Letos je čtvrtfinálová výzva ještě zostřená tím, že se Češi utkají s odvěkým rivalem, ruskou sbornou. Ta zvládla skupinu A na jedničku, ale s jedním malým minusem. V úterý totiž nečekaně prohrála 3:5 s Američany a přišla tak o první místo v tabulce. Proto se Rusové také museli na dnešní zápas stěhovat z Kolína nad Rýnem do Paříže (pořádající Němci skončili čtvrtí, ale mají právo hrát čtvrtfinále doma).

SKVĚLÝ ÚTOK I OBRANA

„Rusy dobře známe. Na turnaji jsou docela nekompromisní, dostávají málo gólů. Mají velmi silné mužstvo," okomentoval sílu soupeře reprezentační trenér Josef Jandač. Toho může trochu strašit fakt, že v aktuální sezoně Češi ruský tým ani jednou neporazili. „Přesto věřím, že ten nejdůležitější zápas zvládneme. Někdy to tak bývá," dodal Jandač.

Jakub Jeřábek
Rusové jsou silní, ale to my snad taky, říká Jeřábek před klíčovou bitvou

Rusové ve skupině inkasovali jen deset gólů, spolu s Kanadou nejméně na MS. Družina trenéra Olega Znaroka má také tradičně silný útok zatím dala na šampionátu 35 gólů. Nejvíc ze všech. Sbornou zdobí i nejúdernější přesilovky. Čechy čeká peklo.

Chtějí-li uspět, budou dnes muset podat o dost lepší výkon než v úterý, kdy prohráli se Švýcarskem. Hráči ovšem věří, že nečekaná porážka přišla právě včas. „Je dobře, že nám to nevyšlo už teď," přikyvuje gólman Petr Mrázek.

Martin Dočekal z Brna.
Dočekal přijel na MS podpořit Krejčíka: Prošli jsme spolu trochu Paříž

PROHÁZENÁ SESTAVA

À propos brankáři. Mrázek s Pavlem Francouzem se zatím na turnaji pravidelně střídali. Statistické ukazatele má lepší Francouz, ale ani o Mrázkovi nelze říct, že by zklamal. Kdo z nich tedy dostane důvěru?

To trenéři tají. „Rozhodneme se pro brankáře, který nám dá větší šanci vyhrát," řekl včera novinářům Jandačův asistent Václav Prospal. Na tréninku se po ledě proháněly nově sestavené útočné formace, v původní podobě zůstal jen útok Petra Vrány s Michaly Birnerem a Řepíkem.

„Chceme zlepšit produktivitu mančaftu," prohlásil Prospal a poukázal na bídnou koncovku proti Švýcarům. Pomůže to? Uvidíme dnes, zápas začíná v 16.15.