Nvidia oficiálně začíná prodávat třetí model z nové řady grafických karet Pascal u renomovaných prodejců Alza.cz, CZC.cz a TSBohemia.cz. Díky pokrokům ve výrobním procesu představuje nový Pascal nejpokročilejší grafickou architekturu na planetě. Pro hráče to znamená znatelně více výkonu při snížení cen za jednotlivé grafické karty a nižší provozní náročnost.

Zatímco výkonné modely GeForce GTX 1080 a GTX 1070 si své uvedení již odbyly a vzaly výkonnému monstru Titan X titul nejvýkonnější dostupné karty, novinka v podobě GeForce GTX 1060 si klade jiný cíl. Úkolem právě uvedené karty je přinést velký výkon, který si poradí i s virtuální realitou, do střední třídy - velmi atraktivního segmentu pro hráče.

Nvidia slibuje, že nová GeForce GTX 1060 výkonem dosáhne na model GTX 980 z předchozí generace. Za pouhou jednu generaci tak výrobce dokázal dohnat výkon grafické karty, která byla řazena o dvě třídy výš. Model GTX 980 se navíc prodával zhruba za 17 tisíc korun, oficiální cena GTX 1060 přitom dosahuje sotva poloviny této částky.

Grafická karta Nvidia GeForce GTX 1060.Zdroj: archiv Grunex.com

Při porovnání s modelem GTX 960, který má novinka oficiálně nahradit není moc co řešit. Nová karta je až třikrát výkonnější ve virtuální realitě a zhruba dvakrát výkonnější ve hrách jako je Overwatch, Zaklínač 3 nebo Rise of the Tomb Raider. Výkonu je tak více než dostatek, abyste si mohli užít lákavé nové hry v podání technologie DirectX 12 při vysokém rozlišení.

Kromě certifikace VR Ready pro virtuální realitu se může karta pochlubit také podporou nových technologií. Nvidia Ansel vám dovolí v podporovaných hrách snímat obrázky jako nikdy předtím. Hru si můžete zastavit, vybrat ten nejlepší úhel a až poté stisknout pomyslnou spoušť. Nvidia GameStream vám zase slouží ke streamování počítačových her do vašeho Shield zařízení.

Grafická karta Nvidia GeForce GTX 1060.Zdroj: archiv Grunex.com

O výkon se stará nové Pascal jádro se základním taktem 1506 MHz, které ale zvládne tikat na frekvenci 1708 MHz v režimu Boost. GeForce GTX 1060 nabízí hned 6 GB rychlé paměti typu GDDR5 s taktem 8 GHz. Novinka se nezalekne ani více monitorů a dokáže obsloužit celkové rozlišení až 7680 x 4320 pixelů. Monitor či monitory lze připojit pomocí trojice konektorů DisplayPort 1.4, HDMI či ještě DVI.

Nvidia GeForce GTX 1060 se už prodává. Dostupná je ve Founder's edici, kdy celou kartu navrhla přímo Nvidia. Elegantní chladič kombinuje stříbrnou a černou barvu a zapadá tak mezi novou řadu grafických karet. Prodávat se začínají také další modely od jednotlivých výrobců. Cena této karty startuje na 7599 korun s DPH u renomovaných prodejců Alza.cz, CZC.cz a TSBohemia.cz.

Grunex.com