I když se sama potýká od dětství s vadou sluchu, už řadu let se věnuje uměleckému tlumočení hudebních koncertů a vystoupení do amerického a mezinárodního znakového jazyka.

Zlata Holušová.
Šéfka ostravského festivalu Zlata Holušová: Colours není na prodej!

Ve svém oboru patří ke světovým špičkám a je velmi žádaná. Vždyť už tlumočila například na koncertech Madonny, Lady Gaga a dalších proslulých interpretů.

Amber Galloway Gallego (USA) - tlumočnice hudebních koncertů do znakového jazyka na snímku z festivalu Colours of Ostrava 2018Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Znakový jazyk jsem se naučila díky své nevlastní matce. Když jsem byla starší, navštívila jsem se svými neslyšícími kamarády jedno hudební vystoupení. Pamatuji, jak tam jakýsi muž tlumočil písničky do znakového jazyka, ale myslím si, že to dělal velice nudně. A já si řekla, že bych to dokázala mnohem lépe. A tamto vlastně všechno začalo,“ vzpomíná Amber, která dokonce tvrdí, že hudbu můžeme i vidět.

POHYBOVÉ TLUMOČNICKÉ KREACE

Když Amber Galloway Gallego tlumočí neslyšícím hudební řeč, určitě nestojí na místě. Používá přitom zvláštní až pohybové kreace. Ostatně, na festivalu Colours of Ostrava to názorně předvedla při vystoupení nizozemské skupiny Kensington, která patří k nejúspěšnějším rockovým formacím současnosti v zemi tulipánů.

„Neslyšící se každý den musí prát o základní lidské právo právo na komunikaci,“ tvrdí žena, které se i přes velmi obtížné dětství podařilo překonat nástrahy gangů a života na ulici, vystudovala vysokou školu. A pokud nestojí na jevišti, přednáší znakový jazyk na Houston Community College.

Video s její neuvěřitelně chytlavou interpretací songu australské hiphopové skupiny Hilltop Hoods nedávno obletělo doslova celý svět.

Přední světoví hudebníci a organizátoři festivalů jí pravidelně zvou. A v Ostravě se jí moc líbilo. „Myslím, že jsem nezažila tak specifické industriální prostředí, v němž se odehrává festival a Meltingpot,“ říká Amber Galloway Gallego.

Zdroj: Youtube
Festival Colours of Ostrava první den nabídl George Ezru.
GLOSA: N.E.R.D. trochu zklamali, George Ezra potěšil a Banditos překvapili