Nejlepším filmem za rok 2009 se stal podle čtenářů časopisu Report snímek 2Bobule. První cena a soška takzvané Tančící R z dílny sochaře Václava Česáka putovala dnes i ke skupině J.A.R., a to za nejlepší hudební DVD. Fanoušky nejvíce oslovila jejich deska s názvem 1989-2009. "Vítězem" kategorie průser roku je Vláda ČR.

Aneta má věrné fanoušky!

Podle Jardy Hudce, šéfredaktora časopisu Report, má Aneta Langerová neobyčejně věrné fanoušky. "S nadsázkou se dá říct, že uspěli hlavně ti umělci, kteří dokážou strhnout davy nejen na koncertech, ale i na svých webech a fanouškovských stránkách v komunitních sítích, odkud zřejmě přišlo hodně hlasů," uvedl. Langerová na Žebříku bodovala i vloni, kdy si odnesla dvě první ceny.

Mezi úspěšné hudební kapely se v anketě letos zařadila skupina Nightwork, jež obsadila druhé místo v kategorii objev a současně obsadila druhé místo v kategorii skladba díky písni Globální oteplování. Dvakrát třetí skončila kapela Vypsaná fixa, a to s albem Klenot a skladbou Holka s lebkou. Na druhých a třetích místech letos bodovaly jako zpěvačky Ewa Farna a Klára Vytisková, zpěváci Dan Bárta a Matěj Ruppert. Z videoklipů zaujal Collapse od Airfare a také na třetím místě Nejen Ian Illustratosphere.

Žebřík je jedna z nejvýznamnějších událostí roku


Show, která patří mezi jednu z největších hudebních událostí roku, už posedmé moderoval režisér Zdeněk Suchý. Zatímco vloni byl hlavní hvězdou večera britský zpěvák a bývalý člen kapel Deep Purple a Black Sabbath Glenn Hughes, poohlédli se letos organizátoři po české scéně. Zlatým hřebem show se stal Dan Bárta, který připravil výjimečný koncert a zazpíval si s nejdůležitějšími kapelami své kariéry.

Ceny byly uděleny v deseti kategoriích. Žebřík je anketa česko-slovenská, v její domácí části ale lze uvádět i zahraniční umělce dlouhodobě působící v Česku a na Slovensku.

Ladislav Vaindl, ČTK