„Tak zaskočen jsem snad ještě nebyl," přiznal 27letý odchovanec havířovského hokeje, který ve Zlíně působí druhým rokem. „Horkou reprezentační novinku mi zavolal manažer Martin Ručínský. Pochopitelně jeho číslo v seznamu nemám," s úsměvem vzpomíná na telefonát v neděli okolo deváté hodiny večerní.

Situace nabrala rychlý spád, stejně jako zjištění, že k vyřízení potřebných víz je potřeba mít pas s dobou platnosti delší než půl roku. „A já jej měl jen do dubna 2017. Celá má nominace tak na dlouhé hodiny dostala trhlinu," přiznává.

O rady volal Holíkovi

Hned brzy ráno vyrazil na úřad ve Zlíně, kde ale s vyřízením nového pasu v řádu hodin neuspěl. „Musel jsem tak rychle do Prahy. Zde už jsem uspěl, a tak jsem v pondělí odpoledne mohl vyrazit na odpolední sraz. Spadl mi velký kámen ze srdce," pousmál se sympatický hokejista.

Co jej při reprezentační premiéře čeká a nemine, prakticky hned po hovoru s manažerem Ručínským řešil se svým zkušenějším zlínským kolegou Petrem Holíkem, který byl původně na turnaj Channel One Cup nominován, ale ze zdravotních důvodů se omluvil. „Volali jsme si dlouho, byl jsem zvědavý a Petr naštěstí ochotný. Svými informacemi mě uklidnil a hlavně zdůraznil, ať si to užiju."

Útočník PSG Zlín Robert ŘíčkaZdroj: DENÍK/Daniel Ostrčilík

Spal jen pár hodin

Moc toho z neděle na pondělí nenaspal. „Tak čtyři pět hodin. Naštěstí s balením nemám problémy, ráno jsem vše stihl podle plánu," pokyvuje hlavou křídelník ševců, který současně musel stihnout řešit telefon plný gratulací. „Byla jich lavina, rodina, kamarádi, známí ze Zlína, ale i Havířova. Takové množství zpráv jsem nikdy nedostal," nemohl se dopočítat Říčka.

Při vstupu do kabiny národního týmu a prvním setkáním s trenérem Josefem Jandačem byl včera bezpochyby zdravě nervózní, ale o strachu nemluvil. „Neřeším, s kým budu spát na pokoji ani jaké bude zápisné. Je to pro hokejistu čest reprezentovat a vše další beru, jak je," zdůraznil útočník, který jako jeden z mála ze zlínské kabiny má formu.

„Žádné plány mi pozvánka do repre nenarušila. Stejně jsme ve Zlíně měli už od úterý trénovat dvojfázově. V tomto směru je příjemnější hrát zápasy a navíc za nároďák. Už se moc těším, neboť ve Finsku ani Rusku jsem nikdy ani soukromě nebyl. Naposledy jsem vyjel do zahraničí s dvacítkou do Švédska, pak už jsem se s hokejem nikam nedostal," pokrčil smířlivě rameny Robert Říčka.

TAKÉ ČTĚTE: Změny v nominaci nároďáku. Jandač dodatečně povolal čtyři nováčky