Neměň, co funguje. Jednoduchá mantra nejen videoherního průmyslu je aplikovaná na Mario Kart 7 3DS do puntíku. Mezi jednotlivými díly není kromě grafického zpracování a drobných vylepšení, podstatnějšího rozdílu.

Příběh se nekoná

Ani jsem nečekal, že by Mario Kart měl nějaký příběh. A nemá. Mezi vámi a hrou je pouze menu pro výběr singleplayeru, lokálního a internetového mutliplayeru. V singlu můžete zkusit klasickou soutěž s osmi motokárami, závod na čas, souboj v arénách a bitvu o zlaťáky.

Grand Prix je série závodů ve třech výkonnostních kubaturách - 50, 100 a 150 kubických centimetrů. První kategorii nelze nevyhrát snad jen po flašce vodky a se zavázanýma očima. Střední obtížnost už mi dala trochu zabrat, ale stále jsem celkem v pohodě vítězil a až s nejsilnějšími vozítky mám problém vyhrávat a zážitek z nich se poměrně věrně blíží online multiplayeru.

"Tunění" motokáry

Jednoduchý koncept obohacuje jedna z hlavních novinek - upravovatelné káry. Před startem každého poháru si sestavíte vlastní motokáru složenou ze tří hlavních komponent - šasi, kol a vznášejícího křídla. První dva díly mají vliv na rychlost, akceleraci, váhu, ovladatelnost a schopnost jezdit mimo vytyčenou trasu. Křídla jsou spíše na okrasu, protože ačkoliv jedno vydadá jako rogalo a druhé má tvar kopretiny, jejich vliv na vlastnosti vozidla je téměř nulový.

Je jen na vás, jestli obětujete horší ovladatelnost za větší maximální rychlost nebo váhu, tudíž kratší dolet ve vzduchu, za lepší řízení mimo trať. Ladění chování motokár je vítanou strategickou možností.

Bláznivé zbraně jsou zpět

Mario Kart by nebyl kompletní bez power up předmětů. Ty se válejí po trati a pár sekund po sebrání se znovu objevují, skryté v duhových krabicích s otazníkem. Opět jde o sbírku starých známých kousků, jako jednoduché zelené, naváděné červené a vše v cestě ničící modré želvy, zrychlující muchomůrky nebo výhled zakrývající duchové.

Nové jsou tři vylepšení. Ocas mývala, kterým při máchání překlopíte soupeře kolem vás nebo jím odrazíte útok třeba právě želv. S Fire Flower vystřelíte právě tolik ohnivých koulí, kolik jich stačíte vymačkat palcem. Poslední je Lucky 7, který vám nadělí všechny vylepšení najednou.

Znát traťě se vyplatí

Pravda, ale také je, že stejně jako v jakékoliv jiné závodní hře, musíte dokonale znát zkratky a navíc používat správné předměty ve správný čas a tím své šance na vítězství násobit. Všechny tratě jsou doslova napěchované alternativními cestami a to dokonce i ty původní, které prošly omlazovací kůrou. Ještě důležitější je dokonale zvládat techniky, jako je smykování, protože to vás dokáže podstatně zrychlit.

A nesmím zapomenout ani na novinku, tedy možnost létat. Ta je pro oddělení profíků od amatérů stejně důležitá, jako všechny již známé mechanismy z předchozích dílů.

Grafika na úrovni

Velmi silný je Mario Kart 7 3DS v podpoře multiplayeru. Ten lokální jsem nevyzkoušel, ale to vůbec nevadí, protože hraní přes internet je téměř bezchybné. Můžete soupeřit jak v závodech, tak v arénách při zraňování ostatních jezdců nebo ve sbírání mincí. Dvě posledně jmenované už jsou mnohem zábavnější, než v singlu. Soupeřit lze proti náhodně vybraným hráčům, kteří se vám ale při připojování představí jako Mii postavičky a na mapě se ukáže, odkud hrají.

Zpracování Mario Kart 7 3DS se blíží grafice Wii a to je pro přenosnou konzoli poměrně dobrý výsledek. 3D efekt není využit herně, ale přesto jde o jeden z lepších zážitků v tomto směru.

VERDIKT: Mario Kart nikdy nebyl pro každého, ale kdo přímo nevyžaduje realistické závody, bude se bavit. Jak se do hry dostáváte hlouběji, zjišťujete, že pod maskou jednoduchosti se skrývá velmi komplexní systém, který není jednoduché zvládnout a pokaždé, když jsem se připojil online, naučil jsem se novou zkratku, objevil nový způsob projíždění trati nebo přišel na jiný trik, který ubere pár desetin sekundy z času na kolo. Nakonec jsem zjistil, že jsem s Mario Kart 7 3DS strávil už šestnáct hodin a stále mám, jak v singlu, tak multiplayeru, co objevovat. Hodnocení: 8/10.

Herní zpravodajství pro vás připravuje Eurogamer.cz.