Příběh se točí kolem událostí z prvních tří dílů odehrávajících se v Racoon City. Do T-virusem zdecimovaného města těsně před jeho destrukcí se vracíte v roli bezpečnostní služby Umbrella. Vaším hlavním úkolem je zbavit se jakýchkoliv kompromitujících materiálů, které by mohly poškodit korporaci. V praxi jde o pálení dokumentů, ničení serverů nebo zabíjení svědků. Vedle toho se linou i další příběhové nitky, které se zaplétají do života kladných hrdinů z první trilogie.

Pohled na staré události novou optikou je sice zajímavý, ale rozhodně ne dechberoucí. Osobně mám dojem, že by celá série Resident Evil potřebovala pořádný příběhový restart. Hra se dá procházet různými způsoby. Můžete si spustit kampaň nebo hrát jednotlivé úrovně, připraveny jsou i rozličné multiplayerové módy. I když hrajete sólo, stále jsou s vámi tři další členové týmu, které je dobré před novou úrovní s rozmyslem vybrat, protože každá postava má jedinečné schopnosti. Zbylé tři buď ovládá počítač nebo se jich ujmou živí hráči připojení přes internet.

Nudné mise

Náplň misí už jsem naznačil. Většinou úzkými koridory v rámci jedné budovy procházíte z bodu A do bodu B, kde splníte zadání a půl cesty se vracíte zpět již prozkoumaným prostředím. Jsou i úrovně, kde se nemotáte v kruhu, ale ty jsou stejně fádní. A to přesto, že se dostáváte na ikonická místa z prvních dílů jako policejní stanice, radnice, tajemná vila nebo nádraží. Design úrovní je opravdu šílený a přišlo mi, že autoři vůbec nepřemýšleli o byť jen náznaku realističnosti.

Důkazem může být právě úroveň, kdy se podíváte do historické budovy, z níž zadním vchodem vyběhnete v podstatě přímo před vjezd do elektrárny zásobující celé Racoon City proudem. Ale zpět k misím. Největší problém mám, že je průchod úrovněmi příliš jednoduchý a ve výsledku nudný. Devadesát procent času na vás útočí pár neškodných zombie a rozhodně se nedočkáte takových jatek jako v Left4Dead. Mohli byste po právu namítnout, že Resident Evil je taktičtější. Autoři se snažili zachytit tradiční pocit strachu z nedostatku střeliva, ale nepovedlo se a místo toho se musíme smířit s pomalou a mnohem menším množstvím zombie naplněnou nepovedenou kopií Left4Dead.

Lehké záblesky dobré hry

Na druhou stranu Operation Racoon City v každé úrovni obsahuje opravdu tuhou pasáž, která má laťku náročnosti posazenou několikanásobně výše než zbytek. Většinou se mi stalo, že jsem úroveň prošel napoprvé téměř celou a zasekl se až na jejím konci, který jsem opakoval pětkrát i desetkrát. Problém je to hlavně při hraní s umělou inteligencí, při kooperaci s živými hráči je skok stále znatelný, ale ne propastný. Je to škoda, protože zejména v náročnějších pasážích zpoza podprůměrné hratelnosti vykukuje geniální hra. Jenže tyhle záblesky zábavnosti rychle mizí.

Tragickou hratelnost podtrhuje velmi zvláštní pohyb postav. Autoři nechtěli udělat stejně frenetickou akci, jako u dnes několikrát zmíněné konkurence, ale výsledek je ten, že mám pocit, že můj hrdina běhá po namydlené podlaze. Kmitá nožičkami jako šílený, ale posouvá se hodně pomalu. A kromě toho všeho vás trápí obrovské množství protivných maličkostí.

Spousta nedodělků

Ať už jde o neustálé se zasekávání za překážky nebo spolubojovníky, nekonečné vyhledávání hráčů online, nepochopitelné výchozí nastavení kláves nebo zprzněnou konverzi z konzolí, díky níž nejste schopni bez zvýšení tepu ani pohybu v menu. Například všechny vnořené volby opouštíte pomocí pravého tlačítka myši nebo klávesy backspace. Jenže když chcete vyskočit z poslední nabídky zpět do hry, musíte zmáčknout "Escape". Situaci nezachraňuje ani možnost vylepšování postavy, odemykání nových zbraní nebo online multiplayer.

Už jsem psal o zdlouhavém vyhledávání spoluhráčů. Jestliže chcete pokračovat ve své kampani a přizvat k ní ostatní hráče, budete zírat na obrazovku s vyhledáváním třeba deset minut a nic se nestane. Za dobu testování po datu vydání a z finální, volně prodejné verze, jsem ani jednou nebyl schopen pokračovat ve své hře s živými spoluhráči. Vždy jsem se musel připojit k někomu jinému. Doslova mě rozesmála hláška "matchmaking". Operation Racoon City hraje zoufale málo lidí a většinou se připojíte do seance, kde potkáváte postavy na všech úrovních - od nuly po devadesát devítku.

Průměrná grafika

Stejně beznadějné jsou i kompetitivní módy, které trpí vším výše zmíněným. Je to škoda, protože souboje dvou týmů o čtyřech hráčích, kteří se snaží vměstnat do jedné záchranné helikoptéry a nebojují jen mezi s sebou, ale i se záplavou zombie kolem, mají šmrnc. Jenže celkově tragickou hru nezachrání, jen ve vás zanechají smutný pocit z toho, že autoři nedokázali nabízený potenciál smysluplně využít.

Grafická stránka hry je průměrná, jak se v dnešní době na konverzi z konzolí sluší a patří. Na mém 3 GHz čtyřjádru, 4 GB paměti, ATI 4850 a Windows 7 je Operation Racoon City v rozlišení 1366x768 poměrně dobře hratelné, občas škobrtne pod 25 snímků za sekundu, většinou však v nehratelných pasážích sloužících k odvyprávění příběhu.

VERDIKT: Resident Evil: Operation Racoon City je pro mě nejhorší hrou slavné série. Podobnou, ale lépe provedenou zábavu, zažijete v módech Mercenaries ze čtyřky a pětky nebo ze stejně nazvané odbočky pro Nintendo 3DS. Naneštěstí tahle hra zaostává ve všech myslitelných oblastech proti průměru a nekoupil bych si ji ve slevě ani za 150 korun. Pro mě jde o jedno z největších zklamání posledních let. Hodnocení: 3/10.

PC verze Resident Evil: Operation Racoon City vyšla v půlce května a zakoupit ji můžete ZDE.

Herní zpravodajství pro vás připravuje Eurogamer.cz.