Především vinou neústupného ředitele hráčských odborů Donalda Fehra. V zámoří tak opět vládne nejistota. A nejen tam. Zaskočeni jsou i hokejisté NHL, kteří zatím válí v české extralize.

Vývoj sice sledují jen zpovzdáli, ale i oni vědí, že čas se krátí. Hrozba zrušení kompletní sezony se totiž opět přiblížila. „Nejhorší je na tom ta nejistota. Nevíš, jak se připravovat," řekl po pátečním utkání Kladna ve Vítkovicích Jaromír Jágr.

Jeho start v novém působišti v Dallasu se stále odkládá a slavný veterán dobře ví, že ve čtyřiceti letech už toho v NHL moc neodehraje. O to těžší je čekání na dobré zprávy.

„Člověk totiž neví, jestli balit, nebo nebalit. Když se v zámoří smlouva podepíše, do tří dnů musíš někde být. To není jednoduché. Kdybych byl hráč, tak je to o něčem jiném, ale já jsem ještě členem týmu a majitel klubu. Těch povinností je tam víc," svěřil se Jaromír Jágr.

Pro extraligu je přítomnost legendární „osmašedesátky" i dalších hvězd ze zámoří požehnáním.

Hráči si návrat do NHL ještě rozmyslí

Zimní stadiony bývají plné k prasknutí, na ledě jsou k vidění parádní kousky. Jenže angažmá es z NHL mělo od začátku charakter provizoria. „Ze začátku to vypadalo super, agent mi ještě ze čtvrtka na pátek posílal esemesky, že by se mohli domluvit. Pak to ale zkrachovalo. Nevím, co se stalo a proč. Myslel jsem si, že už je to hodně blízko," řekl obránce Vítkovic Roman Polák, jinak opora St. Louis.

Jemu i dalším hokejistům nezbývá než čekat. „Už mě to ani nepřekvapuje, je to pořád stejné. Jsou tam pozitivní dny a pak se to zase otočí," posteskl si chicagský forvard Michael Frolík, který v extralize pomáhá Chomutovu. „Nedá se s tím nic dělat," dodává odevzdaně.

Další hokejisté už zvažují, že z dočasného „záskoku" v Česku udělají něco trvalejšího. „Pro nás hráče je to frustrující," povídal slovenský obr Zdeno Chára. Ten zatím válí v KHL za Lva Praha, a pokud by v zámoří mělo dojít ke krácení platů, hodlá prý zvážit, zda se do NHL vůbec vracet.

Pokud nedojde letos k dohodě, sezona nezačně

Konkrétně se k průběhu jednání o nové kolektivní smlouvě vyjadřuje málokdo. Všichni mají v živé paměti, jaká studená sprcha se snesla na Romana Hamrlíka a Michala Neuvirtha, když se nedávno ozvali s kritikou vedení hráčské asociace. Současná situace ale netěší nikoho.

Jisté se zdá být to, že pokud k dohodě nedojde ještě letos a NHL se nerozjede začátkem ledna, je po sezoně. Zůstanou hvězdy v extralize i v roce 2013?