Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Torchlight 2, přímý vyzyvatel Diabla 3. Má vůbec šanci?

První díl série Torchlight byl pověstným psem, který nekouše. Všude plno okázalých prohlášení a zaručených informací o tom, jak se původní autoři Diabla vrací na místo činu a vytírají Blizzardu zrak. Bohužel realita už tak růžová nebyla. Torchlight neměl ve svém přízemním lpěním na dávných hodnotách moc co nabídnout.

25.9.2012
SDÍLEJ:

Počítačová hra Torchlight 2.Foto: archiv Eurogamer.cz

Primitivní hratelnost, prakticky bez hloubky, stereotyp a indie opar valící se na všechny světové strany. Po nedávném dohrání jedničky pro připomenutí jsem měl nechuť pokračovat a divný pocit promarněného času, který jsem mohl využít smysluplněji. Třeba si jít zasportovat.

Změna k lepšímu

Jenže v Runic Games jsou borci, kteří se z historie a svých chyb dokáží poučit. Torchlight 2 je totiž představuje v současném světě cosi úžasného. Cokoliv mě v jedničce štvalo, to zmizelo jako pára nad hrncem. Cokoliv mě naopak bavilo, bylo zachováno a došlo podstatného vylepšení nebo rozšíření.

Torchlight 2 je větší, zábavnější, mnohem více odměňující zábavou. Na téhle hře je vidět, že vývojáři s hráči opravdu navázali pouto a s rozmyslem pracovali na věcech, které mají smysl. Nepodlehli ani obvyklé megalomanii, kdy se nový obsah horem nabaluje na nebohý původní skelet. Dvojka tak působí jako skutečně kompaktní celek.

Zmíněný přístup je patrný od první chvíle, už při tvorbě postav. Nově byla například přidáno jednoduché přizpůsobení vzhledu (obličej, vlasy,…) a samozřejmě byl rozšířen počet povolání na rovná čtyři. Jsou jimi berserker, inženýr, elementální mág a nakonec outlander, nabízející vyvážený mix magie a boje na dálku.

Bodíky sem, bodíky tam

Čtveřice hrdinů není možná na první pohled nijak dechberoucí, nicméně se musím Runic Games hned zastat, protože zcela přepracovaný systém vývoje postav mě opravdu chytil za srdce. A taky jak už jsem naznačil výše, i v tomto směru Torchlight 2 snaživě řeší četné hříchy prvního dílu.

Skilly sice ještě pořád netvoří žádnou stromovou hierarchii, tedy můžete investovat bodíky do čehokoliv, na co vám stačí level, ale to vůbec nevadí, protože i tak nastavené herní mechanismy umožňují, nebo ještě lépe řečeno vynucují specializaci, uvažování ze strany hráče a plánování dalšího postupu.

Pro mě osobně je tohle naprosto kritické místo. Jedno z těch, kde se rozhoduje o tom, jestli si mě hra u klávesnice přiková dlouho. A myslím opravdu dlouho, tedy stovky hodin. Nesnáším trapnou jednoduchost systému v Torchlight, kde si vyberu evidentně nejsilnější skill, namaxuju jej deseti bodíky a tím veškerý další vývoj uvázne na mrtvém bodě.

Kombinace všeho na vše

A hned na druhé straně nesnáším i moderní přístup Diabla 3, kde pro změnu hráč nerozděluje bodíky vůbec a hra mě staví do pozice blba, který se nedokáže sám rozhodnout. Jasně, Diablo 3 je přece o gearu. Předností Torchlightu 2 je to, že není zdaleka jen o gearu. Vecpává se přesně do té úzké mezery mezi, a není tak asi úplnou náhodou, nakolik mi připomněl ty měsíce probdělých nocí u Diabla 2.

Desítky skillů, atributy, kouzla, socketování, magické, unikátní, setové předměty,… Torchlight obsahuje prakticky všechno, co byste od dobré diablovky mohli očekávat a ještě řadu větší či menších novinek navíc. Variabilita vývoje postavy v Torchlight 2 je na velmi vysoké úrovni a vývoj vyváženě probíhá od prvního levelu po stý.

Moje srdce jásá radostí při pročítání oficiálního fóra, kde aktuálně panuje cvrkot diskuzí hráčů o různých buildech, kombinacích skillů, strategiích investování bodů a překonávání nejrůznějších problémů v různých fázích hry i stupních obtížnosti.

Ochočte si vlka

Jedním z poznávacích rysů série je zvířecí pomocník, který vašeho hrdinu doprovází. V Torchlight 2 se jejich počet rozrostl na osm (panter, vlk, bulldog a další). Obzvlášť mě potěšilo zařazení chakawary, nadmíru roztomilého křížence velociraptora a slepice, která byla v prvním díle dostupná jen na XBLA verzi pro Xbox.

Zvířátka jsou vyřešená vskutku geniálně. Disponují vlastním inventářem. Můžete je poslat do města prodat nashromážděné haraburdí nebo vyslat s objednávkou na dokoupení zásob, třeba v podobě léčivých lahviček. Rozhodně ale nejsou jen chodícím batohem. Mimo jiné se dokáží naučit až čtyři různá kouzla z nacházených svitků, což je jen další příspěvek k už tak bohaté přehlídce herních možností.

Naučíte mazlíka plivat firebally, léčit se, nahazovat elementální ochranu, vyvolávat kostlivce nebo něco úplně jiného? Vaše volba. Já vím jen to, že mi moje chakawara zkrátka přirostla k srdci, snad i díky míře interaktivity s ní. O "tom chlápkovi" z Diabla 3 se to tak úplně říct nedá.

Konečně zábavnější

Jestli něco první díl Torchlightu skutečně pohřbilo, tak neuvěřitelný stereotyp a linearita. Dva druhy questů a co mapa, to tunel. Asi není překvapující, že se i k tomuto Runic Games postavili čelem a jedinou připomínkou děsů minulých je maximálně tak navázání v příběhu.

Torchlight 2 je rozsáhlou hrou. Na normální obtížnost mi vzalo rychloproběhnutí něco málo přes dvacet hodin života. Věřte, že je to vzhledem k brutálnímu tempu si rozhodně není na co stěžovat, a následující dvě vyšší obtížnosti dokážou s herní dobou taky řádně zamávat. Prostředí je výrazně živější a vyprávění příběhu výpravnější.

NPC v městech jsou vždy připraveny vás obšťastnit nějakým novým moudrem, i kdyby to mělo být jen poplácání po ramenou, jak strašně jste dobří a nepostradatelní. Co víc, na spoustu postav a souvisejících subquestů narazíte i během toulek po okolí. Určitě se nedá tvrdit, že by to na cokoliv mělo nějaký reálný efekt.

V konečném důsledku stejně půjde o to vybít moby v jeskyni o dvě obrazovky dál, zabít na třetím patře bosse a donést předmět XYZ. Nicméně je hrozně fajn mít důvod, proč zrovna do té jeskyně lezu, nebo si u tábora otrokářů potykat se skupinkou pochroumaných vojáků, kterým nevyšel pokus o záchranu. Lichotí to fantazii.

Střízlivé HW nároky

Ono prostředí vůbec je po vizuální stránce hrozně svěží a sexy, i když masivní komiksová stylizace nemusí přirozeně sedět všem. Autorům se podařilo vdechnout lokacím tu správnou porci atmosféry. Jako Středoevropana mě vysloveně fascinoval především třetí akt, umístěný do temných lesů plných křivolakých stromů, světlušek, vlkodlaků, čarodějnic a kamikadze hříbků praváků.

Ani ostatní lokace nejsou vůbec špatné. Písečné duny působí patřičně majestátně a myšleno bylo i na takové drobnosti jako je střídání dne a noci. Autoři měli v tomhle ohledu tak trochu štěstí, protože jinak je Torchlight 2 technologicky spíše průměrný a už vůbec se nemůže měřit třeba s takovým Diablem 3. Jenže každá mince má i druhou stranu.

Torchlight 2 si na maximální detaily užiji v pohodových 20 snímcích za vteřinu i na notebooku s HD 6300M. Ve srovnání s Diablem 3, které se na tom samém stroji rozhodně nechová optimálně ani na nejnižší nastavení, to vnímám jako obrovskou výhodu a bez problému jsem ochoten těch pár polygonů k dobru oželet. Shodou okolností jde totiž o žánr, u kterého nechci být vázán k výkonnému stolnímu počítači a už vůbec ne internetovému připojení.

VERDIKT: Torchlight 2 je vysoce kvalitním klikfestem, který bez výrazných potíží dokáže držet krok i s titánem jako Diablo 3. Velkou předností je jistá domáckost a otevřenost hráčům. Neagresivní DRM bez nutnosti být během hraní online, multiplayer i přes LAN a do budoucna příslib komunitních modů. To vše lze považovat za velmi silné argumenty pro, stejně jako více než přívětivou cenu 499 korun. Hodnocení: 8/10.

Torchlight 2 pro PC se digitální distribucí prodává od minulého týdne, krabicovka u nás vyjde začátkem října. Předobjednat si ji můžete ZDE.

Startovní video:

Herní zpravodajství pro vás připravuje Eurogamer.cz.

Autor: Redakce

25.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Drahoš v prezidentském vlaku
1 33

Kandidáti prošli vlakem. Pro mě je to pohádka, řekl Horáček

Předseda Pirátů Ivan Bartoš (upostřed) převzal v jednacím sálu Sněmovny osvědčení o zvolení poslancem před jednáním Poslanecké sněmovny 20. listopadu v Praze. Osvědčení nově zvoleným poslancům předával za Státní volební komisi Václav Henych (vlevo)
2 11

On-line: Poprvé se schází noví poslanci. Vondráček z ANO bude předsedou

AKTUALIZOVÁNO

Jana Novotná dohrála svůj životní zápas. Zemřela v pouhých 49 letech

/VIDEO, FOTOGALERIE, ANKETA/ V nedožitých padesáti letech zesnula po těžké nemoci tenistka Jana Novotná, wimbledonská vítězka z roku 1998. Na bývalou světovou dvojku vzpomínají tenisové legendy.

Lukáš Nečesaný je nevinen, rozhodl nový senát

Lukáš Nečesaný (25) není pachatelem pokusu o vraždu kadeřnice, který se stal před čtyřmi lety v Hořicích. Dnes o tom rozhodl senát Krajského soudu v Hradci Králové.

Zemřel Charles Manson. Psychopat, co před půlstoletím ubodal těhotnou ženu

/VIDEO/ V požehnaných 83 letech umřela v neděli zrůda, která během srpnových dnů roku 1969 povraždila sedm obětí včetně těhotné herečky Sharon Tateové, manželky slavného režiséra Romana Polanského. Psychopatický Charles Manson si odpykával doživotní trest v kalifornské věznici Corcoran. Krom jiného jej neslavně proslavila svastika vytetovaná na čele.  

Aero dokončilo nový typ legendárního letounu Albatros

Český výrobce letadel Aero Vodochody má nakročeno k tomu, aby mohl od příštího roku začít dodávat zákazníkům remotorizaci stávajících letounů L-39 Albatros. Letovými a pozemními zkouškami byla pak úspěšně dokončena vývojová fáze projektu L-39CW s motorem FJ44-4M od výrobce Williams International a s novou avionikou. Společnost o tom dnes informovala ve své tiskové zprávě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT