Ověřit tuto zprávu nebylo nijak jednoduché. Přímo z Vatra Games v Brně s médii obvykle nikdo nekomunikuje, mnozí lidé to rovněž jako drb zaslechli, ale bojí se cokoli říct (aby to nebylo vnímáno jako odplata za přetahování talentu z 2K), vlastník Vatry z britské společnosti Kuju Entertainment se k tomu zatím nijak nepostavil a maily s žádostí o vyjádření se od něj vracely jako nedoručitelné.

Na oficiálním Twitteru a Facebooku firmy stále visí jen žádosti hráčů o patch pro konzolovou verzi nebo PC konverzi Silent Hillu. LinkedIn profily vedení Vatra Games, mezi něž patří například Alexander Sila, Marek Berka či Viliam Korbel, se zatím nezměnily a podle nich stále působí ve firmě, která na homepage dokonce pořád hledá posily.

Přesto jsme se dopátrali svědectví několika lidí, kteří nám konec studia Vatra Games potvrdili. Jedná se o několik na sobě nezávislých zdrojů, kteří promluvili pod podmínkou anonymity. Vatra podle nich po vlažně přijatém Downpour (většinou hodnocení kolem 6/10) začala pracovat na novém, zatím neoznámeném projektu, který už nebyl pokračováním Silent Hillu, jak se spekulovalo.

Podle našeho zdroje se mělo jednat o jiný žánr, konkrétně o rubačku ve stylu Darksiders nebo God of War. Avšak tento projekt jim nyní z neznámých důvodů krachnul. Většina z pár desítek zaměstnanců Vatra Games má proto v těchto dnech obdržet výpověď.

Přesné důvody zániku studia nejsou známy - jestli pro další hru nenašlo vydavatele, zda jim nějaká dohoda na poslední chvíli padla, nebo zda jen britským majitelům z Kuju došla trpělivost? Každopádně Vatra Games už vloni za zvláštních okolností opustil šéfdesignér, mnohá média nazvala Downpour nejhorší hrou výstavy E3 2011 a přestože nebyla špatná, Konami se s její propagací dvakrát nepředřeli a pak se ani moc dobře neprodávala.

Vlastník společnosti, britské Kuju podalo vyjádření, podle nějž nyní Vatra u nového managementu Kuju prochází "strategickým přehodnocením", ale prý ještě není jisté, zda bude pokračovat nebo skonči, nicméně to prý visí ve vzduchu.

Hry ze slavné, původně čistě japonské, hororové série Silent Hill můžete zakoupit ZDE.

Herní zpravodajství pro vás připravuje Eurogamer.cz.