Na prahu velké kariéry už netrpělivě přešlapuje také Filip Zadina. Osmnáctiletý útočník se ve většině odhadů pohyboval kolem třetího či čtvrtého místa letošního draftu. Do Dallasu odletěl na velkolepé tržiště s nejtalentovanějšími hokejisty planety s tím, že chce být vybrán co nejvýše. Především jeho střelecké schopnosti udělaly na generální manažery klubů NHL dojem.

„Kdybych neskončil do pátého místa, asi bych nebyl zklamaný. Samozřejmě by to byla škoda, když jsem se do pátého místa pohyboval celou sezonu, ale na druhou stranu, komu se podařilo být třeba šestý nebo sedmý z kluků z celého světa?“ řekl Zadina v rozhovoru pro web NHL. Má za sebou výbornou sezonu v kanadském Halifaxu (82 bodů a 44 gólů v 57 zápasech základní části), zářil i na juniorském mistrovství světa.

Hvězdy hrály pro Nikolku - Knovíz 16.6.2018. Ondřej Pavelec
Brankář Pavelec dává přednost NHL. Domů se vrátit zatím nechce

Absolvoval už pohovory s kompletní dvanáctkou týmů, které budou v draftu vybírat jako první. Jako první jde na řadu Buffalo, které takřka na sto procent sáhne po švédském obránci Rasmusu Dahlinovi. Pak budou v prvním kole volit Carolina, Montreal, Ottawa, Arizona, Detroit, Vancouver, Chicago, New York Rangers, Edmonton, New York Islanders (dvakrát za sebou) a postupně i další celky.

Pokud samozřejmě nedojde na poslední chvíli ještě k nějakým trejdům, což vůbec není nepravděpodobné.

Zadina má ve svých tužbách jasno nejraději by zůstal v kolébce hokeje. „Super by byl Montreal nebo Ottawa,“ svěřil se pardubický odchovanec. Právě z Pardubic loni zamířil do kanadské juniorky. „Bylo to jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v mém životě. Nevěděl jsem, do čeho jdu, ale vyšlo to báječně,“ pochvaloval si odchod za velkou louži, kde za uplynulý rok vyzrál lidsky i hokejově.

Operace srdce

Za Pardubice hraje i další osmnáctiletý forvard Martin Kaut. V uplynulé sezoně si vybojoval místo v extraligovém áčku, spolu se Zadinou a Martinem Nečasem patřil k největším oporám české juniorské reprezentace na MS. Právě tenhle skvělý bruslař by měl podle očekávání Zadinu doplnit jako druhý tuzemský zástupce v prvním kole draftu.

Útočník Filip Zadina
Mašina na góly. Bude z Filipa Zadiny trojka draftu?

Jeho cestu za snem ovšem zkomplikovala nepříjemná překážka. Při zdravotních testech v USA byla u Kauta odhalena srdeční vada. „Byl jsem z toho hodně v šoku,“ řekl Kaut. Všechno ale dobře dopadlo. Minulý týden absolvoval úspěšnou operaci v pražském IKEM a jen pár dnů nato se vydal do Dallasu.

„V nemocnici jsem ležel vedle lidí, kteří prodělali infarkt a šlo jim o život. Říkal jsem si, že je jedno, kdy budu draftovaný, hlavně že budu zdravý,“ popsal netradiční zkušenost.

Ve druhém nebo třetím kole letošního draftu by se mělo dostat také na Jakuba Lauka, Jakuba Škarka, Matěje Pekaře, Jana Jeníka či Lukáše Dostála. Deset draftovaných mladíků by byl pro český hokej docela slušný výsledek.

Dříve patřili Češi na trhu s talenty k nejžádanějšímu zboží, ty časy už jsou ale dávno pryč. Na předních příčkách se prosazují jen výrazné individuality, které se nebojí kráčet vlastní cestou. Loni byli v 1. kole Nečas s Filipem Chytilem, předloni nikdo, v roce 2015 Pavel Zacha a Jakub Zbořil, rok před nimi Jakub Vrána a David Pastrňák.

Jak vysoko skončí Zadina?

David Pastrňák
Pastrňák obhájil vítězství ve Zlaté hokejce. Jako první hráč od roku 2008