Slovenský reprezentant do Bratislavy zamířil po loňském extraligovém titulu a doteď válčil v Kontinentální hokejové lize. Nyní se chystá na české stadiony. „Kometa je Kometa. Když z Brna přišla nabídka, neváhal jsem,“ uvedl Čiliak.

Kdy Kometa váš příchod dokončila?
Definitivně až ve čtvrtek, ale bavili jsme se o tom delší dobu. Ani kluby, ani já jsme ale nechtěli, abych ze Slovenska odešel nějak brzo. Ve Slovanu by pak zůstali jen dva brankáři a já jim chtěl pomoci. Jsem rád, že jsem takové angažmá zažil. Poznal jsem skvělé lidi v hokejovém prostředí i mimo něj.

Gólman Marek Čiliak.
Přestupová bomba: Čiliak se vrací do Komety, zaútočí na zlatý hattrick

Slovan je letos v KHL nejhorší tým. Jak angažmá hodnotíte?
Zkusil jsem něco nového a za to jsem rád. Byl jsem téměř doma, ne v nějakém vzdáleném týmu odříznutém od světa. Na Slovan vzpomínám v dobrém. Škoda jen, jak sezona dopadla.

Jak jste snášel porážky?
Tým se skládal na poslední chvíli a já věděl, že to bude těžké. Dopadlo to, jak dopadlo. Strašně obdivuji kluky, co tam hrají víc let a všechno zvládají. Občas jsme na sobě měli deku. V zápase s Jaroslavlí jsme třeba v první třetině dostali jediný gól a pak nám jich soupeř vstřelil dalších šest.

Čím se zápasy v KHL liší oproti těm v České republice?
Dělají tam z hokeje větší show. Mám spoustu zážitků. Třeba zápasy s CSKA Moskva. Jinak je super pocit hrát proti hráčům jako třeba Pavel Dacjuk, který dokáže vymyslet prakticky cokoliv.

HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno.
Oslavu devadesátin nezkazila. Kometa darovala Plzni vítězství

Zvykl jste si na dlouhé cestování?
Někdy byly časové posuny náročné, ale dalo se to zvládnout. Za letu jsme hráli karty nebo spali. Cestovali jsme soukromým letadlem, kde měl každý pro sebe tři sedačky. To bylo v pohodě, lety mi nepřišly zas tak dlouhé. Létání nicméně rád nemám. Vždycky jsem při startu cítil stres.

Odpoutal jste se po odchodu od Komety, jejíž dres jste oblékal od patnácti let?
Tým jsem stále sledoval. Děti tu chodí do školky, takže jsem do Brna jezdil často a s kluky byl stále v kontaktu. Rozhodně jsem z toho nijak nevypadl, i když se samozřejmě zase těším na plnou šatnu.

Už víte, v kolika zápasech budete chytat?
Ještě jsme to neřešili, rozhodně nechci dělat žádné rozbroje. Přišel jsem pomoci Karlovi, Dostymu (Vejmelkovi a Dostálovi – pozn. red.) i celému týmu. Máme dobrý vztah, neustále jsme spolu komunikovali. Teď se musíme dostat do play-off. Pak začne zcela jiná soutěž.

Věříte ve třetí zlato v řadě?
Proto jsem se vrátil a kvůli tomu hokej hrajeme. Titul chci a všichni v klubu máme nejvyšší ambice.

Ilustrační foto.
Na jižní Moravě propukla chřipková epidemie. Nemocnice už zakazují návštěvy

Na jak dlouho se vracíte do Brna?
Teď jsme domluvení do konce sezony. Pak se pobavíme, co dál. Uvidím, jakou budou mít v klubu představu o příštím ročníku. Nejsem proti tomu podepsat dlouhodobý kontrakt, ale ještě se uvidí.

JAROSLAV GALBA