Velké otazníky se vznášejí kolem Filipa Zadiny. Šestka loňského draftu zatím v přípravě čeká na gól a je možné, že v úvodu ročníku se ještě vrátí zpět na farmu. „Občas chce skórovat tak moc, že zkouší vše zařídit sám,“ řekl trenér Detroitu Jeff Blashill.

Phil Kessel
Případ Kessel aneb Když se rozhádají hokejové hvězdy

„Snažíme se, aby pochopil, že abyste v této lize mohli sami tvořit, musíte být superrychlí nebo supersilní a on není ani jedno z toho, takže musí pracovat jinak,“ podotkl. Český talent však nijak nepanikaří. „Chci být hlavně trpělivý, užívat si hokej a vyhrávat zápasy,“ prohlásil.

Česká překvapení

Šanci na trvalé místo v sestavě větří Martin Nečas. V Carolině by se mohl tentokrát mezi dvanáctku vyvolených útočníků prosadit natrvalo, nicméně musí předvádět konstantně dobré výkony. „Určitě je vyspělejší než loni na ledě i fyzicky. Ale uvidíme, jak se mu bude dařit, až se začne opravdu hrát,“ prohlásil nedávno trenér Rod Brind'Amour.

Alex Ovečkin a Dimitryj Orlov v dresu Washington Capitals.
Ruská jistota. Proč Češi opouštějí NHL?

Další z českých mladíků Jakub Lauko zanechává výborný dojem v přípravě Bostonu. Odchovanec Chomutova zaujal tento týden skvělým gólovým sólem a dá se očekávat, že by do NHL mohl už letos nakouknout. Po přechodu z juniorů však i přes dobré výkony zřejmě nejdřív vyzkouší dospělý hokej na farmě. Nicméně trenér Bruce Cassidy je s ním spokojený. „Líbí se mi, co předvádí. Připomíná mi Brada Marchanda zamlada,“ vysekl mu poklonu.

Ve Vancouveru si pak o šanci říká Lukáš Jašek, který byl zatím odeslán na farmu, ale svými výkony zaujal. Podle několika zámořských expertů je pravděpodobné, že by do NHL mohl v letošní sezoně nakouknout.

A co další čeští mladíci? V Rangers bojuje o místo mezi šesticí obránců Libor Hájek a snažit se musí také jeho parťák Filip Chytil, který podle expertů ztratil průměrnými výkony na kempu svou vydobytou pozici mezi top trojicí centrů.

Čeští hokejisté na Euro Hockey Challenge
Nezajímaví Češi. Příští Světový pohár má být (skoro) bez nich

Přidat musí také Martin Kaut v Coloradu, který zatím zaujal hlavně tím, když se první den kempu vydýchával po náročném tréninku v horizontální poloze a v jednom ze zápasů dostal naloženo od rváče z Minnesoty.

Kdo se nakonec probojuje do sestavy svého týmu hned v úvodu NHL? Na přesvědčení svých koučů mají ještě zhruba týden.