Celé léto jste koncertovala a přitom chodila na chemoterapie, to muselo být náročné. Kde jste brala energii?Řekla jsem si, že když budu moct a moje kondice mi to dovolí, tak si tuhle radost nenechám vzít a budu vystupovat, protože mi živé hraní dávalo vždycky energii a dělalo tu největší radost. Nechtěla jsem měnit svoje zvyky. Věděla jsem, že jsem v průšvihu a že to bude dlouhá cesta, ale i když nebyly některé chvíle úplně lehké a bylo to hodně fyzicky náročné, tak se mi to, že jsem každý týden hrála a stála na pódiu – vepředu kotel fanoušků a za zády moje kapela, jednoznačně vyplatilo. Když jsme dohráli, byla jsem zase plná síly do dalších dnů a dalšího boje. Cítila jsem se tak, že bych v tu chvíli mohla skály lámat.
Viděla jsem vás na festivalu Hrady.cz na Bezdězu. Tehdy jsem nevěděla, že chodíte na chemoterapie. Vůbec to na vás nebylo to poznat.
To už jsem měla za sebou deset nebo dvanáct chemoterapií a bylo to pro mě už dost náročné. Ale bylo to zároveň strašně povzbuzující, že jsem nezrušila ani jedno hraní. Cítila jsem se už tehdy jako vítěz a hrdina.
Já jsem tedy docela alergická na hesla ve smyslu „Musíš být hlavně pozitivní“. Kdo si tímhle peklíčkem projde, tak je pro něj trochu úsměvné, když mu tohle někdo od stolu radí. Je to tak náročné. Kdo nic podobného nezažil, nemůže samozřejmě ani z dálky tušit. Nemůžete být stále pozitivní, nejste robot. Ale když se někdy náhodou propadnete do temnot, tak to musí být jen na chviličku, politovat se trošku, ale rychle zase přestat a postavit se čelem. Dlouhá sebelítost je strašně vyčerpávající a oslabuje vás… Je to cesta dolů. Musíte si to prostě zakázat.
Jste opravdu tak silná, jak působíte navenek?
Já ani nevím, jestli si člověk o sobě může myslet, že je silný. Nějak jsem fungovala, snažila se žít a zaměstnávala jsem se, abych neměla ani vteřinu čas na sebelítost a rozbory situace. Prostě jsem jen jela, pracovala, dělala věci, co mě těší. Hlavně nesmíte dát nemoci šanci, aby změnila váš život. Můžete si lehnout a čekat, jestli umřete, ale také můžete dělat věci, co vás nabíjejí a baví. Můžete být z toho neodpočívání víc unavená, ale šťastná. Je to tenký led, někdy se opravdu musíte zastavit a nepřepálit to. Tělo si většinou řekne, vy si prostě musíte jít lehnout, nebo padnete. A tohle jsou ty nejtěžší chvíle, protože když si lehnete na moc dlouho, těžko se pak vstává a dlouhé nicnedělání a ležení je aspoň pro mne dost frustrující. Když se dostanu do moc velkého klidu, dostává šanci temnota a úzkost. Musím se okamžitě zvednout a jít zase makat. To je pro mne jediný způsob, jak přežít.
Když jste spouštěla kampaň na podporu prevence rakoviny prsu „Chceš žít jako já?“, chtěla jste se s ostatními podělit o své zkušenosti?
Chtěla jsem upozornit ostatní ženy, jak málo stačí k tomu, aby se dostaly do stejné situace jako já. Svou pozornost od sebe sama jsem odváděla tím, že jsem se starala víc o lidi kolem sebe. K další práci na mé kampani mě povzbuzovalo, že měla obrovskou odezvu a velký dopad. Spoustu žen motivovala k tomu, aby šly na preventivní vyšetření. Dostávala jsem a dostávám dodnes tolik mailů a dopisů, jak někdo díky mé kampani a mé otevřenosti přišel k doktorovi včas. Věřte, není nic silnějšího, než vědomí, že jste opravdu někomu doslova zachránila život. Budu to celé stále opakovat dokola, dokud mi síly stačí. Musíte se o sebe starat sama, nikdo to totiž za vás neudělá, a to je svatá pravda.
Přiznám se, že jsem ještě na prevenci nebyla, brzy se objednám.
Když jsem byla nemocná poprvé, tak se v Česku razila cesta, že na mamograf se chodí až od 45 let. Mně bylo trošku přes čtyřicet. Znám bohužel i hodně mladičkých žen s tímto onemocněním. Musejí se hlavně hlídat ty ženy, které mají v rodině nějakou podobnou diagnózu. Doporučuji nechat si udělat u gynekologa jednou za čas sonografii prsu. Naučit se dobře provádět samovyšetření a při jakékoliv pochybnosti se svěřit lékaři. Prevence je to nejdůležitější. Taky jsem dřív šla k zubaři, až když mě bolel zub… Přitom je to blbost, protože pak je vše o moc komplikovanější. Na gynekologii by holky taky měly chodit preventivně. Mám kamarádky, co tam nebyly i deset let. Tohle dnes moc nechápu. Já byla ale úplně jiný příběh. Přišla jsem s boulí v prsu na gyndu, kam jsem chodila celý život, ale můj gynekolog to bohužel tehdy trošku podcenil… I proto jsem se hodně opřela do medializace důležitosti prevence a vymyslela vlastní kampaň. Chtěla jsem jen, aby se o sebe ženy staraly samy a byly v tom velmi důsledné, protože se to jednoznačně vyplatí.
Mnoho žen vám posílalo své příběhy. Nemělo to i zápornou stránku?
Když se tehdy kampaň rozjela, bylo to opravdu chvílemi až vyčerpávající. Na jedné straně jsem měla v lidech obrovskou oporu. Dávali mi energii, sílu, naději. Mělo to ale i temnější stránku. Někteří mě trošičku vysávali, i když si to asi neuvědomovali. Ptali se, co mají dělat, když mají bolesti, co mají jíst. Já jim odpovídala, že nejsem lékař, ale pacient, že se musejí ptát doktorů. Pán mi poslal fotku s malým chlapečkem. Psal, že jim před měsícem maminka umřela na rakovinu, že zůstali sami a že mi drží palečky. Myslel to určitě dobře, ale proč mi to posílal? Malé dítě, kterému umřela maminka na rakovinu prsu, se kterou já sama bojovala. To opravdu moc povzbuzující nebylo. Mně se pak o nich zdálo, dlouho jsem se z toho nemohla vzpamatovat. Pak ale někdo jednou napsal: „Děkuju, zachránila jste mi život.“ No, tak to byl pocit, který se nedá popsat.
Kdy jste zjistila, že jste opět nemocná?
To si pamatuju přesně, bylo 15. května. Slunečný den. Šla jsem na běžnou kontrolu k paní doktorce Skovajsové. Pak jsem měla jet za Prahu na oslavu narozenin kamarádky, takže jsem se načančala. Paní doktorka říkala, že mi to sluší, že vypadám dobře. A že i mamograf vypadá krásně. Pak jsem šla ještě na sonografii. Mezitím jsme si vyprávěly. Měly jsme zrovna takové poměrně zajímavé téma a byly dost zabrané do hovoru a v tom ona mezi řečí řekla větu: „Tohle se mně ale vůbec nelíbí.“ A pak byla taková zvláštní pauza. Já myslela, že to říká k tomu tématu, o kterém jsme se bavily. Jenže ona tu větu zopakovala. Přímo mě oslovila. Řekla přesně: „Holčičko, tohle se mně ale vůbec nelíbí.“ V tu chvíli jsem věděla, že jsem v háji.
Pokud vím, tak vy máte bohužel náchylnost k rakovině v rodině…
Maminka zemřela na rakovinu, teď nedávno i tatínek. Nyní při druhé léčbě mi zjistili genetickou dispozici.
Poprvé jste nosila šátek, přišla úplně o vlasy. Čím to, že tentokrát tomu tak není?
Na rozdíl od prvního příběhu mi teď vypadala asi jen třetina vlasů. Existuje totiž taková novinka, chladicí čepička, kterou vám dávají na hlavu během chemoterapie. Není to žádná hitparáda, vlastně je to dost nepříjemné. Některé ženy to ani nevydrží, ale myslím, že se to vyplatí. Pořád mám vlasy, i když mnohem horší než dříve. Někdo si možná řekne, že myslet při takové hrůze na vlasy je divné. Ale pro psychiku mnoha žen je to moc důležité. Přestavte si, že jste nateklá po kortikoidech, přijdete o řasy, obočí a vlasy. Ženy jsou tím mnohdy totálně zdecimované, mají pocit, že ztratily ženskost, že nejsou k ničemu. Tu čepičku zatím mají jen některá pracoviště, ale doufám, že se brzy rozšíří. Je to maličkost, ale může být velmi povzbuzující. Jen mě zarazilo, že její použití nehradí pojišťovna. To mně přijde divné. Psychická kondice při léčbě je devadesát procent úspěchu. Tak si říkám, že kdybych měla trošku více síly, opřu se do toho a spustím snad i kampaň za chladicí čepičky pro pacientky, které procházejí tak náročným obdobím.
A v jaké fázi je teď vaše léčení? Kdy budete moct říci, že jste zdravá?
S ozařováním jsem skončila třetího ledna. Mimochodem čtvrtého ledna mám narozeniny. Bylo to hodně symbolické a všichni jsme se radovali, že výpočty právě takhle vyšly. Já sama to beru tak, že čtvrtého ledna jsem se narodila znovu a to, co bylo před tím… Už nikdy víc! Byla jsem teď nedávno na prvních krevních testech a výsledky byly v pořádku. Je to ještě dost brzo, ale věřím. Myslím, že všichni moji lékaři udělali maximum, takže se to svinstvo už nikdy neukáže.
Dějí-li se lidem takové věci jako vám, často se obrátí na víru nebo esoteriku. Je to i váš případ?
Třeba k tomu taky jednou dojdu. Mám pocit, že lidé se k víře uchylují, když už jsou v koncích s reálným vysvětlením. Hledáte důvod… Duchovní stránka vám může pomoct se uklidnit. To, že se zklidníte, uvěříte a začnete se věcí zabývat z jiného pohledu, může být až uzdravující. Člověk se odpoutá od reality, od problému a v nejtěžších chvílích najde odpovědi, přestane žít ve strachu a úzkosti. Známým umíral chlapeček, dopředu věděli, že tu bude jen do čtyř let. To si neumím představit. Jak s tím chcete normálně žít, když víte, že ten čas je dopředu vyměřený? Můžete zešílet nebo se zabít. Dali se na víru, tu bolest si prožili, nějak zvládli a mají další děti. Je to obdivuhodné, ale víra jim pomohla přežít situaci k nepřežití.
Stihla jste si během letošní zimy alespoň trošku odpočinout?
Nedávno jsem byla pár dní ve svém rodném Špindlu, ale zase tak velký relax to pro mě nebyl. Spíš mi tam bylo trochu smutno. Právě proto, že jsem nemohla na kopec na lyže. Jen tak jsem se tam ploužila a říkala si, co tady vlastně dělám? Z okna svého bytu jsem se jen koukala na sjezdovky, jak se na nich hemžili ti mravenečci na lyžích, a bylo mi to trochu líto. A tak jsem se rozhodla, že zavolám do Vrchlabí na stadion, jestli bych si tam nemohla zabruslit, a náhodou jsem přišla na moc milého pána. Byl to přímo ředitel haly, což jsem ani netušila. Umožnil mi, že jsem asi čtyřikrát měla na hodinu celý stadion jen pro sebe – v době mezi tréninky a veřejným bruslením. Byla to prostě pecka! Zažívala jsem opravdové pocity štěstí a touhle cestou bych se chtěla vydat. Pohyb je to, co teď potřebuju. Vymyslím něco, co teď budu moct zvládnout, a jdu do toho. Musím získat zpátky ztracenou kondičku. Bude to asi delší cesta, ale já vydržím.
Prozradila jste, že potřebujete pracovat, abyste přežila. Co tedy plánujete?
Teď se opravdu strašně moc těším na tři velké dubnové koncerty, pro které jsem se rozhodla už v nemocnici, hned po operaci. Chtěla jsem se na něco těšit. Budeme hrát 7. dubna v Ostravě v Gongu, 10. dubna v Brně v Sonu a 12. dubna v Praze ve Foru Karlín. Nemůžu se dočkat. Jsem sice ještě jako moucha, ale počkejte, až vlezu na pódium. Bude to mazec, vím to. Protože stát na jevišti a hrát se svou kapelou, je pro mě to úplně nejvíc, co můžu dělat pro svou dobrou náladu a radost, a to jde ruku v ruce se zdravím. To je teď moje priorita. Chci dotáhnout celou tu nepříjemnou věc do šťastného konce. Chci udělat naprosté maximum pro to, abych už se jí nikdy v životě nemusela zabývat. Kdyby mi teď někdo řekl, že budu navždy zdravá, pokud odletím na rok na Mars, tak tady úplně všeho nechám a bez váhání se tam vydám, hned! To mi můžete věřit, ale zatím mi jen dělá dobře představa, že jsem stále především zpěvačka.
V anketě Žebřík jste se stala zpěvačkou roku, v kategorii zpěváků vyhrál Michal Hrůza, který mi říkal, že spolu chystáte písničku. Je to tak?
Míša to pořád někde říká, ale ještě jsem písničku neslyšela. Samozřejmě je to letitý kámoš a dělá skvělé věci, takže věřím, že bude hezká i ta naše píseň, ale opravdu ji nejdřív musím slyšet, než něco potvrdím. Už to plánujeme dlouho.
Vystupovala jste i na předávání cen Anděl, kde jste byla také nominovaná na Zpěvačku roku. Máte ráda hraní v živém přenosu pro televizi?
Je to náročná disciplína, protože televizní zvuk je pro mne z nepochopitelného důvodu většinou děsný. Byla jsem z toho tedy dost nervózní, ale prý to dopadlo dobře. Kolegové muzikanti mi říkali, že jsme měli skvělý zvuk nejen v sále, ale nakonec i v televizi, a že naše číslo bylo z nejzdařilejších, takže mám velkou radost. I drsnější týpci říkali, že naše píseň byla krásná a že byli dojati, takže pohoda.
Na poslední desce máte písničku od autorského tandemu Svěrák a Uhlíř, jak se vám to podařilo?
Po StarDance jsme byli na plese pro Paraple a Jaroušek Uhlíř mi v jednu ráno v Obecním domě řekl: „Anno K., já bych vám už dlouho a moc rád napsal píseň,“ tak jsem se divila, proč už to dávno neudělal. „A vy byste chtěla?“ zeptal se mě. „Samozřejmě, že bych chtěla!“ Později jsem si říkala, že to třeba bylo jen takovéto povídání v jednu ráno, nakonec mi ale opravdu poslal „demáč“ a moc se mi líbil. Posledních pět let jsem dělala na albu Světlo, které se zrovna dokončovalo, a Prokřehlá byla úplně jiná, ale tak krásná, že jsem ji tam nakonec dala na závěr alba a moc jí to tam sluší.
Anna K. je držitelkou pěti ocenění Anděl a čtyř hudebních cen Žebřík. Debut Já nezapomínám vydala v roce 1993, výrazný průlom pro ni ovšem znamenala až o šest let později deska Nebe, na které započala její hudební spolupráce s životním partnerem Tomášem Varteckým. Jejich autorský tandem se plně rozvinul na albu Noc na zemi následovaném v roce 2006 deskou Večernice.
V roce 2010 zpěvačka úspěšně podstoupila léčbu rakoviny prsu a poté se zapojila do dvou vlastních kampaní nabádajících ženy k včasnému vyšetření a pravidelným kontrolám. Její zkušenosti s bojem proti této nemoci se odrazily i na nahrávce Relativní čas.
Bohužel v květnu loňského roku jí lékaři objevili jiný druh rakoviny a znovu podstoupila další chemoterapie a operaci. Nejnovější album Anny K. nese název Světlo. Kolekce silných písniček vznikala ve spolupráci s Tomášem Varteckým a britskými producenty Stevem Lyonem a Jayem Reynoldsem.