Vánoční benefici ve prospěch varhan z ústeckého chrámu Nanebevzetí Panny Marie chystá na pátek 12. prosince od 15.00 místní OC Forum. Vystoupí na něm zpěvačka Bára Basiková, zazpívá i Sboreček, pěvecký sbor ZUŠ Evy Randové. Vede ho Vratislav Řezáč.

Zpívání pro varhany

Na opravu varhan chybí pár milionů korun. Na stejný nástroj vydělával včera ve stejném kostele koncert moderovaný hercem Janem Šťastným. Zpívali tu a dobrou věc tak podpořili Linha Singers i ústecký Dětský pěvecký sbor Univerzity J. E. Purkyně UJEP manželů Zemanových.

Bára Basiková sice vystoupí v pátek 12. prosince v Ústí, už ve čtvrtek ji ovšem čeká další emotivní událost. Jedinečný vzpomínkový koncert 4. prosince od 20.00 v O2 areně v Praze k výročí 30 let od založení české rockové legendy Stromboli, která právě vydala nové album „Fiat Lux" (Budiž světlo; Warner Music ČR). „Stromboli přitom působili v období své existence na naší hudební scéně jako zjevení," připomíná Marcela Kočandrlová z hudebního vydavatelství Warner Music .

Moje citlivá struna

„Stromboli pro mě vždy byla citlivá struna, díky níž jsem se chtěl dostat do abstraktnější polohy. Zobrazuje romantičtější část mé osobnosti, kloubí agresivitu, tu jsem do muziky dával ve Výběru, razantní kytaru, s melancholickým pohledem i náladami," říká Michal Pavlíček, duchovní otec i výhradní skladatel skupiny.

Album s ním natočili zpěvačka Bára Basiková, baskytarista Jiří Veselý a bubeník Klaudius Kryšpín. Texty napsali Vlastimil Třešňák a Petr Kolečko, obal je práce akademického sochaře Michala Blažka a fotografa a kameramana Jana Malíře, fotografa Alana Pajera a také grafika Petra Cempírka.

Nové desce dominuje kytara Michala Pavlíčka a ovšem také hlas Báry Basikové. „Album je víc písničkové, ale nejsou to obyčejné písničky. Mají určitou hudební nadstavbu, nejsou v nich tradiční a zažité postupy. Michal napsal krásné melodie, které jsou pro Stromboli charakteristické a navazují na první období kapely," tvrdí Bára.

Vydání alba podpoří klip k písni „Post Scriptum". Ten právě dokončuje režisér Michal Baumbruck.

Stromboli? Osm lidí

V O2 areně vystoupí Stromboli v původní sestavě s dřívějšími hosty Vendulou Kašpárkovou, Vildou Čokem, Vladimírem Gumou Kulhánkem a Romanem Dragounem. Zahrají průřez celou tvorbou plus nové písně. Album „Fiat Lux" zde patřičně pokřtí.