Rodák z Ústí nad Labem sám jako střední útočník odehrál za Československo 30 reprezentačních zápasů. Zúčastnil se světových šampionátů v letech 1961 a 1963, kde národní mužstvo získalo stříbro a bronz. Autor řady odborných publikací byl v roce 2007 uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF).

Kladno porazilo Piráty 2:1 dvěma góly z hokejky Jaromíra Jágra.
Jágr týmu bezmezně věřil. Že je nejlepším střelcem baráže, to prý čekal

Rodák z Ústí nad Labem sám jako střední útočník odehrál za Československo 30 reprezentačních zápasů. Zúčastnil se světových šampionátů v letech 1961 a 1963, kde národní mužstvo získalo stříbro a bronz.

První samostatný triumf

Trénovat v lize Bukač začal v roce 1967, reprezentace se poprvé ujal v roce 1979 a spolu se Stanislavem Neveselým vybudovali mužstvo, které nejprve získalo stříbro z olympijských her v Sarajevu a později na MS 1985 v Praze protrhlo dlouholetou nadvládu sovětské „sborné“.

„V Sarajevu v roce 1984 jsme byli připraveni výborně, prošli jsme hladce do finále. Tam jsme ale s Rusy těsně prohráli. Stačilo mít bouráka brankáře," řekl Deníku v roce 2014 v rozhovoru o olympijském turnaji na XIV. zimních olympijských hrách. Neúspěch ve finále mrzel trenéra o to víc, že tři týdny po olympiádě hráli Čechoslováci se Sověty znovu na Švédském poháru a semleli je 7:2. „Zlatá olympijská medaile je přece jen jiná než stříbrná, proto Sarajeva dodnes lituji," vzpomínal tehdy.

Kvůli chaosu v mládežnických soutěžích vyzývají kluby vedení ČSLH k rezignaci.
Havířov, Přerov a Vsetín vyzývají vedení ČSLH k rezignaci

Po rozdělení federace se Bukač v roce 1994 postavil na střídačku českého výběru a ve Vídni 1996 ho pak dovedl k prvnímu samostatnému triumfu. Blízko byl možná i k e zlaté medaili z olympiády, vždyť do Nagana měl po zlatém mistrovství ve Vídni¨dovést Čechy právě on. Nakonec ale místo po neúspěchu na Světovém poháru přenechal Ivanu Hlinkovi.

Bukač trénoval rovněž národní týmy Rakouska a Německa. Po odchodu z vrcholového sportu se začal věnovat hokejové škole, kterou spolu se synem založil v roce 1991 v Jindřichově Hradci. Autor řady odborných publikací byl v roce 2007 uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF).

Obrovská ztráta pro český hokej

„Smutná zpráva z hokejového světa. Zemřel trenér Luděk Bukač. Člověk, kterého jsem si neskutečně vážil, měl k němu vždycky respekt a který mi moc pomohl v mojí kariéře. R.I.P.,“ napsal Hrdina.

„Občas to vypadalo spíš jako školení než rozhovor, ale vždycky jsem se chtěl ptát dál. Už to nepůjde, nikdy. Luděk Bukač dnes ráno zemřel. Obrovská ztráta pro náš hokej, věčný a věcný kritik mu bude moc chybět,“ napsal na twitteru sportovní komentátor Robert Záruba.

Na bývalého kouče zavzpomínal na twitteru i hokejový tým z Českých Budějovic: „Smutná zpráva doputovala na náš klub. Ve věku 84 let zemřel bývalý trenér Motoru z let 1971-73 pan Luděk Bukač. Skvělé úspěchy sbíral už jako hráč (Mistr Evropy 1961), ale zejména jako trenér. S reprezentací slavil tituly mistrů světa v letech 1985 a 1996. Čest jeho památce!

„Ve věku nedožitých 84 let zemřel bývalý vynikající hráč a trenér Sparty i reprezentace Luděk Bukač, člen sparťanského Klubu legend,“ vzpomíná na twitteru pražská Sparta.

Chomutovský trenér Vladimír Růžička.
Ze sezony to tak nějak vyplynulo, říká trenér Růžička k sestupu Pirátů