V šedesátých letech vedl jednu z nejlepších rockových kapel. Skupina s všeříkajícím názvem The Band začala svou dráhu jako doprovodná formace Boba Dylana, brzy se však osamostatnila a stala se kultovní záležitostí. Kytarista, skladatel a zpěvák Robbie Robertson by tudíž mohl být spokojen už jen s touhle zářivou kariérou. On ale v dalších dekádách znovu a znovu překračoval svůj stín třeba když se stal hudebním dramaturgem filmů režiséra Martina Scorseseho.

Zpěvák skupiny R.E.M. Michael Stipe
Den, kdy R.E.M. vypustili příšeru. Před čtvrt stoletím vznikla deska Monster

Postupně vytvořil či vybral muziku k „Martyho“ bijákům Zuřící býk, Král komedie či Barva peněz. Jako autor měl Robertson značné renomé písničky, které kdysi napsal pro kamarády z Bandu, vešly do rockových dějin. Ať už jde o hit The Weight (česky Břímě), známý z filmu Bezstarostná jízda, nebo o jižanskou baladu The Night They Drove Old Dixie Down, kterou přezpívali Joan Baez a Johnny Cash.

Po rozpadu skupiny se Robertson zavedl jako sólista a roku 1987 natočil skvělé album s Peterem Gabrielem a U2. V polovině devadesátých let se vrátil famózní nahrávkou Music For The Native Americans, k níž ho inspirovaly jeho indiánské kořeny. A roku 2011 tenhle stylotvorný vypravěč vydal desku How To Become Clairvoyant, na které hostuje jeho velký fanda Eric Clapton.

Karel Gott
Jaké písničky se nejlépe hodí k Vánocům? Jiné na pečení, jiné na nákupy

Nyní, po osmileté odmlce, přichází zestárlá legenda s novým sólovým albem Sinematic. Úvodní píseň I Hear You Paint Houses je pojmenována po knize, která inspirovala poslední filmový trhák Martina Scorseseho Irčan. Když si v podsvětí chcete najmout malíře pokojů, znamená to, že sháníte nájemného vraha.

Vražedný duet

Také k tomuto snímku, natočenému pro internetovou televizi Netflix, skládal Robertson hudbu. A jen tak bokem si střihl vlastní studiové cédéčko, kterým dokazuje, že ještě nepatří do smetí. Skladbu I Hear You Paint Houses pojal jako duet s přítelem Vanem Morrisonem. Svým způsobem zde ti dva nahrazují hvězdy filmového Irčana: Roberta De Nira a Ala Pacina.

Album kapely Pink Floyd s názvem The Wall
Fenomén jménem The Wall. Legendární album kapely Pink Floyd slaví 40. výročí

Šestasedmdesátiletý Robbie Robertson má za sebou plodné období: podle jeho knižních vzpomínek byl natočen dokument Once Were Brothers a v obchodech je konečně k dostání záznam slavného vystoupení skupiny The Band na festivalu Woodstock. Tržby ukazují, že tahle muzika je věčná. A nezahubí ji ani pět námezdných vrahounů.