Svědčí o tom právě vycházející fotografická kniha Misshapes Book, která na ploše tří tisíc snímků dokumentuje proměnlivou tvář hipsterské módy posledních šesti let.

Posedlí stejným pedantstvím i večírkovou etikou jako pozdní Andy Warhol fotografují Misshapes naprosto každého návštěvníka jejich party před kusem šedé zdi hned poté, co si odloží kabát v šatně. Ať jde o návštěvníky domovského klubu Don Hills nebo akci pořádanou kdekoli jinde, nikdo neunikne objektivu.

Patří k dobrému tónu nechat se vidět na večeru pořádaném Misshapes, a tak mezi fotografiemi tvoří podstatnou část celebrity. Od Madonny přes Michaela Stipea z R.E.M., Kim Gordon ze Sonic Youth, The Gossip, M.I.A., The Killers a Yeah Yeah Yeahs až po herečky Chloë Sevigny a Siennu Miller nebo režiséra Michela Gondryho. Všichni ze zapojují do dekadentní koláže; jeden z průvodních textů navíc napsal Jarvis Cocker z Pulp.

Kniha, která se zrodila z čisté fascinace stylem a dokumentování textilních kreací, ve finále působí jako dokonalá mluvnice klubové módy pro pokročilé. Mluví srozumitelným jazykem, který navazuje módu na fotografii, tu na časopisy a tu na hudbu. Potkávají se v ní modýlkové, kteří strávili dvě hodiny před zrcadlem, aby vypadali, že na svoje vlasy kašlou, s těmi, kteří strávili dvě hodiny před zrcadlem, aby vypadali, že strávili dvě hodiny před zrcadlem.

Výběr z archivu, který čítá již přes 300 tisíc fotek, dýchá symptomatickou okázalostí zbytečnosti. Vždyť co už může být nadbytečnější než trojice DJů, která se střídá u jednoho mixovacího pultu?

Ovšem druhou stranu mince tvoří fakt, že v téhle esenci snobství a módního kodexu se skrývá neskutečná dávka svobody a kreativity. Což dělá z nočního života pořád tu nejatraktivnější republiku, do které se člověk může odstěhovat.