Mužstvo se vesměs plácá kdesi u dna tabulky NHL, neustále čelí sžíravé kritice novinářů a zoufalému posměchu zklamaných fanoušků.

Na straně druhé pak máte klub, který se s tím prvním sice nemůže rovnat co do počtu příznivců a zdaleka nemá tak bohatýrskou historii. Jenže výsledky? To je jiná káva. Mančaft šlape jako švýcarské hodinky a dotáhl to až do finále Stanley Cupu. Atmosféra zápasů o proslulý blyštivý grál je omamná, úchvatná, neopakovatelná. A právě tohle nyní prožívá v San Jose český obránce Roman Polák, který byl do slunné Kalifornie před pár měsíci vyměněn z Toronta.

„San Jose je někde úplně jinde," říká zkušený třicetiletý zadák. Právě Toronto je samozřejmě klubem zmíněným v prvním odstavci, ostravský rodák tak má skvělou možnost srovnávat. „Jediné, co můžu porovnat, je to, že tady vidím, kolik práce se ještě musí v Torontu udělat, aby se někdy dostali do pozice jako Sharks," popsal Polák v rozhovoru pro deník Sport.

Výměna? Nejlepší věc

Na stěhování do San Jose Polák určitě vydělal. A nejde jen o počasí, které je v Kalifornii o poznání příjemnější než v Kanadě. Jde o hokej. Žraloci po letech marného snažení konečně prorazili až do finále Stanley Cupu, ve kterém válčí s Pittsburghem. První měření sil (v noci na úterý) dopadlo lépe pro domácí Tučňáky, hostům nepomohl ani gól Tomáše Hertla. Byl to ovšem jen první zápas. Série se může ještě protáhnout…

„Je tu skvělá atmosféra. Lidi jsou nadšení a musím říct, že já taky. Přišel jsem z Toronta, které bylo na úplně opačném konci NHL. Tohle bylo to nejlepší, co se po trejdu mohlo stát," pochvaluje si Polák. V San Jose většinou nastupuje ve třetí obraně a nebojí se dát najevo svůj proslulý důraz a tvrdost. Neváhá ani shodit rukavice a zapojit pěsti, ve finále Západní konference se o tom ostatně přesvědčil i jeho krajan Dmitrij Jaškin.

Srovnání San Jose s Torontem má ovšem i další rozměr. Řada hokejových staromilců, obzvlášť těch kanadských, vidí jen velmi nerada, jak se daří „novým" (tj. méně tradičním) týmům, jako je San Jose či Tampa Bay, zatímco velkokluby z kolébky hokeje, které se pyšní kořeny ve vzdálené minulosti, výsledkově strádají. I to je současná NHL. Potvrdí to Polák, Hertl a spol. ve finále?