Zpěvák, multiinstrumentalista a písničkář Al Kooper si nehraje na velkou hvězdu, přesto patří mezi zásadní postavy nejen 60. let. Žánrově rozmáchlý hudebník vystoupí se svým projektem The Funky Faculty vpondělí 22. října od 20:00 hodin vpražském Divadle Archa.

Jméno Ala Koopera bývá skloňováno díky jeho muzikantskému podílu na nahrávkách legend jako Bob Dylan, Rolling Stones, Simon & Garfunkel, B.B. King či Cream. Kooper však je i výrazným sólistou. První samostatné album I Stand Alone vydal vroce 1968.

Nejslavnější riff

Al Kooper, vlastním jménem Alan Kuperschmidt, se narodil 5. února 1944 vNew Yorku. Hudbou se začal živit už ve čtrnácti jako kytarista kapely The Royal Teens, námezdný studiový hráč i autor písniček na objednávku.

Ala Koopera nadosmrti proslavilo jediné nahrávání. Vroce 1965 byl pozván jako náhradník do studia, kde natáčel Bob Dylan. Měl případně vypomoci skytarou. Jenže do studia už předtím přišel jiný skvělý kytarista, Mike Bloomfield. „Došlo mi, že se sním nemůžu měřit, a tak jsem si vnestřeženém okamžiku stoupl aspoň za varhany,“ vzpomíná Kooper.

Producent chtěl drzého mladíka vyhodit, ale zasáhl samotný Dylan. „To je skvělý, to co hraje, dej varhany víc nahlas,“ prohlásil podle legendy. Oč šlo? O dobře známý varhanní riff zevergreenu Like a Rolling Stone.

Al stál Dylanovi po boku i během jeho prvních vystoupení srockovou kapelou, kdy byl někdejší folkař slavně vypískán na prestižním festivalu vNewportu.

Založit a opustit

Kooper má na kontě i založení dvou významných kapel. Tou první byl vroce 1965 The Blues Project, novátorsky spojující blues spopem 60. let. Vroce 1967 pak přivedl kživotu Blood, Sweat And Tears, průkopnické seskupení jazz-rockové fúze. A zase kapelu po natočení geniálního debutového alba opustil, aby vytvořil další milník.

Oním milníkem se stalo album Super Session (1968) nahrané sMikem Bloomfieldem a Stephenem Stillsem. O desce dodnes platí, že výrazně posunula interpretační možnosti rockové hudby.

Krom vlastních projektů a hostování u rockových hvězd se Kooper prosadil i jako producent. Objevil například kapelu Lynyrd Skynyrd a produkoval jejich největší hit Sweet Home Alabama.

Že je Al Kooper mužem, který dobře viděl pod pokličku rockového dění, se mohou čtenáři přesvědčit vbarvitých pamětech, vtipně pojmenovaných Backstage Passes & Backstabbing Bastards: Memories of a Rock‘N‘Roll Survivor.

Kde můžete Koopera slyšet?

Bob Dylan – Highway 61 Revisited (1965), Blonde On Blonde (1966), New Morning (1970) či Under The Red Sky (1990)

Rolling Stones – Let It Bleed (1969)

Jimi Hendrix – Electric Ladyland (1968)

The Who – Sell Out (1967)

George Harrison – Somewhere In England (1981)