Díky umělé inteligenci (Artificial Intelligence - AI) bude v nové a zároveň úplně poslední skladbě proslulých The Beatles zpívat i John Lennon. Umělá inteligence totiž dokáže extrahovat jeho hlas z desítky let staré nevydané verze skladby a umožní ji dokončit.

Technologii na oddělení hlasů členů The Beatles od zvukového pozadí použil režisér Peter Jackson během natáčení svého dokumentárního seriálu z roku 2021 The Beatles: Get Back.

George Harrison
KVÍZ: K Beatlesákům se přidal v 15 letech. Co víte o Georgi Harrisonovi?

„Dokázal Johnův hlas oddělit pomocí umělé inteligence. Řekl stroji, že něco je hlas a něco je kytara, pak jí nařídil ať vypustí zvuk kytary,“ svěřil se McCartney rádiu BBC. Zpěvák popsal technologii jako děsivou ale zároveň vzrušující a současně přiznal, že dodává umělcům v jejich tvorbě volnost. 

Desítky let stará skladba

„Když jsme přišli natočit to, co bude poslední nahrávka The Beatles, bylo to extrahované z dema, které měl John a na kterém jsme pracovali,“ dodal zpěvák. Sám McCartney neprozradil název dema, mělo by se ale jednat o Lennonovu nedokončenou milostnou píseň z roku 1978 s názvem Now and Then.

John Lennon ji pravděpodobně nahrál, když seděl u klavíru ve svém bytě v New Yorku. Portál APNews informuje, že se nikdy nevydaná skladba nacházela na kazetě s názvem For Paul, kterou McCartney dostal od Lennonovy ženy Yoko Ono.

Ikonické vystoupení na střeše v písni Don’t Let Me Down:

Zdroj: Youtube

Dvě písně z té stejné kazety, Free As A Bird a Real Love, dokonce tři zbývající členové po smrti Lennona už dokončili a v letech 1995 a 1996 vydali. Zbylí brouci původně plánovali dokončit i Now and Then, nakonec se tak nestalo. McCartney se svěřil, že na ni hlavně kvůli špatné kvalitě zvuku George Harrison odmítl pracovat.

Legendární hudební skupina ABBA vydala nové album
Návrat po čtyřiceti letech. Slavná švédská skupina ABBA vydala nové album

Skladba, o které se mluví jako o úplně poslední nahrávce kapely, přitom nebude prvním uměleckým počinem Paula McCartneyho, na kterém spolupracoval s AI. Už na loňském festivalu v Glastonbury si díky ní mohl zazpívat virtuální „duet“ s Lennonem v písni I've Got a Feeling.

Atraktivní výstava

McCartney kromě nové skladby potěšil fanoušky ještě jednou novinkou. Koncem tohoto týdne se chystá otevřít v londýnské Národní portrétní galerii výstavu s názvem Eyes of the Storm, na které budou vystaveny dosud neviděné fotografie, které pořídil v úplných začátcích hraní s kapelou. Fanoušci si budou moci prohlédnout více než 250 fotek pořízených mezi lety 1963 až 1964, tedy v letech největší slávy skupiny.

Beatlemania v 60.letech:

Zdroj: Youtube

Skupina The Beatles vznikla v britském Liverpoolu a stala se jednou z nejuznávanějších a nejúspěšnějších kapel všech dob. Mezi jejich největší hity patří skladby Hey Jude, Let it be, nebo Yesterday. Úspěch „brouků“ dokazuje i fakt, že existuje termín beatlemanie označující fanatismus fanoušků v 60. letech 20. století, kteří uznávali kapelu jako božstvo.

Odsud také pramení slavný a kontroverzní Lennonův citát: „Nyní jsme slavnější než Ježíš Kristus.“