Rozhodnutí, které se „upeklo“ od stolu v průběhu nedávno skončeného ročníku, vyvolalo bouři od zainteresovaných celků.

„Nejsme proti zúžení, ale sportovní cestou a tou jsme si účast zasloužili. Z úst mluvčího svazu jsme se dozvěděli, že extraligu jsme loni neměli, tak ji máme zase sebranou. To je směšný argument. Řešíme investice, dotace a v únoru se něco rozhodne,“ zlobí se Daniel Tobola, jednatel Vsetína.

Hokejový tým České republiky sehrál ve středu přípravné utkání na znojemském zimním stadionu proti Rakousku.
První příprava před MS: hokejová reprezentace porazila ve Znojmě Rakousko 3:1

Kluby nechápou mimo jiné aroganci svazu. „Bylo nám řečeno, že výkonný výbor se takto může rozhodnout, mají na to právo. Jak něco takového mohou vyřknout? Soutěž má nějaká pravidla, my je splnili. Jsme snad v Bělorusku? Oni tam mezi sebou handlují. Je šílenství, co se teď děje,“ dodává Tobola.

Umělé akademie

Původně měla být juniorská extraliga osekaná ze 24 na 17 týmů. Tedy těch, které mají status akademie. Později se však ozvala Olomouc jakožto účastník nejvyšší soutěže mužů. A nakonec se do hry vrátil také Salcburk. Ten má uzavřenou smlouvu o spolupráci se svazem do příštího roku.

Přerov, Havířov, Vsetín a z nižší soutěže postoupivší Ústí nad Labem a Písek však mají smůlu. Kvůli tomu, že nehrají extraligu mužů nebo nemají status akademie.

Vyjádření svazu
„Výkonný výbor rozhodnutí klubů obrátit se na arbitráž zcela respektuje a respektovat bude i verdikt arbitráže. Arbitráž je nezávislý orgán, na jehož výroky ani rychlost řízení nemáme vliv, jsme nicméně připraveni spolupracovat tak, aby rozhodnutí mohlo padnout co nejdříve.“
Zdeněk Zikmund, tiskový mluvčí

„Zpočátku jsme o něj ani nežádali, protože bylo zapotřebí mít dvě haly. Loni se to v tichosti změnilo, aby status dostaly týmy, jaké ho dostaly. Máme sedmnáct akademií, jenže funguje jich tak pět nebo sedm. Zbytek jsou uměle vytvořené jen na základě splnění nějakých papírových podmínek,“ nechápe prezident havířovského klubu Jaroslav Mrowiec.

David Pastrňák z Bostonu se raduje z gólu.
Pastrňákova show. V Bostonu vyrostla hokejová superstar

Rozhodnutí o zúžení extraligy mělo vzejít z lednového fóra, na kterém diskutovali zástupci klubů. „Tiskový mluvčí říká, že se něco odsouhlasilo, což je lež. Generální sekretář svazu nás na fóru uklidnil a řekl, že není přijatelné, aby se něco měnilo v rozjeté soutěži,“ vypráví Tobola.

„Investovali jsme prostředky do příští sezony, ale ty byly takto zmařeny,“ přidává jednatel Přerova Tomáš Pluháček.

Příliš mnoho změn

Kluby ekonomickou škodu vyčíslily na deset milionů korun a spravedlnosti se nyní chtějí domáhat všemi možnými prostředky. Pro začátek podaly podnět k arbitrážní komisi svazu.

„Pak se případně obrátíme na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo soudy s možností předběžného opatření, že se nezahájí žádné soutěže. Budeme se prát ze všech sil. Nikomu jsme nic neudělali, všechno jsme dodrželi. Cítíme se silně poškození,“ zuří Tobola, jehož Vsetín se letos dokonce dostal mezi nejlepší osmičku.

David Pastrňák se v klubku spoluhráčů raduje z další branky v této sezoně.
Mise začíná. Necelá dvacítka Čechů míří za Stanley Cupem

Kluby se zúžením soutěže nemají problém, ale chtějí ho docílit sportovní cestou. „Není tu tolik dobrých hokejistů, aby v lize bylo osmnáct týmů, ale ať se to udělá koncepčně a kluby mají možnost se připravit. Nelíbí se nám, že mládežnický hokej řídí stejní lidé jako extraligu mužů. Během pěti let se čtyřikrát mění koncepce u juniorů, jak se to hodí klubům,“ nechápe Mrowiec.

Klubům teď nezbývá nic než bojovat. „Připravujeme se na sezonu, jako kdybychom měli hrát a doufám, že budeme. Všemi dostupnými prostředky se o to pokusíme,“ dodává sportovní manažer přerovské mládeže Vladimír Kočara.

Kladno slaví senzační obrat proti Chomutovu
Zápas, který vstoupí do historie? Kladno otočilo z 0:3 a nad Chomutovem vyhrálo