Vítkovicím to na Spartu v této sezoně nejde - ani jednou nevyhrály. A už vůbec se jim nedaří doma. Pražané si z Ostravy odvezly sedmé vítězství v řadě, čímž se týmu kolem Olesze zkomplikoval boj o play off. Největším hrdinou večera byl hostující kapitán Tomáš Rolinek, který dal tři góly a na jeden nahrál.

Plzeň, další aspirant na umístění mezi nejlepšími, se trápila a uspěla v krizí zmítané Olomouci 3:2 až po nájezdech. Hanáci v utkání dvakrát vedli, přesto si nakonec připsali již 14. porážku za sebou. Hosté budou velebit Dominika Simona: dal klíčový nájezd a ještě si v utkání připsal branku a asistenci.

Mnohem lépe je na tom Zlín. Mistr zdolal Hradec Králové 3:2 a při ztrátě Pardubic poskočil na šestou příčku. Vítěznou branku zaznamenal obránce Martin Matějíček. Jednu asistenci si připsal Petr Leška a s 904 body se stal rekordmanem domácí nejvyšší soutěže, když předstihl Richarda Krále.

Hokejisté Brna porazili Mladou Boleslav 2:0 a udrželi si třetí místo před Spartou. Branky Komety vstřelili Lukáš Vágner a Jan Káňa. Marek Čiliak vychytal v tomto ročníku pátou nulu. Kometa doma vyhrála šest z posledních sedmi zápasů, Výborného tým z posledních dvanácti zápasů teprve potřetí prohrál.

Jednu z největších krizí v extralize teď zažívají v Pardubicích: Východočeši klesli z šestého na osmé místo. Vítěznou branku vstřelil v čase 62:42 David Hruška. Energie věděla, o co hraje. Je dál dvanáctá, nicméně v boji o únik baráži se vzdálila předposlední Olomouci na rozdíl šesti bodů.

HC Vítkovice Steel - HC Sparta Praha 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)

Vítkovicím to navzdory výborné aktuální bilanci na domácím ledě proti Spartě vůbec nejde. "Byla to zase katastrofa," uznal kouč Ladislav Svozil.

Už ve čtvrté minutě to mohl gólově dokumentovat Přibyl, ale po ideálním Hlinkově prohození trefil jen Dolejšův beton. Ostravané nehráli s respektem, při hře pět na pět byli možná i mírně aktivnější, ale šance si vypracovali pouze v přesilovce. Zíb s Hunou zato během krátké sekvence v 11. minutě měli na holích dva góly, jenže Novotný Spartu dvakrát podržel.

Zprvu vyrovnaná partie se právě v přesilových hrách lámala. Hosty v ní 41 sekund před koncem první části poslal do vedení Rolinek, po jehož drobné teči před brankou přistál za Dolejšem Barinkův příklep. "Přesilovky nám celou sezonu vycházejí. I dneska jsme v nich položili základ k vítězství," souhlasil Rolinek.

V rozmezí dvou minut domácí naprosto vypadli z role. Opět to byl Rolinek, kdo v nástupu do druhé třetiny překvapil Dolejše švihem zpoza beka a pátým gólem v letošních vzájemných duelech vítkovického gólmana odeslal na střídačku.

Druhý gól úplně sebral Vítkovicím vítr z plachet a jejich konečnou se pak stalo Pražany výborně obsazené střední pásmo. Spartě stačilo čekat na brejky a přesilovky. I tu druhou z nich zužitkoval v 37. minutě Pech, který po křížné přihrávce Rolinka z první po ledě mířil přesně k tyčce a pak už o úspěchu hostů nebylo pochyb.

Třígólový deficit srazil soupeře do kolen. Domácí se z nich nepostavili ani v dvouminutové přesilovce pět na tři, ve které ani pořádně nevystřelili a propadli se do ještě většího útlumu.

Sparťané svou dominanci v závěru ještě zvyšovali. Zraněného nejlepšího týmového střelce Klimka dnes dokonale zastoupil kapitán Rolinek, který znovu na začátku třetí části zblízka doklepl zblokovanou přihrávku Pecha a dokončil hattrick.

Vítkovice v závěru vydřely alespoň jediný gól: v přesilovce ho tečí zaznamenal Olesz. "Tak jednoduše jsme to měli hrát. Říkali jsme si to sice už v první třetině, že musíme střílet, clonit a dorážet, ale to jsme nedělali," řekl domácí bek Stehlík.

Branky a nahrávky: 52. Olesz (Stehlík, Svačina) - 20. Rolinek (Barinka), 22. Rolinek (Kumstát, Polášek), 37. Pech (Rolinek, Barinka), 41. Rolinek (Pech), 47. Volek (Pech, Polášek). Rozhodčí: Pavlovič, Pešina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:2. Diváci: 7060.
Vítkovice: Dolejš (22. Šindelář) - Kovář, Stehlík, Zíb, Dlapa, Čerešňák, Klok, Štencel, Pastor - Szturc, M. Hlinka, Olesz - Huna, Roman, Svačina - T. Svoboda, Burger, E. Němec - Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.
Sparta: F. Novotný - Piskáček, Polášek, Hrbas, J. Mikuš, Eminger, Barinka - Přibyl (21. Černoch), J. Hlinka, Buchtele - Kumstát, Pech, Rolinek - Forman, Cingel, Sabolič - Réway, Volek, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.

HC Olomouc - HC Škoda Plzeň 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Kohouti začali duel přesilovkou při vyloučení hostujícího beka Skleničky. Slibně pálil Rachůnek, jinak mohl zůstat Machovský v brance Škody v klidu. V páté minutě tečoval Pulpánovu střelu Hollweg, puk prošel skrze Vošvrdovy betony, ale naštěstí pro Olomouc šel mimo branku. Na druhé straně jel sám na Machovského Matai, ale tísněn netrefil přesně. Kohouty podržel Vošvrda při nebezpečné střele Kubalíka.

Druhou třetinu začali lépe hosté, velkou šanci měl Johnson, následně hráli Indiáni přesilovku. Americký útočník vyzkoušel Vošvrdu i v početní převaze, jeho střelu golfovým úderem však vyrazil olomoucký brankář betonem. Kohouti zahrozili brejkem Marosze, který ještě Machovský chytil, ale na dorážku Dlouhého po ráně Jaroměřského už neměl šanci dosáhnout.

"Přijeli jsme sem o den dříve, chtěli jsme se nachystat. Soupeř je bojovným týmem, to jsme věděli. Mají smůlu, protože hrají dobře. Věděli jsme, že to budou chtít zlomit, že nebudou prohrávat donekonečna… Což se potvrdilo: byli tvrdí, dobře bruslili," uvedl plzeňský kouč Ladislav Čihák.

Plzeň mohla ihned vyrovnat, nájezd Jána Sýkory Vošvrda vykryl, ale za sekání šel na trestnou lavici domácí bek Rašner. Olomoučtí sice přežili tlak Plzně, který vrcholil pokusy obránců Mozíka a Kadlece, jenže ve 31. minutě už Škoda srovnala, když Kubkovu ránu tečoval za Vošvrdu Simon.

Kohouti si mohli vzít vedení brzy zpět: Maroszova střela prošla přes Machovského, spadla před brankovou čáru, odkud ji do bezpečí odpálil Mozík. Ve 37. minutě hráli domácí přes minutu a půl dvojnásobnou přesilovku, jenže minutu z toho jim trvalo, než se usadili v pásmu. A pak už nedokázali dostat puk za Machovského záda.

"Hráli jsme to moc individuálně a hráči bez puku nepomohli tomu s kotoučem," smutnil domácí asistent Jan Tomajko.

Třetí část hry dlouho nepřinesla větší šanci. Až ve 46. minutě zakombinovala Hermanova formace a její vedoucí po parádní Rachůnkově 'žabičce' vymetl pavučinu v rohu Machovského branky.

Hosté srovnali po brejku v 53. minutě, kdy se prosadil reprezentační bek Mozík střelou nad Vošvrdovu vyrážečku. Třicet sekund před koncem měl vítězství na hokejce Lev, ale zblízka nedokázal přehodit přes Vošvrdův beton skákající kotouč.

Zápas šel po remíze 2:2 do prodloužení. V něm měli navrch domácí, Ondrušek i Matai ztroskotali na Machovském, Maroszovi málem vyšla parádní klička mezi beky Škodovky. Ani v prodloužení ale branka nepadla, na řadu tak přišly nájezdy. První nájezd proměnil Simon, tři exekutoři poté neuspěli. Třetí nájezd za Plzeň jel olomoucký odchovanec Kratěna a rozhodl o bodu navíc pro hosty.

"Remíza byla zasloužená. Nájezdy jsou už loterie, ale opakuji - za ten bod navíc jsme samozřejmě moc rádi," dodal Čihák.

"Když budeme pokračovat v těchto výkonech, věřím, že to zlomíme. Po tolika porážkách je to nějaký impuls," burcuje Tomajko.

Branky a nahrávky: 27. R. Dlouhý (Jaroměřský), 46. Herman (T. Rachůnek, Majeský) - 31. Simon (Kubka, Johnson), 53. Mozík (Simon, Johnson), rozhodující sam. nájezd Simon. Rozhodčí: Hribik, Wagner - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 2961.
Olomouc: Vošvrda - Rašner, Majeský, Škůrek, Ondrušek, Houdek, Jaroměřský - Buc, J. Knotek, Laš - T. Rachůnek, Herman, Matai - Zuzin, Patera, Řípa - Kucharczyk, Marosz, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala, Dopita a Tomajko.
Plzeň: Machovský - Mozík, D. Sklenička, Kadlec, Jeřábek, Kubka, Pulpán - Kratěna, Bližňák, Schleiss - J. Sýkora, Simon, Johnson - Balej, T. Sýkora, Lev - Hollweg, Kubalík. Trenéři: Michal Straka, J. Špaček a Čihák.

PSG Zlín - Mountfield Hradec Králové 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Před startem utkání aktéři a fanoušci uctili památku obětí střelby v nedalekém Uherském Brodě. Pátý Hradec Králové, který už má jistotu účasti přímo ve čtvrtfinále, se představil ve Zlíně bez elitního útoku Kudrna, Mertl, Šimánek i bez beka Vydareného.

Zpočátku to nebylo moc zdát, hosté totiž šli už po 62 vteřinách do vedení. Pospíšil sice nejdříve nastřelil jen tyč, Knotek z dorážky ale dopravil puk za bezmocného Štůralu. V páté minutě ovšem vystřelil po buly Kotvan, jenž zacílil přesně do růžku a bylo vyrovnáno.

Za chvíli už bylo Kantorovi v hostující brance pořádně vedro; nejprve zblízka pálil Svoboda, následně si gólman Mountfieldu poradil i s dorážkou Vlacha a přečíslením, které zakončil střelou opět Svoboda. Poté větší šance utichly, tedy až do chvíle, kdy unikl Vlach a v zakončení rozezvučel tyč. Ještě před sirénou byl sám mezi kruhy Kubiš, ani on ale vedení domácím nezajistil.

Start druhé třetiny se vůbec nevyvedl brankáři Kantorovi, který za svá záda pustil Žižkovo dalekonosné nahození od vlastní obranné modré čáry. Srovnat mohl při přesilovce Nedvídek, Štůrala byl ale pozorný.

Druhého gólu se však Východočeši dočkali ve 36. minutě, kdy se Pláňkovu střela odrazila před Červeného, který pohodově dorazil puk do prázdné brány. Vrátit domácím vedení mohl Okál, sám před Kantorem ale neuspěl.

Ve třetím dějství moc nechybělo Řezníčkovi, aby se zapsal do střelecké listiny, mrzet ho to ale nemuselo. Zanedlouho už totiž střílel přesně Matějíček. Ve 46. minutě domácím opět nepřálo štěstí, když Svoboda měl před sebou prázdnou bránu, puk v ní ale neskončil.

V půlce třetiny střílel do protipohybu Kantora Svoboda, brankář hostí zasáhl ramenem. Zanedlouho mohl rozhodnout opět Svoboda, ale puk se zastavil na brankové čáře. Srovnat mohl tečí Pavlík, ale když ani on neuspěl, Zlín si nakonec připsal kýžené tři body.

Po závěrečné siréně toho domácí kouč moc neřekl. Asi kvůli nervům na střídačce. "Jednou za sezonu máte zápas, kdy se k vítězství protrápíte. A to byl pro nás právě ten dnešní. Za tři body jsme velmi rádi," shrnul Juraj Jurík. Na druhé straně zase vládlo rozčarování. "Když dvakrát dostaneme branku po prohraném buly a také inkasujeme od červené čáry, tak si připadáme celkem blbě. Víceméně tady pokaždé dostaneme takový jeden nebo dva góly. Ta třetí branka, to se stává. Je to škoda," utrousil Peter Draisaitl.

Branky a nahrávky: 5. Kotvan (Leška), 21. Žižka (Matějíček), 43. Matějíček (Žižka, Köhler) - 2. T. Knotek (Pospíšil, Čáp), 36. Červený (Pláněk, Valcourt). Rozhodčí: Fraňo, Polák - Jiří Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 4398.
Zlín: Štůrala - Marušák, Valenta, Matějíček, Žižka, Kotvan, Řezníček - Jakub Svoboda, Čajánek, O. Veselý - Okál, Leška, Kubiš - P. Holík, Roman Vlach, Říčka - Ondráček, Sedláček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.
Hradec Králové: Kantor - Dietz, Jank, Čáp, Plášil, Pláněk, Piegl, Hronek - Valcourt, Kukumberg, Červený - Dej, T. Knotek, Pospíšil - Vantuch, Troliga, P. Beránek - Tvrdík, Nedvídek, Švagrovský - od 30. navíc R. Pavlík. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

HC Kometa Brno - BK Mladá Boleslav 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Mladoboleslavští hokejisté se prezentovali jednoduchým a přímočarým hokejem. Hned po zisku kotouče vyráželi k bleskovým protiútokům.

Už v první minutě ujel domácím obráncům Látal a situaci zachraňoval brankář Čiliak. Ten byl v úvodní třetině hlavní oporou Komety, když chytil ještě další sólové nájezdy Bárty a Jarůška i několik ošemetných střel. "Důležité bylo, že jsme výborně hráli v oslabení a nedostali branku. V tom je momentálně naše největší síla," uvedl asistent trenéra Brna Karel Beran.

Jeho hráči měli pouze územní převahu, ke které jim dopomohly i tři přesilové hry. Vážněji ale brankáře Růžičku neohrozili.

Ve druhé třetině hosté trestuhodně promarnili možnost otevřít skóre zápasu. Postupně na trestnou lavici zasedli Brňané Kováčik, Hanzlík a Burian. Téměř tři minuty dlouhou početní výhodu pět na tři ale Středočeši nedokázali využít, neboť si neporadili s obětavě bránícími Brňany, které podržel v důležitých okamžicích brankář Čiliak.

Naopak Kometa zužitkovala ve 32. minutě přesilovku pět na čtyři, když střelou od modré čáry skóroval obránce Vágner, na jehož přízemní střelu Růžička nedosáhl. Jednadvacetiletý zadák se tak dočkal ve svém desátém extraligovém startu premiérového zápisu mezi střelce.

O účast v play off bojující Mladá Boleslav ve třetí třetině ještě zvýšila tlak, v koncovce si ale žádný z jejích hráčů nedokázal poradit s pozorným Čiliakem. K vyrovnání nepomohla hostům ani další přesilovka. Naopak necelé dvě minuty před koncem pojistil vedení Brna druhým gólem Jan Káňa a Mladoboleslavští již neměli síly ani čas na odpověď.

"Věděli jsme, že bude hrát Boleslav útočně a musíme si hlídat brejky. Šlo na mě hodně střel. Byl jsem stále v zápřahu. Takový zápas je pro brankáře ideální," řekl Čiliak.

Hosté naopak odcházeli zklamaní. Tedy s výsledkem. "S herním projevem jsme spokojeni. S naší efektivitou bohužel ne. Ovšem nejdůležitější zápas o play off na nás čeká v pátek doma s Vítkovicemi. Bojujeme o historický extraligový úspěch klubu," poznamenal asistent trenéra Mladé Boleslavi Marian Jelínek.

Branky a nahrávky: 32. Vágner (L. Čermák, J. Káňa II), 59. J. Káňa II. Rozhodčí: Homola, Hradil - Bláha, Ondráček. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. Diváci: 7029.
Brno: Čiliak - Ptáček, Kováčik, Vágner, Hanzlík, Kuboš, Malec, Hájek - Ton, V. Němec, J. Hruška - Vondráček, Koreis, Burian - Honejsek, H. Zohorna, Dočekal - Mrázek, L. Čermák, J. Káňa II. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.
Mladá Boleslav: Martin Růžička - Stříteský, M. Hruška, Robar, Kočí, Holub, Trška, R. Čermák - M. Látal, Musil, Klimenta - Pacovský, D. Výborný, Lenc - Mikulík, Kašpařík, Pabiška - Jarůšek, Bárta. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Energie Karlovy Vary 2:3 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)

Karlovarští hokejisté, kteří se museli obejít bez distancovaného kapitána Dudy, v úvodu přestáli nápor soupeře a v sedmé minutě získali jednobrankové vedení. Přesný pas od Šmacha zužitkoval na zadní tyči neobsazený Balán. Vedoucí branka dodala hostům sebevědomí a nadále byli lepším týmem. Jedinou šanci Pardubic neproměnil v závěru první třetiny unikající Starý.

V podobné disciplíně se neprosadil na začátku druhé části ani karlovarský Vojtěch Tomeček. Pardubice pak postupně přebíraly střeleckou iniciativu, ovšem jejich útočným manévrům scházela přímočarost. A když už se do gólové šance dostal Zohorna, dokázal se Závorka bleskově přesunout.

Karlovarští si nadějnou možnost na zvýšení vzali sami, když na začátku dlouhé přesilovky pět na tři špatně vystřídali a museli pykat.

Až při klasické výhodě sevřela Energie soupeře kolem Kristanovy branky, ovšem rány Davida Hrušky ani Balánova dorážka se neujaly. Ofenzivní snažení Pardubic táhla zejména první formace, která si vytvářela tlak v útočném pásmu, avšak nedokázala jej proměnit v branku. Druhá třetina i tak skončila smírem. Při přesilovce se na hranici brankoviště prosadil důrazný Cetkovský.

Tentýž hráč se radoval z gólu i krátce po přestávce při další početní výhodě, ale hlavní rozhodčí chvíli předtím přerušil hru. "Kdybychom šli do vedení, tak by soupeř musel otevřít hru a nám by se dýchalo lépe," poznamenal domácí kouč Miloš Říha starší.

A tak se měnilo skóre jinde: až karlovarská radost ve 48. minutě byla oprávněná, i když druhý Balánův gól musel ještě potvrdit videorozhodčí. Vedení ale hostům dlouho nevydrželo. Za padesát vteřin totiž doklepl kotouč za Závorkova záda Zohorna.

Od toho momentu se hrálo výhradně jen na Závorkovu branku. Pardubice nevyužily přesilovou hru a ani v dalších šancích karlovarského brankáře nepřekonaly. Utkání tak dospělo do prodloužení.

Mělo nečekaný konec: po necelých třech minutách se prosadil David Hruška, který rychlou kličkou překonal Kristana. "Těžce se mi to hodnotí, protože hráči nechali na ledě všechno a od druhé třetiny jsme byli jasně lepším týmem. Nikomu nemám co vytknout," dodal Říha.

Hodnocení šťastných vítězů? "Vydařila se nám první třetina, ve které jsme odskočili do vedení. Ve druhé části nás Pardubice dostaly pod tlak, ale dokázali jsme to uhrát. Bohužel jsme je po našem gólu nechali vyrovnat a utkání šlo do prodloužení. I za takové vítězství jsme rádi, protože se nám v tomto doposud moc nedařilo a ty bonusové body jsme nesbírali," řekl Jaromír Kverka.

Branky a nahrávky: 38. Cetkovský (Marcinko, Tybor), 49. T. Zohorna (M. Špaček, Čáslava) - 7. Balán (Šmach), 48. Balán (Bahenský), 63. D. Hruška (Bahenský). Rozhodčí: Hodek, Šindler - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 7251.
Pardubice: Kristan - Korím, Benák, Gregorc, Čáslava, Havlík, Čutta, Ščotka, Píša - Radil, Nahodil, T. Zohorna - Tybor, Marcinko, Cetkovský - Poulíček, Kaut, Gašparovič - P. Sýkora, M. Špaček, Starý. Trenéři: Říha st. a Říha ml.
Karlovy Vary: Závorka - Harant, Sičák, Deyl, Bičánek, Šmach, T. Dvořák, J. Tomeček - Bartek, Balán, Bahenský - D. Hruška, R. Hruška, Vachovec - V. Tomeček, Skuhravý, Micka - Koblasa, Kverka ml., R. Pšurný. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.