V prestižní kategorii Album roku proti ní stojí Chinaski s první nahrávkou v nové sestavě, které dali jméno 11, a předloňský objev Andělů Mirai s druhou vydanou deskou Arigató. Vladimír Mišík se dále bude ucházet o prvenství v kategoriích Skladba roku (Jednou), Sólový interpret roku, Videoklip roku a hned ve dvou žánrových kategoriích Folk a Rock.

Tři nominace získal za svou desku Září hudební kolektiv Zvíře jménem podzim, po dvou nominacích mají Mirai s albem Arigató, Vypsaná fiXa a jejich Kvalita, Berenika Kohoutová s albem Holka roku, Beata Hlavenková se sólovým počinem Sně nebo Bára Zmeková s deskou Lunaves.

Vybrané nominace
Album: 
Chinaski (11), Mirai (Arigató), Vladimír Mišík (Jednou tě potkám)
Skladba: Karel Gott a Charlotte Ella Gottová (Srdce nehasnou), Berenika Kohoutová (Dělám stojky), Vladimír Mišík (Jednou)
Skupina: Mirai (Arigató), Vypsaná fiXa (Kvalita), Zvíře jménem podzim (Září)
Sólový interpret: D.Y.K., Vladimír Mišík, Pokáč
Sólová interpretka: Beata Hlavenková, Berenika Kohoutová, Bára Zmeková

Do výběru akademiků se posmrtně dostal i zpěvák Karel Gott se svým posledním duetem s dcerou Charlotte Ellou Srdce nehasnou autorů Richarda Krajča a Petra Harazina. Zaujali také Vojtěch Dyk s projektem D.Y.K. (zároveň i název CD), který vznikl v New Yorku se špičkovými hudebníky v čele s držitelem ceny Grammy Ondřejem Pivcem, a písničkář Pokáč s nahrávkou Úplně levej (oba zabojují s Vladimírem Mišíkem v kategorii Sólový interpret roku).

Mezi novinky letošních Andělů patří zavedení nové kategorie pro Slovenské album roku, v němž jsou nominováni Marián Čekovský, Sima Martausová a skupina Nocadeň. A díky partnerství se společností Coca-Cola i zřízení ceny, o jejímž vítězi rozhodnou hlasováním na internetu přímo hudební příznivci.

Prolínání žánrů

„Nominace ve všech kategoriích ukazují, že podobně jako ve světě se i u nás kvalitní pop stále častěji protíná a vzájemně ovlivňuje s dříve okrajovými žánry. Nominace jsou opět velice pestré a upozorňují na řadu skvělých desek, které tu v uplynulém roce vznikly. Potvrzuje se, že rozhodnutí vrátit předávání žánrových cen do hlavního ceremoniálu, které jsme udělali před třemi roky, bylo správné,“ podotýká předseda České hudební akademie Honza Vedral.

Kromě něj tvoří letos Radu České hudební akademie, která dohlíží na podobu a pravidla Andělů, zpěvák a člen andělské Síně slávy Michal Prokop, publicista Josef Vlček, ředitelka ČNS IFPI Petra Žikovská a producentka Cen Anděl Lucka Hájková.

Hosté večera jsou zatím tajní

Ceremoniálem letos provede zpěvačka Ewa Farna. „Jak konkrétně bude vypadat předávání cen, kteří z hudebníků se jej zúčastní a vystoupí na jevišti, zatím neprozradíme, schováváme si to až na později. Už i proto, že teď patří pozornost nominovaným. Slíbit ale můžeme opět průřez hudebním děním loňského roku a zajímavá hudební spojení,“ uvedla Lucka Hájková.

První kolo hlasování České hudební akademie skončilo v 20. ledna. Podle Petry Žikovské v něm pod dohledem notáře v patnácti kategoriích hlasovalo 351 akademiků.

Českou hudební akademii tvoří odborníci z celého spek- tra hudební branže z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i samotných muzikantů, dosavadních držitelů Anděla.

Ewa Farna v roli moderátorky

Ewa FarnaZdroj: profimediaModerátorkou „andělského“ večera bude zpěvačka Ewa Farna.

Tuto roli si zkusila už v roce 2010, kdy měla ovšem na pódiu podporu v kolegovi Tomáši Klusovi.

Tentokrát bude vše na vás. Neobáváte se?
Trochu ano, ale zároveň je pro mě moderování takového večera výzvou. Věřím, že mě to někam posune. Chci se ukázat v jiné poloze než coby zpěvačka, která je zvyklá poutat pozornost na sebe. Andělé jsou o nominovaných, takže v tomto směru se budu snažit najít zlatou střední cestu.

Budete se podílet i na koncepci večera?
Rozhodně. Projektu jsem maximálně odevzdaná, budu i spoluautorkou jeho scénáře. Taky se hodně inspiruju v zahraničí. Dívám se, co jde a nejde přenést na naše české poměry. Sama jsem zvědavá.

Je mezi nominovanými někdo, komu byste cenu přála?
Fandím kapele Mirai, která podle mě dělá kvalitní, poctivý pop, což není jednoduché. Navíc jsou z mého regionu, takže k nim mám blízko.

Jako členka akademie znáte i desky jiných nominovaných. Také nějakou chystáte?
Už dlouho. Ale tvoříme. Snažím se být aktivní aspoň ve vydávání singlů teď jsme jeden vydali v Polsku, český trh si musí chvíli počkat. Mezitím se věnuju mateřství. Skloubit vše dohromady je těžké.