Jenže jak je pro Česko typické, citlivá debata se vede poněkud zmateně. Nejprve přišel hokejový svaz zničehonic s plánem, jak extraligu ochránit během ekonomické krize. V nejbližší době by se nesestupovalo, počet účastníků by narostl na šestnáct. „Jsem přesvědčený, že je to nevyhnutelné,“ řekl o dočasném uzavření soutěže šéf svazu Tomáš Král.

Kluby se mají vyjádřit do konce května, už tento týden ale na veřejnost pronikl společný protinávrh tří předních týmů Sparty, Liberce a Plzně. Jde zcela opačným směrem: počítá s postupným snížením účastníků extraligy ze čtrnácti na dvanáct při zachování přímého sestupu.

InfografikaZdroj: DeníkNení to pro fanoušky poněkud matoucí? A neměla by jednání o budoucnosti českého hokeje probíhat seriózně a nepřipomínat handrkování na tržišti?

Špatná komunikace

„Hlavní vina leží na straně svazu, který svůj návrh neprobíral s kluby, nekomunikoval. Z toho pak vznikají různé spekulace, navíc kluby jsou nyní ve vakuu, protože nevědí, co bude dál,“ komentoval to pro Deník bývalý hokejista Jakub Koreis, nyní analytik O2 TV Sport.

O snížení počtu extraligových klubů na dvanáct se opakovaně mluvilo už v minulosti. Výhody jsou nasnadě: kádry týmů budou kvalitnější, úroveň soutěže půjde nahoru, slovo „extra“ v názvu soutěže bude mít skutečně opodstatnění. Naopak představa uzavření ligy je mezi tuzemskými fanoušky mimořádně nepopulární.

„Nemělo by se o tom rozhodovat na základě pocitů, ale musí probíhat dlouhodobá debata. Zároveň je třeba vyřešit návaznost nižších a juniorských soutěží. Zkrátka to není jen o tom uzavřít extraligu a hotovo,“ upozorňuje Koreis.

Možná až časem

Návrh Sparty, Liberce a Plzně slibuje klubům vyšší podíl na finančních příjmech, zajímavostí je také nápad s navýšením počtu divácky atraktivních regionálních derby, čímž by se kompenzoval nižší počet kol základní části. Hokejistům by se naopak nezamlouvalo rušení pracovních míst.

Co je ale hlavní: návrh je v současné době zřejmě neprůchodný. Jistota jménem uzavření ligy je pro majitele lákavější. „Většina klubů je proti. Dlouhodobě Brno, teď i Třinec. Nevěřím, že týmy jako Olomouc, Zlín nebo Vítkovice by šly do hazardu se sestupem. České Budějovice jsou nováček, budou chtít klid,“ vypočítává Koreis.

Otazníků zůstává celá řada, například co se týče licenčních podmínek. Jen málo prvoligových klubů má odpovídající stadiony (výjimky mají ostatně i některé extraligové týmy).

Návrh na zeštíhlení extraligy možná zní v dnešní složité situaci až příliš brutálně, z dlouhodobého hlediska ale dává smysl. „Určitě by se díky tomu koncentrovala kvalita,“ míní Koreis. Jaká tedy bude cesta hokejových klubů?