Amir Mirzaei Hekmati, americký občan, tvůrce zdarma hratelné realistické střílečky Kuma War a dřívější mariňák, byl takto vloni zatčen v Íránu. Nyní ho íránský soud odsoudil k trestu smrti, na což upozornil list The New York Times. Americká vládá žádá jeho osvobození i nový spravedlivý proces.

Ptáte se, co je tak škodlivého na vývoji epizodické hry podle skutečných událostí, jako je zabití Bin Ládina nebo jiných islámských vůdců? Podle rozsudku íránského Revolučního soudu, který se specializuje na případy proti režimu, Hekmati údajně v zemi prováděl špionáž. Prý se přiznal, že obdržel peníze od CIA pro vývoj a distribuci her zdarma, které mají manipulovat veřejným míněním na Blízkém východě. Cílem jeho práce prý bylo přesvědčit obyvatele Íránu i celého světa, že to, co USA podnikají v různých zemích, je správné.

Kotaku zjistilo, že odsouzený vývojář skutečně pracoval pro Kuma, která vyvíjela i tématicky odlišné hry (druhá světová válka, mafiáni, dinosauři…) a v minulosti obdržela grant 96 tisíc dolarů od amerického ministerstva obrany pro vývoj edukativního programu pro vojáky. Tento vedlejší projekt ale neměl mít žádnou souvislost s herní sérií Kuma War, jejíž jedna mise z roku 2005 se jmenovala Assault on Iran a pojednávala o fiktivním útoku proti íránskému jadernému programu.

Herní zpravodajství pro vás připravuje Eurogamer.cz.