„S nadsázkou se dá říct, že uspěli hlavně ti umělci, kteří dokážou strhnout davy nejen na koncertech, ale i na svých webech a fan stránkách,“ okomentoval první kolo hlasování Jára Hudec, šéf pořádajícího magazínu Report. Každý z jeho čtenářů mohl hlasovat libovolně bez jakékoli předem dané nominace. Za Langerovou a UDG se probojovali mezi pět nominovaných ve více než jedné kategorii skupina Vypsaná fixa, Toxique, Chinaski, Monkey Business, Sunshine, Nightwork, Dan Bárta s Illustratosphere, Martin Chodúr a Tomáš Klus.

Stálice i naděje

„Prosadily se také stálice jako Lenka Dusilová, Jarek Nohavica, J. A. R., Kabát nebo Kryštof, z novějších jmen si vedle Nightwork a Chodúra mohou dělat naděje na úspěch třeba Eddie Stoilow, Charlie Straight či Mandrage. Kontroverzního přijetí se opět dočkala Ewa Farna,“ doplňuje Hudec. V jediné záporné kategorii ankety – v takzvaném Průseru roku – se totiž objevilo jméno Farné i přesto, že ji fanoušci zařadili také mezi pět nejlepších zpěvaček. Dalšími kategoriemi zůstávají zpěvák roku, skupina, album, skladba, videoklip, objev, hudební DVD a film.

V nominaci je i SuperStar Chodúr

Vítězové vzejdou z nominovaných pětic. Z kapel tak mají šanci Chinaski, Kryštof, Toxique, UDG a Vypsaná fixa, ze zpěváků Dan Bárta, Martin Chodúr, Tomáš Klus, Michal Malátný a Matěj Ruppert, ze zpěvaček Lenka Dusilová, Ewa Farna, Marta Jandová, Aneta Langerová a Klára Vytisková. Příznivce filmu pak zajímá jejich jediná kategorie. Českým snímkem za rok 2009 se může stát jeden z těchto filmů: 2Bobule, 3 sezony v pekle, Líbáš jako Bůh, Protektor, Zoufalci.

Nikoli zoufalý je však osmnáctý Žebřík. Zcela naopak. Magazín Report slibuje na 5. březen opět pětihodinovou show na dvou scénách včetně hip hopu a taneční hudby.