Nyní už naštěstí platí rčení „I s malým kašpárkem lze udělat pěkné divadlo", proto neváhejte, vezměte svoji starou šunku (a teď nemyslíme přítelkyni), vyhoďte ji z okna a vyměňte ji za nový notebook Acer z modelové řady Aspire V Nitro, který ukrývá ve střízlivém těle výkonu až až.

Podíváme se na dvě alternativy lišící se zejména velikostí. Jedná se o 15,6 palcový Acer Aspire V15 Nitro a větší Acer Aspire V17 Nitro se 17,3 palcovou obrazovkou oba z „Black edition".

Design celé řady a zajímavé prvky

Všechny modely z této série spojuje jednotný design. Musíme říct design, který na první pohled zaujme jednoduchostí, moderními liniemi a zajímavými detaily, stejně jako nevídaně nízkou hmotností.

Povrch výklopného matného displeje na první dotyk připomene gumu při delším hlazení miláčka po hřbetu si už tak jistí nejsme, zřejmě speciálně upravený plast, který nás však příjemně okouzlil. Do očí vám při pohledu shora padne také „pantová" část vyvedena ve stříbrném plastu s vytlačeným názvem série počítačů Aspire V Nitro.

Herní notebook Acer Aspire V Nitro.

Šasi notebooků je ozvláštněno okraji zdvihajícími se ve tvaru exponenciály, laicky řečeno místo plochého tvaru okraje pozvolně stoupají do prostoru. Využito toho je na zadní straně, kde najdeme větrací otvory. Systém chlazení využívá dvou větráků se speciálně navrženými lopatkami pro lepší proudění vzduchu a minimalizaci hluku.

Integrovaná technologie Acer DustDefender umožňuje otáčení ve směru a proti směru hodinových ručiček, automaticky tak čistí chladicí systém od prachu a nečistot. Trefně je řešen konektor pro internetový kabel, vzhledem k atypickému tvaru okraje notebooku jej kryje pružinová přepážka, kterou je nutné při zapojování stlačit a odkrýt tak samotný vstup.

Podsvícená klávesnice je zasazena do matného povrchu, bohužel velmi trpícího na viditelné otisky prstů. V jejím pravém horním rohu nalezneme tlačítko pro vypnutí/zapnutí notebooku. Disponuje klasickým rozložením kláves včetně českého a slovenského layoutu a praktického numerického bloku.

Zvláštností je zmenšení a umístění šipek nahoru a dolů netradičně na celou výšku šipek doprava a doleva. Touchpad nabízí nyní populární jednolitý design s „neviditelnými" tlačítky.

Herní notebook Acer Aspire V Nitro.

Acer Aspire V15 Nitro

Na stole nám dělala společnost verze VN7-592G-78K5. Pochopitelně jsou k dispozici i další mutace s odlišnou konfigurací. V srdci této mašině tepe 4 jádrový procesor Intel Core i7-6700HQ a o grafický výkon se stará NVIDIA GeForce GTX 960M se 4 GB paměti.

Výkon a rychlost podtrhuje také 16 GB operačních pamětí DDR4 a SSD disk o kapacitě 512 GB. Přenos dat zajistí integrovaná čtečka SD karet, konektor USB 3.0 a nový USB Type-C.

Jako v budoucnosti si budete připadat s integrovanou technologií Intel RealSense, pomocí které ovládáte kompatibilní aplikace pohybem těla před kamerou.

Vyzkoušeli jsme mnoho aplikací pro zpracování videa, práci v grafických programech a vše nám šlapalo jako hodinky bez dlouhého čekání na vykreslení vrstev s optimálním časem referování videa.

Zahráli jsme si několik her a jako příklad uvádíme ukázku z populární Counter Strike: Global Offensive na doporučené nastavení počítačem. Full HD na velmi vysoké detaily, bez záseků, naprosto plynule na stabilních 140 FPS.

Při odpojení napájení zafungovala optimalizace výkonu v Intel HD Graphics respektive výdrže baterie ve hrách mající vliv na snímkovou frekvenci a CSko jsem hrál na stabilních 60 FPS. Při zakázání této funkce v ovládacím panelu se FPS pohybovala na hodnotách okolo 110.

Herní notebook Acer Aspire V15 Nitro.

Acer Aspire V17 Nitro

Opět pro pořádek uvedeme konkrétní označení VN7-792G-722C a stejně jako u V15 zmíníme, že verzí je k dispozici více.

Tento model v sobě ukrývá totožný čtyřjádrový procesor Intel Core i7-6700HQ a grafickou kartu NVIDIA GeForce GTX 960M se 4 GB paměti. Oproti porovnávanému modelu nabízí 8 GB RAM DDR4, 128 G SSD disk na operační systém a 1 TB HDD na vaše data. Taktéž zde najdeme čtečku SD karet, USB 3.0 a USB Type-C konektor.

Aspire V17 Nitro nepostrádal výkon v žádných testovaných aplikacích ani hrách. Na příkladu vidíte, že si poradil s CSkem na počítačem navržené velmi vysoké detaily při zachování plynulosti na stabilních 125 FPS.

Při odpojení napájení se zachoval podobně jako jeho 15palcový kolega, se zapnutou funkcí pro dynamické ovládání snímkové frekvence šlapala hra plynule na 60 FPS při deaktivaci pak 115 FPS.

Herní notebook Acer Aspire V17 Nitro.

Jasně, hrát se dá na kdejakém kladkostroji, ale pokud si chcete opravdu hraní her užít, potřebujete odpovídající výbavu. Pro fajnšmekry a všechny „skromné lidi, kterým stačí jen to nejlepší" má Acer sérii produktů s označením Predator. Pro studenty a občasné hráče, k učení a hraní „jen" na vysoké detaily, jsou tu produkty Aspire V NitroNotebooky Acer koupíte na CZC.cz.

Grunex.com