Je to osm měsíců zpátky. Začátkem října bylo možné zahlédnout v pražských ulicích partu urostlých chasníků, pokukujících po památkách a těšících se na české pivo. Odvážní fanoušci mohli získat cenné podpisy.

Vždyť dnes by to byly autogramy vítězů Stanley Cupu! Právě v Praze totiž loni začala cesta hokejistů Bostonu, která v noci ze středy na čtvrtek vyvrcholila ziskem poháru.

„Už když jsme se spolu na začátku sezony procházeli po Praze, bylo cítit, že mezi námi vzniká něco velkého. Utužili jsme tam skvělou partu,“ vzpomínal na počátek pouti za hokejovým grálem loučící se veterán Mark Recchi.

Podmanivá atmosféra pražských uliček ovšem zdaleka nebyla jedinou českou stopou ve velkém příběhu Bruins. David Krejčí a Tomáš Kaberle totiž rozmnožili družinu tuzemských vítězů Stanley Cupu na dvaadvacet jmen.

Kaberle následoval bratra Františka

První jmenovaný hráč tým bodově táhl celou sezonu a obzvlášť se zaskvěl v play-off. Ten druhý sice přišel do Bostonu až letos v zimě, jeho radost ze zisku nejcennější hokejové trofeje ovšem nebyla o nic menší.

„Brácha to už zažil, teď už vím i já, jaké to je sáhnout si na pohár,“ zářil Kaberle, jehož bratr František vyhrál v roce 2006 s Carolinou. „Hodně jsme o tom spolu mluvili. Říkali jsme si, jak pěkné by bylo mít v rodině dva Stanley Cupy,“ prozradil zkušený obránce.

Třiatřicetiletý Kaberle strávil dvanáct sezon v Torontu. Získal si tam renomé jednoho z nejlepších ofenzivních obránců v NHL, týmového úspěchu se ale nedočkal. Do Bostonu proto zamířil hlavně s tím, že chce uspět v play-off. Dočkal se hned v první sezoně.

„Za Toronto jsem hrál strašně rád. Ale přišel čas posunout se dál. Boston je stejně vynikající klub, také patří do původní šestky. Dopadlo to výborně,“ povídal Kaberle.

Pohádkový příběh kanonýra Krejčího

A jeho o osm let mladší parťák Krejčí? To je příběh na film. O tom, jak se z neotrkaného zelenáče, bojujícího v drsném prostředí kanadské juniorské ligy o šanci zahrát si vysněnou NHL, stal během několika let jeden z nejlepších útočníků soutěže. Z šikovného nahrávače navíc v play-off vyrostl i kanonýr.

„Bylo fascinující sledovat tu proměnu. David na sobě tvrdě pracoval a výsledky se dostavily,“ chválil českého forvarda kouč Claude Julien. Krejčí v play-off nastřílel dvanáct gólů, jen o jeden méně než za celou základní část. I to je důkazem, jak urputně šel za svým cílem. Stejně jako všichni Bruins. Zasloužení šampioni.

DÁLE ČTĚTE:
Fantastický pocit, křepčili Kaberle s Krejčím

Kaberle a Krejčí slaví s Bostonem zisk Stanley cupu