"Je určitě dobře, že žádný hráč není zraněný nebo nemocný. Je to pro nás příjemné zjištění, že přijeli všichni nominovaní," řekl Růžička.

V listopadu na Karjalu vybral tým bez větších mezinárodních zkušeností, tentokrát pozval i devět hráčů z Kontinentální ligy, jejíž zástupci na minulém turnaji chyběli.

Mezi nimi jsou i účastníci olympiády v Soči - útočník Roman Červenka z Petrohradu, obránce Lukáš Krajíček z Dinama Minsk a brankář Jakub Kovář z Jekatěrinburgu.

Chyběl klid

"Myslím, že ti zkušenější, ostřílenější hráči nám tam trochu chyběli. Doufám, že to tito hráči potvrdí, že jsou lídři mužstva a malinko to zklidní. Na prvním turnaji jsme odehráli utkání velice dobře, ale chyběl nám klid. Hlavně v koncovce a v útočném pásmu. Přicházeli jsme lacino o kotouče, ale ti kluci mě vůbec nezklamali a akci odehráli velice dobře," řekl Růžička.

První starty si ovšem připíše také pětice nováčků: útočníci Roman Horák z Podolsku, Michal Řepík z Lahti, Tomáš Mertl z Hradce Králové, Erik Hrňa z Třince a obránce Vladimír Eminger ze Sparty.

"Můžeme brát pět pětek a je výhoda, že hráče jako Mertl, Hrňa, kteří hrajou v lize velice dobře, zapojíme do dalších utkání. Chceme je vidět v národním mužstvu. Se Švédskem hrát nebudou," prozradil Růžička před čtvrtečním začátkem. "Řešíme, že možná nebudeme točit celé pětky, ale v dalších zápasech útočníky prostrkáme do různých lajn."

Zatím jeden bod

Kapitánem bude stejně jako na Karjale útočník Radek Smoleňák, jeho asistenty Němec a Krajíček. Národní tým má ve středu na programu dva tréninky ještě v Letňanech, ve čtvrtek už bude v O2 areně i na předzápasovém rozbruslení.

Proti Švédsku se Češi poprvé v sezoně, která vyvrcholí domácím mistrovstvím světa v Praze a Ostravě, představí doma. V pátek se přesunou do Soči, kde v sobotu změří síly s Finskem a v neděli s Ruskem.

Tým se v Euro Hockey Tour pokusí vylepšit bilanci zatím jediného bodu z listopadového turnaje Karjala v Helsinkách.

Nominace české hokejové reprezentace na Channel One Cup v Praze a Soči:

Brankáři: Pavel Francouz (Verva Litvínov), Jakub Kovář (Avtomobilist Jekatěrinburg/KHL),
obránci: Adam Polášek, Vladimír Eminger (oba Sparta Praha), Michal Kempný (Kometa Brno), Martin Pláněk (Mountfield Hradec Králové), Vojtěch Mozík (Škoda Plzeň), Ondřej Vitásek (Bílí Tygři Liberec), Ondřej Němec (Atlant Mytišči/KHL), Lukáš Krajíček (Dinamo Minsk/KHL), Jan Kolář (Admiral Vladivostok/KHL), Petr Zámorský (Blues Espoo/Fin.),
útočníci: Jakub Klepiš, Erik Hrňa (oba Oceláři Třinec), Tomáš Filippi, Jakub Valský (oba Bílí Tygři Liberec), Lukáš Radil (ČSOB Pojišťovna Pardubice), Dominik Simon (Škoda Plzeň), Tomáš Mertl (Mountfield Hradec Králové), Roman Červenka (SKA Petrohrad/KHL), Vladimír Sobotka (Avangard Omsk/KHL), Martin Zaťovič (Lada Togliatti/KHL), Jan Kovář (Metallurg Magnitogorsk/KHL), Roman Horák (Viťaz Podolsk/KHL), Michal Birner (KalPa Kuopio/Fin.), Michal Řepík (Pelicans Lahti/Fin.), Radek Smoleňák (TPS Turku/Fin.).