Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Typický hráč počítačových her? Společenský a aktivní

Tvrzení, že počítačové hry z dětí dělají závislé exoty, je mýtus. Mezi teenagery je jich naprostá většina, nerozeznáte je podle vzhledu, vzdělání či toho, co rádi pijí. Rádi sportují, vydělávají si a navazují reálné vztahy se svými vrstevníky.

22.8.2014
SDÍLEJ:

Průzkum: Jak vypadá typický pařan?Foto: archiv Grunex.com

Typický profil „kmene" „pařanů" neboli hráčů, kteří se gamingu věnují intenzivněji, v rozsáhlém průzkumu blíže prozkoumala společnost Intel ve spolupráci s herním portálem Grunex.com.

Počítačové, konzolové či mobilní hry už dávno nejsou doménou úzké skupiny lidí. Populaci převážně náctiletých náruživých hráčů her, takzvaných pařanů, se rozhodla blíže prozkoumat společnost Intel ve spolupráci s herním portálem Grunex.com prostřednictvím reprezentativního průzkumu, v němž své preference podrobně popsalo 1939 respondentů. Necelé tři čtvrtiny (74,5 procenta) z nich stále ještě studují.

Jak vypadá typický vyznavač gamingu?

Mezi účastníky průzkumu výrazně převažují muži. Průzkumu se zúčastnilo jen 3 procenta žen a dívek. „Z výsledků lze sestavit profil průměrného fanouška počítačových her. Je to teenager, který brzy oslaví osmnácté narozeniny. Chodí stále ještě do školy a hraní her se věnuje v průměru necelé tři hodiny denně. Spánkem tráví 7,3 hodiny denně, což odpovídá průměrným statistikám," popisuje typického hráče Pavel Svoboda ze společnosti Intel.

Nicméně pařani svůj volný čas netráví jen hraním her. Co do společenského vyžití, hráči nijak nepotvrzují předsudky o uzavřených a nekomunikativních individuích přišpendlených k počítačům: více než 81 procent z nich vyráží ven za zábavou minimálně jednou týdne, z toho 37,4 procenta dokonce minimálně třikrát týdne, což odpovídá životnímu tempu současného teenagera. Více než třetina z nich (35,8 procenta) uvedla, že má přítelkyni či přítele. Oproti očekávání gaming většinu hráčů neizoluje, ale naopak stimuluje ke komunikaci; díky společnému tématu se socializují a navazují reálné vztahy se svými vrstevníky.

K hraní her se většina respondentů dostala v mladším školním věku. „Více jak polovina respondentů, konkrétně 54,7 procenta, s hraním her začalo do osmi let, z toho do šesti let 28,3 procenta. Po desátém roce věku už s hraním začalo jen 24,8, což odpovídá podílu respondentů starších 20 let. Věk, kdy dětí přicházejí do kontaktu s počítačovými hrami, se neustále snižuje a u současné generace digitálních domorodců se pohybuje na úrovní 3 až 4 let," uvádí Pavel Svoboda.

Gaming - zábava pro 88 procent dětské populaceJak prokázal nedávný průzkum společnosti Seznam.cz, hry jsou - hlavně mezi nejmladšími žáky - zásadní kratochvílí, která se promítá i do jejich ostatních internetových aktivit. „On-line hry hraje 88 procent dětí. Starší žáci uvádějí, že hry omezili ve 4. třídě, protože už jim na ně nezbýval čas, proto na rozdíl od hudby, videa a sociálních sítí obliba her s věkem postupně klesá," prezentuje hlavní závěry průzkumu Michal Buzek, vedoucí analytického oddělení Seznam.cz. Na rozdíl od průzkumu Seznam.cz, ve kterém v únoru 2013 odpovídalo 3549 respondentů dětského věku, se Intel soustředil na populaci takzvaných pařanů, kteří se hraní věnují intenzivněji zejména v rozmezí 11 až 20 let.

Televize je out, jejich svět je on-line

On-line média včetně sociálních sítí jsou pro skupinu hráčů naprosto dominantním zdrojem informací. O tom, co se ve světě děje, si více než dvě třetiny z nich (67,2 procenta) utváří obraz na základě zpravodajství elektronických médií, dalších 20,2 procenta ze sociálních sítí. Živé rozhovory s kolegy, přáteli či spolužáky považuje za primární zdroj informací 4,4 procenta respondentů. Překvapivé je, jak nízko u nich stojí televize a tištěná média, ze kterých primárně čerpá informace pouhé 6,6 procenta, respektive 1,6 procenta z nich.

Fanoušci her jsou aktivní i v prostředí sociálních sítích, mezi nimiž dominuje Facebook, nemají ho jen tři lidé ze sta v této skupině. Na sociálních sítích zná své přítele na živo, tedy „nevirtuálně", 88,3 procenta. 9 procent připouští, že je to tak půl na půl a u 2,3 procenta převažují ti virtuální. 0,3 procenta přiznává, že má kamarády pouze přes internet.

Nejsou odtržení od reality

Průzkum naboural i obecně sdílený předsudek, že vyznavači intenzivního gamingu obývají spíše virtuální světy a ten reálný je nezajímá. O nadprůměrné sociální aktivitě a smyslu pro širší okolí, než je mikrosvět vlastního monitoru, svědčí například údaj, že 72,1 procenta z nich chce jít k volbám, a to i za předpokladu, že ještě nedosahují věku, který by je k tomu opravňoval. Obdobně zodpovědně přistupují k třídění odpadu (77,2 procenta třídí). To je dokladem, že hráči se zajímají o dění kolem sebe a respektují běžné věci dokonce ještě ve vyšší míře než ostatní populace.

Obdobně zdravé postoje hráči projevují i v hledisku obstarávání příjmů. Vedle těch, kteří již pracují (25,1 procenta), chodí více než polovina hráčů na brigády (53,4 procenta). Na kapesné od rodičů je tak odkázána jen přibližně pětina z nich (21,5 procenta). „Peníze potřebují mimo jiné i na herní počítač, který musí mít nadstandardní parametry výkonu a grafiky - přes 43 procent z nich je ochotno za něj vynaložit částku přes 20 tisíc korun, tedy podstatně více než dnes průměrný stolní počítač stojí," interpretuje výsledky Martin Liberský, ředitel herního portálu Grunex.com, který průzkum mezi uživateli portálu provedl.

Průzkum společnosti Intel rovněž popírá stereotypní představu veřejnosti o pasivních hráčích, kteří jen sedí za počítačem a nemají vztah k pohybu. „Více než 85 procent oslovených sportuje nad rámec školního tělocviku, a to na výkonnostní či rekreační úrovni. Na sport zcela rezignovalo jen 6,7 procenta z nich," doplňuje informace o životním stylu hráčské populace Martin Liberský.

Jaké hry preferují a na čem hrají?

Co do herních žánrů, mezi respondenty vítězí střílečky s 39,1 procenta, ale vážnou konkurenci pro ně představují RPG hry, takzvané hry na hrdiny, které lze na internetu hrát i hromadně (MMORPG) ve větším počtu účastníků. Sečteme-li RPG a MMORPG, dávají dohromady ještě vyšší procento - 39,5 procenta. Strategie přitahují 10,4 procenta, simulátory 5,8 procenta, uzavírají sportovní hry a adventury s 3,0 procenty, respektive s 2,1 procenta.

„Pro českého hráče hraní představuje alternativní příležitost k odreagování, zábavě a relaxaci. Jeho prostřednictvím mladí lidé rozvíjejí i své logické schopnosti, postřeh a koncentraci. Tuto schopnost pak mohou uplatnit jak ve škole, tak v reálném světě. Adrenalinové akční či sportovní hry upevňují jejich analytické myšlení či reakční dobu, hry nazývané strategické zase pomáhají rozvíjet smysl pro dlouhodobé budování cílů v podobě vlastních 3D světů," shrnuje poznámky o motivaci hráčů Pavel Svoboda ze společnosti Intel.

Ačkoli se neustále rozšiřuje nabídka médií, na kterých se dají hrát hry, o konzolové a mobilní hry, více než čtyři z pěti respondentů průzkumu (81,1 procenta) zůstávají věrní stolním počítačům. Na noteboocích pak hraje 15,7 procenta. Konzole zaujímají 2,5 procenta. Tablet s 0,4 procenty a mobil s 0,2 procenty zaujímá mezi pařany naprosto zanedbatelný podíl.

Gaming se nerovná závislost, naopak zvyšuje kreativitu

S hraním her se často v obecném mínění pojí představa, že při něm hráči snadněji propadají závislosti. Závislý jedinec pak není s to rozlišit hranice skutečného a virtuálního světa a utíká se do nekonfliktního světa her. V obecné rovině platí, že hraní počítačových her není škodlivé a odborníci u něj neshledali žádnou vyšší predispozici k závislosti, než je tomu jakékoli jiné hry.

Psycholog Jiří Šimonek ze společnosti DAP Services, která se zabývá průzkumy v oblasti školství, k tomu dodává: „On-line hry jsou jen modifikací jakékoli jiné hry. Dá se s určitostí říct, že na čemkoli, co děláme, často vzniká aktivní psychická závislost. Jen tak se můžeme v dané oblasti rozvíjet. Do formy patologické závislosti jich ale nedojde více než třeba lidí závislých na čokoládě, hamburgerech a kole."

Naopak gaming má nezpochybnitelné pozitivní dopady. Nedávná studie Michiganské státní univerzity ukázala, že hraní počítačových her posílilo u vybrané skupiny dvanáctiletých dětí kreativitu. Do studie se zapojilo 491 dětí tohoto věku z celého státu, které podstoupily Torrancův test tvořivého myšlení sloužící jako základ tvorby vícedimenzionálního měrného systému kreativity. Výsledky studie ukázaly, že děti hrající počítačové hry získaly v každém testovaném ukazateli kreativity vyšší skóre. Tento výsledek je pravým opakem nulového nárůstu kreativity při běžném používání počítače, internetu nebo mobilního telefonu.

Virtuální prostředí v sobě skrývá nebezpečí anonymity

Prostředí internetu představuje ideální mimikry pro ty, kteří chtějí prožívat jiné životy, ať už v dobrém či zlém slova smyslu. Gaming v tomto není výjimkou: tím, že na sebe vezmeme tělo hvězdného bojovníka či se převtělíme do postavy svého avatara ve 3D prostoru, stáváme se součástí hry. Na rozdíl od skutečného života to lze v prostředí hry uskutečnit „v rámci pravidel", což z něj činí bezpečnou záležitost.

Přesto by rodiče zvláště u svých dětí měli mít přehled o tom, čím se zabývají, a využívat edukativní potenciál některých her. Shrnutí těchto pravidel do podoby průvodce pro rodiče vypadá následovně:

1. Zapojte se
Udělejte z hraní rodinnou zábavu. Hry jsou důležitou součástí kultury pro lidi každého věku, tudíž je nutné si uvědomit, že s tím, jak vaše děti stárnou, se bude měnit i charakter jejich her. Nejlepší je zapojit se, hrát s dítětem nebo proti němu, takže hru důkladně poznáte.

2. Dohlédněte na to, že děti hrají hry, které jsou vhodné pro jejich věkovou skupinu
Systém PEGI (Pan-European Game Information) hodnotí počítačové hry podle toho, jaká věková skupina je může bezpečně používat.

3. Dohlížejte na mladší děti
Zvažte, do jaké míry je vaše dítě schopné samostatně hrát, dohlédněte na to, aby svoboda, kterou získá, odpovídala úrovni svobody ve skutečném světě.

4. Vytvořte zdravé prostředí
Dohlédněte na to, že hry jsou hrány v dobře osvícených místnostech a že hráči si dávají pravidelné přestávky. Do některých her se lze snadno ponořit, pravidelné přestávky jsou proto velice důležité.

5. Zajistěte bezpečnost ve společenských hrách
Sociální funkce jsou zabudovány do her pro hráče každého věku. Děti a mladí dospělí si musí uvědomit, jaká rizika obnáší hrát s někým, koho nevidí.

6. Vytvořte uživatelské účty, jimiž budete kontrolovat využívání PC
Abyste měli kontrolu nad tím, jaké hry vaše děti hrají, zabraňte neautorizované instalaci softwaru do počítače.

7. Seznamte se s učiteli svých dětí
O hrách a počítačích si promluvte s učiteli svých dětí. Je možné, že budou hry používat při výuce, proto zjistěte jaké a zda to, co děti hrají doma, nějak doplňuje hry, které hrají ve škole.

8. Hledejte zábavné, vzdělávací hry
Hry jsou hlavně zábava, avšak to neznamená, že obsah musí být vždy o ničem. Na trhu je škála her, které mohou děti inspirovat, vzdělávat a pobízet v reálném světě.

Průzkum: Jak vypadá typický pařan?

Kliknutím na obrázek ho zvětšíte.

Grunex.com

Autor: Redakce

22.8.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Miloš Zeman a Andrej Babiš
2 9

Skeptické Česko a proevropské Slovensko, píší o nás ve světě

Nový adrenalinový rekord: 245 odvážlivců skočilo z mostu

/VIDEO/ Nový světový rekord v kategorii "hromadné skákání z mostu" dnes pokořili odvážlivci v brazilském Sao Paulu. V jeden okamžik seskočilo z mostu metodou bungee jumping 245 vyznavačů adrenalinu.

Politolog Zdeněk Zbořil předpokládá rozpad okamurovců

Co voliči volbami v Ústeckém kraji vzkázali politikům? Politolog Zdeněk Zbořil k drtivému vítězství hnutí ANO uvedl, že z výsledků voleb z Ústeckého kraje, podobně jako v celé ČR, cítí touhu občanů po zázraku.

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

V minulosti chodíval někdejší středočeský hejtman David Rath do jednací síně oholen, v pondělí se v budově Krajského soudu v Praze objevil s vousatou tváří – jinak se ale příliš mnoho nezměnilo.

Psi na politických jednáních? Macronův mazlíček se vymočil v Elysejském paláci

/VIDEO/ Pokud na politická jednání s sebou berete své mazlíčky, může dojít k trapným okamžikům. Vyprávět by o tom mohl francouzský prezident Emmanuel Macron. Jeho labrador Nemo se vymočil u krbu právě během politického jednání. Prezident se snažil působit profesionálně a záležitost přejít s úsměvem.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT