Dát dohromady takový kolos, který čítá bezmála sto lidí, je podle Dykových slov fuška. Jak by taky ne, když doprovodné hudební těleso zahrnuje bluesový band, komorní a perkusní orchestr. Tvoří jej členové B-SIDE BANDu bandleadera Josefa Buchty a přední tuzemští instrumentalisté, o sborové party se postarají členové Czech Ensemble Baroque a chlapeckého sboru Pueri Gaudentes.

„Samotné hraní je bonbónek za odměnu. Říkám to i přesto, že jsem nikdy nic tak těžkého, ale přitom hravě geniálního, nezpíval,“ sděluje Dyk.

Radost mu dělá i fakt, že dílo bude znovu uvedeno v roce stého výročí Československa i samotného Leonarda Bernsteina. Ten jej napsal na objednávku Jacqueline Kennedyové pro otevření Kennedyho kulturního centra ve Washingtonu.

„Mše není úplně jednoduchá. Ve srovnání s Bernsteinovou West Side Story, což je muzikál, v němž je jeden hit za druhým, je více umělecká v tom smyslu, že ji autor psal jako zralý a slavný umělec. Vyjádřil v ní své postoje k bohu, k vidění tehdejšího světa,“ říká dirigent projektu Jan Kučera. „Přesto si myslím, že je svým duchovním přesahem a svou komplikovanosti velmi sdělná. Takže se na její provedení velice těším,“ doplňuje Kučera.

Zážitek z ní umocňuje i scénografie režisérů Michala a Šimona Cabanových. „Na představení nebudeme nic obměňovat, protože je dobré a dobré věci se měnit nemají. Je to projekt na pomezí žánrů – není to ani koncert, ani muzikál, ani divadlo, je to něco mezi tím. Myslím si, že obraz, kterého je ve Mši poměrně hodně, celému jejímu obsahu a významu napomáhá. Pracujeme v ní i s titulky, které jsou důležité, protože něco je zpívané latinsky, něco anglicky. Chceme, aby byla srozumitelná i českému divákovi,“ sděluje Michal Caban.

Speciální uvedení Bernsteinovy Mše se uskuteční v rámci festivalu Colours of Ostrava, a to hned první festivalový den – 18. července ve 14 a 20 hodin v Multifunkční aule Gong. „Hodláme ji zprostředkovat co největšímu počtu lidí, nejen těm, kteří budou přímo na místě, které pojme 1500 diváků. Proto ji budeme vysílat i ven, mimo aulu, pro další tisíce návštěvníků. Bude to perla letošního ročníku festivalu,“ podotkla jeho šéfka Zlata Holušová.

Další představení se uskuteční v rámci tří exkluzivních podzimních koncertů v Praze a Brně: 26. a 27. listopadu v pražském Foru Karlín a 8. prosince v brněnské Hale Rondo. Vstupenky jsou již v prodeji. O uvedení Mše se podle producenta Josefa Buchty jedná i v newyorské Carnegie Hall a washingtonském Kennedy Center, kde měla Mše v roce 1971 premiéru.