„Texty jsou opět moje, na hudbě se zase podílela celá naše skupina," prozrazuje autor textů Dan Černý, zpěvák Nerrey.

Souzní kolegové s vašimi texty, nebo se o nich hádáte?

Nehádáme se, souzní s nimi čím dál víc. V mých dřívějších kapelách Kentus nebo Sedmá vlna bývala období, kdy říkali, „mně je to jedno, co si tam napíšeš." Dnes už jim na nich hodně záleží. V Nerree i v Točílasu jsou za moje texty rádi, jsou s nimi spokojení.

NOVÁČEK V KAPELE

Jak dlouho vznikalo vaše nové album „Rozbitej"?

Asi šestnáct měsíců, materiál jsme dělali ještě s původním basákem Honzou Janečkem. Hraje na ní už Karel Opatrný, který hrál dřív v ústecké skupině Sníh na schodišti.

Odrazily se na albu vaše zkušenosti z častého hraní Nerrey na festivalech v létě?

Nijak. Abysme novinky secvičili, přestali jsme tvořit už někdy v dubnu.

Měnily se během nahrávání ve studiu Českého rozhlasu Sever texty?

Ne. Když jdu do studia, už mám texty hotový, nikdy je nedělám až tam. Celá kapela má všechno hotový, improvizujeme opravdu jen v detailech. Mám to tak rád, chci to už mít hotový a koncerty ověřený, jestli to funguje a jde dobře do pusy.

STÁT SI ZA PÍSNIČKOU

Kdo je prvním kritikem vašich novinek? Vaše rodiny?

To ne, jsme to my sami při zkouškách a na koncertech. Musíme si za každou písničkou stát, na naší nové desce není žádná „výplňovka", jen dobrý písničky.

Jak se na vašich textech podepisuje fakt, že jste z Ústí?

Do textů zapojuju spíš osobní zkušenosti, to, co jsem zažil. Věci, který mě zajímají, co se děje ve světě. Na Ústí zaměřený nejsou.

Už v úvodní a titulní písničce „Rozbitej" zpíváte „Iluze jsou na prodej… Svět je takovej, jak má bejt, jenom člověk se rozbil…" Který text a song z alba je pro vás nejlepší?

Mně osobně se hodně líbí skladba „Stromy", jsou pro mě jedna z nejlepších. Lidem se dost líbí, ale není to moc věc do rádií, i když je pěkná a textově zajímavá. Je pro nás důležitý, že to už máme hotový a že tam není žádná skladba, za kterou bych se měl stydět. Důležitá je pro mě písnička „Rozbitej". Ale i „Oči v zrcadle", kde nám hostují Mára a Terka ze skupina Idio & Idio, naši kamarádi. Známe se už dlouho, jsou to hodně šikovní muzikanti. Cením si, že vyhráli republikovou hudební soutěž Skutečná liga, přeju jim to a těším se, co všechno je díky tomu čeká. To vítězství je hodně důležitý i pro naše město Ústí.

TY „OČI" JSOU O MĚ!

Váže se k písničce „Oči v zrcadle" i zajímavý příběh?

Příběh ne, ale mám na ni specifickou vzpomínku. Když jsem její text poslal klukům a pak přišel do zkušebny, říká mi Ríša, bubeník: „Ta písnička je o mně!" To samý nezávisle na něm řekl, úplně se v ní našel, i Martin Kos, náš kytarista. Když text dodělám, pošlu ho pak hlukům z kapely, aby sami řekli, jak ho vnímají. Zatím ale nikdy neřekli, že se jim text nelíbí.