Každý ví, že přehlídka alb liverpoolské kapely Beatles končí elpíčkem Let It Be, které John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr vypustili do světa 8. května 1970. Let It Be ale paradoxně vzniklo dříve než album Abbey Road, vydané 26. září roku 1969, jehož výročí teď slavíme a které v beatlovské chronologii vnímáme jako předposlední.

Konec nebyl nutný?

Natočením LP Abbey Road fakticky skončily dějiny skupiny, která změnila svět. Pak už následoval pouze hořký rozchod a více či méně úspěšné sólové kariéry jednotlivých hráčů. Nově objevený záznam z pracovní schůzky kapely naznačuje, že rozpad nebyl jistý. Na nahrávce pořízené v kanceláři firmy Apple krátce po natáčení alba Abbey Road probírají Beatles plány do budoucna. Vzhledem k rozpoložení některých aktérů (navzdory zažité představě usiloval o likvidaci zavedené značky především Harrison, nikoliv Lennon, a už vůbec ne McCartney) se však dá předpokládat, že by se „Fab Four“ rozešli tak jako tak.

Jenže ono je to nakonec stejně jedno: letos se píše rok 2019 a Abbey Road je zpátky na špici žebříčků. „Jak to?“ ptají se udiveně Ringo a sir Paul, kteří se jako jediní ze slavné party tohoto zázraku dočkali. Vypadá to, jako by se Beatles nikdy nerozpadli alespoň v myslích fanoušků, kteří ještě před zveřejněním nové reedice zaplavili streamovací služby šesti miliony žádostí o stažení a jen v prvním týdnu po vydání alba na fyzických nosičích si koupili přes 80 tisíc kopií.

Opera a konspirace

Vznik desky Abbey Road s notoricky známým snímkem Beatles přecházejících zebru ve stejnojmenné ulici, kde sídlilo nahrávací studio provázely od začátku debaty. Lennon chtěl hrát rokenrol a McCartney se cítil na popovou operu, v níž by se písně různě prolínaly a slévaly v jednu velkou hudební řeku.

Zvítězil kompromis: první strana obsahovala samostatné skladby, jak si přál John, a na druhé straně Paul vytvořil šestnáctiminutovou směs. Abbey Road získalo cenu Grammy za Nejlepší zvuk a stalo se nejprodávanějším albem Beatles, které si během prvních deseti let po rozpadu skupiny koupilo přibližně 10 milionů lidí.

Fotografie Johna, Paula, Johna a Ringa na londýnském přechodu spustila vlnu konspirací. A lidé si po svém vysvětlili i zadní stranu s názvem ulice Abbey Road. Proč je tabulka prasklá? Protože se Beatles rozpadnou!