Jedno mají všichni společné: neomezují se styly, ale podmínkou jsou kytary. S nadhledem se ohlížejí se do hudební minulosti, aby pobavili sami sebe i fanoušky. Ti nejlepší z nich přitom stačí říct i něco o současnosti, která si zběsile užívá a při tom samozřejmě sahá do sladké historie pro hudební jistoty, aby zakryla tápání a nervozitu.

Tady je prvních pět jmen.

Arctic Monkeys

 

Asi zbytečné je představovat. Jejich pravověrní fanoušci se hádají, jestli byl překvapivější jejich zápis do Guinessovy knihy rekordů, když za první týden prodali 363 735 kusů debutového alba, anebo fakt, že letošní nahrávka Favourite Worst Nightmare je tak nečekaně vyzrálá a dobrá.

Podmanili si letošní Glastonbury, o nedávném koncertě na Old Trafford pak například týdeník NME psal jako o jednom z nejlepších koncertů všech dob. Pokud retro kytarová vlna přinesla něco kromě obrovské porce manýristické zábavy, pak jsou to Artic Monkeys.

Q říká: Na nové desce nejenže své skladby vylepšili, zapracovali i na způsobu, jakým je dokáží prodat.

Aktuálně.cz říká: Nikdo nepochybuje o tom, že tahle skupina ještě hodně dokáže, bude zajímavé sledovat, kam se budou ubírat na dalších deskách. Muzikantského talentu mají dost i na to, aby překročili "bezpečný" svět ostře řezaného rock´n´rollu.

Mohou se vám líbit, pokud máte rádi: The Strokes, Rolling Stones, Johny Cash

Poslechněte si Arctic Monkeys zde:http://www.myspace.com/arcticmonkeys

MySpace registrovaných přátel k 1.8.: 64 998

Muse

 

Nedávnými dvěma beznadějně vyprodanými koncerty ve Wembley potvrdili, co se už delší dobu mezi odborníky i fanoušky šuškalo. Pokud svět hledá nové U2, zapomeňte na Coldplay, britská hudební scéna dlouho skrývala tuhle velmi dlouho podceňovanou kapelu.

Jeden čas byli za epigony Radiohead (nasnadě je nakřáplá fistule Matta Bellamyho) a jindy jim byl předhazován přílišný manýrismus, se kterým vzdávají pocty hard-rockovým vyhrávkám. Aktuální čtvrté řadové album Holes And Revelations je definitině pasovalo do skupiny nejsledovanějších hudebních jmen současnosti. Svůj progresivní, vzdušný a zvukově bohatý opulentní rock dochucují ještě kreativní hrou se zvuky a elektronickými samply.

Q říká: Z Muse vyrostla skutečně velká kapela.

Aktuálně.cz říká: Sofistikovaný rock, který má v sobě spoustu hravosti, dravé kreativity i slušných hráčských výkonů. Naživo nepřekonatelní.

Mohou se vám líbit, pokud máte rádi: U2, Bloc Party, Led Zepellin

Poslechněte si Muse zde: http://www.myspace.com/muse

MySpace registrovaných přátel k 1.8.: 215 055

The Hold Steady

 

Brooklynská pětice je jedním z nejpodivnějších fenoménů současné hudební scény. Ačkoliv nehrají nic jiného než v zásadě dobře vystavěný hospodský pop-rock, jakási zvláštní aura a charisma způsobují, že The Hold Steady jsou stále vyhledávanější hudební kratochvílí.

Když se dávali v roce 2002 dohromady, newyorským klubům mimo jiné vládl electroclah. "A tak jsme se rozhodli jít do kontrastu a lidem se to líbilo. Hodně!"

Q říká: Naživo bezesporu nejlepší kapela na světě.

Aktuálně.cz říká: Těžko pochopitelné desetiletí vyvrhlo velmi zajímavý vedlejší produkt. Kapela, která by jindy objížděla hospody, plní velké kluby. Solidní, irskou melancholií zastřený pub-rock těžko urazí, ale ještě hůř nadchne.

Mohou se vám líbit, pokud máte rádi: Johny Cash, The Corrs, The Termals

Poslechněte si The Hold Steady zde:http://www.myspace.com/theholdsteady

MySpace registrovaných přátel k 1.8.: 24 415

Interpol

 

Newyorští vyznavači podmanivě temných spodních rockových proudů; jejich první alba bývají označována za dost možná nejautentičtější pokračovatele odkazu Joy Division.

Jejich aktualizace novovlnného pesimismu navíc nese osvěžující stopy melancholické euforie indie vlny britských kytarovek z přelomu 80. a 90. let. Se třetí deskou přestupují z malého labelu Matador k vydavatelství Capitol.

Q říká: Ambiciózní Newyorčané s velkolepými plány.

Aktuálně.cz říká: Aktuální album Our Love To Admire naznačuje, že Interpol vyrůstají ze škatulky newyorských kytarových dekadentů a aspirují na mnohem širší žánrové i zvukové vymezení.

Mohou se vám líbit, pokud máte rádi: Joy Division, The Prostitutes, The Cure

Poslechněte si Interpol zde: http://www.myspace.com/interpol

MySpace registrovaných přátel k 1.8.: 164 388

Bright Eyes

 

Ústřední postavou americké formace je Conner Oberst přirovnávaný k novodobému Bobu Dylanovi - mimo jiné i kvůli tomu, že se rád a hlasitě politicky angažuje.

Jeho Bright Eyes hrají introspektivní melancholický, folkovou hudbou šmrncnutý pop-rock, ve kterém je cítit jak jižanská nálevna, tak hektický styl vydesignované newyorské kavárny. Mezi největší obdivovatele Bright Eyes patří Michael Stipe z R.E.M..

Q říká: Zpívá s pronikavým bědováním a má talent na jadrné, a přitom poetické texty

Aktuálně.cz říká: O talentu Conner Obersta nemá smysl pochybovat, přesto tvorbě Bright Eyes chybí osobitější charisma a čitelnější rukopis.

Mohou se vám líbit, pokud máte rádi: Bob Dylan, R.E.M., Bruce Springsteen

Poslechněte si Bright Eyes zde: http://www.myspace.com/brighteyes

MySpace registrovaných přátel k 1.8.: 155 851