Podle hlavního pořadatele akce Leška Wronky si vítězové jednotlivých kategorií – v letošním ročníku deseti – odnesou pověstné zlaté sošky z pražského Top Hotelu (žánrové ceny v sedmi kategoriích budou uděleny už 14. března v přímém přenosu Noci s Andělem).

„Hlavní ceremoniál, který bude 21. března v přímém přenosu vysílat Česká televize, bychom chtěli zrychlit a zatraktivnit. Bude to jeden velký mejdan s pohodovou atmosférou, který se odehraje na třech pódiích, tentokrát však bez přímé účasti široké veřejnosti. Jeho hlavním moderátorem bude Richard Krajčo, který je buď sám za sebe či se svojí kapelou Kryštof nominován na Anděla v pěti kategoriích,“ upozornil Wronka. V roli dalšího z moderátorů by se měl představit Aleš Juchelka, třetího, lépe řečeno třetí, organizátoři hledají. „Byli bychom rádi, kdyby byla v tom moderátorském triu zastoupena i žena, která je vždycky pro kamery atraktivnější,“ podotkl.

Program svým vystoupením zpestří například Dara Rolins, Support Lesbiens, Katarína Knechtová, Marek Ztracený, Ewa Farna společně se skupinou Čechomor či Aneta Langerová s Tomášem Klusem. „Speciálním hostem bude německá rocková kapela Aloha From Hell a naše skupina Gipsy.cz, která se poprvé představí s písní, již bude prezentovat v rámci hudební soutěže Eurovision Song Contest 2009 v Moskvě,“ podotkl Wronka.

Na tuto mezinárodní show se už, mimochodem, partička romských hudebníků pilně připravuje. „Uvědomujeme si, že Eurosong je často víc o šaškárně než o hudbě. My ale jedeme do Moskvy prvořadě s hudbou, i když šašky budeme dělat taky,“ řekl zpěvák Radek „Gipsy“ Banga. „Na druhou stranu – Eurosong má několikaletou tradici. Je to rozhodně soutěž, která má význam. Nás nemusí moc zajímat, s čím do ní půjdou jiné kapely, nás zajímá, s čím do ní půjdeme my, jak zaujmeme publikum, a to už máme vymyšlené. Navíc, my cigoši jsme hodně soutěživí, takže se moc těšíme,“ doplnil Vojta Lavička, který je stejně jako jeho muzikantský kolega přesvědčen o tom, že Gipsy.cz nepřijedou domů z Moskvy s prázdnou. „Vyhrajeme, za koho nás máte. Naší hlavní devizou je mezinárodní zvukový formát,“ prohlásil Banga.

Nominovala Česká televize

O tom, že se finále soutěže Eurovision Song Contest 2009 zúčastní právě Gipsy.cz, rozhodla Česká televize. „Víme, jak to v minulých dvou ročnících dopadlo, když vybírali reprezentanta České republiky přímo diváci – ani Tereza Kerndlová, ani skupina Kabát na Eurosongu příliš neuspěly. Tak jsme si řekli, že je čas na změnu, a nominovali jsme zástupce naší země, který měl v předchozích národních kolech výraznou podporu posluchačů a který umí zaujmout svojí jedinečností a snadnou zapamatovatelností, přímo. Diváci ale budou mít možnost jakéhosi spoluvýběru, když budou formou hlasování SMS rozhodovat, se kterou ze dvou vybraných písniček Gipsy.cz do Moskvy v květnu pojedou,“ uvedl šéfdramaturg Centra dramatické, divadelní a hudební tvorby České televize Ivan Hubač. Nutno dodat, že hlasování bude probíhat přibližně od 1. do 14. března.