Vystoupení rockových dinosaurů ještě není vyprodáno

Na brněnském Výstavišti se představí v rámci turné The Bigger Bang Tour. Vystoupení je náhradou za loňský zrušený koncert. Příčinu vedou média pod heslem "pád Keithe Richardse z kokosové palmy" a kromě Brna se dotkla i dalších evropských měst.

Obnovené turné odstartovalo 5. června v belgickém Werchteru a v itineráři je sedmadvacet koncertů. Kromě motorkářů, kteří odloží odjezd, se počítá i s fanoušky z Polska, kde loňský výpadek kapela nenahradí.

Po koncertu Metalliky, která před čtrnácti roky přilákala do hlediště dnes zchátralého stadionu za Lužánkami na čtyřicet tisíc diváků, to pro Brno má být další koncertní událost.

Mick Jagger, Keith Richards, Ron Wood a Charlie Watts se v Česku představili naposledy roku 2003, kdy jejich koncert na pražské Letné navštívilo více než sedmdesát tisíc lidí.

Ceny se v předprodeji pohybují od 995 do 4615 korun. Přibližně stejné částky museli lidé zaplatit před předešlými dvěma pražskými koncerty Stones nebo před vystoupením Paula McCartneyho v roce 2004. Rekord drží Madonna, která loni v Sazka Areně v Praze zpívala za 3340 až 5010 korun.

Plánovaná kapacita Výstaviště je 30 tisíc míst, podle Aleše Hrbka z agentury Glanc počet návštěvníků bude na hranici 25 tisíc. Největší zájem byl o nejlevnější vstupenky na stání a o lístky za 1415 korun na prostranství pod pódiem. Dobře se prodávaly i vstupenky na nejlevnější tribuny, které stály 2115 korun. Lístky z loňského roku platné nejsou, lidé je musí vrátit a pořídit si nové.

Zda dorazí Václav Havel, který chyběl kvůli nemoci jen na koncertu Stounů v roce 1998, není jisté. Oficiálně se omluvil, ovšem o víkendu je v Uherském Hradišti na Letní filmové škole a do Brna to nemá daleko.

Jako předkapelu si kapela veze britské The Charlatans. Stones v pondělí hráli vůbec poprvé v Srbsku, do Brna míří z Budapešti, pak jedou do Petrohradu.

I tam si povezou pódium o rozměrech 70x60 metrů, na kterém se objeví deset metrů dlouhý nafukovací jazyk a předsunutá forbína, kde kapela odehraje akustickou část koncertu. V Brně se budovalo skoro týden a přivezlo ho 75 kamionů.

O číslech a rekordech se vůbec v souvislosti se Stones mluví nejčastěji. Turné The Bigger Bang se loni stalo komerčně nejúspěšnější šňůrou na světě. Podle časopisu Forbes vyneslo 150 milionů dolarů.

Pro hodně lidí jsou už jen cirkusem parodujícím sebe samé, pro některé dokonalým obrazem hédonistické doby. V Brně budou spíš ti z opačného konce názorového spektra, pro které retro není jen módní vlna.

Podle ČTK mezi nimi budou členové pražských i olomouckých revival kapel Rolling Stones. Podruhé uvidí velkolepou show Petr Donth z Prostějova s otcem a bratrem; všichni hrají v rodinné bluesové kapele Full House.

Chybět prý nebude ani brněnský podnikatel Jiří. Na rozdíl od kamarádů si nemyslí, že poctivý bigbít se dá dělat jenom nezištně z garáže.