Písničkář Bob Dylan u nás nehraje poprvé. A každá z jeho dosavadních zastávek v Čechách nebo na Moravě byla pro fanoušky opravdovým svátkem. Ale letošní tři koncerty ve Velkém sále Lucerny přesto slibovaly něco víc. Už první večer ukázal, že sedmasedmdesátiletý muzikant dokáže ještě lecčím překvapit.

Koncert Michala Davida na Střelnici v Děčíně
OBRAZEM: Michal David rozpumpoval Střelnici v Děčíně

V paláci v centru Prahy ho mají lidé po celou dobu – to jest od úvodní show v neděli 7. dubna až po úterní, závěrečný koncert – jako na dlani. Barově nasvícenému pódiu vévodí klavír, za kterým ikona angloamerické hudby s železnou pravidelností střídá balady a blues. Od klasických kousků Simple Twist Of Fate či Highway 61 Revisited až po naprosté rarity.

Vyladěný mistr

Dylan si pro svůj pražský návrat vybral skladby, na které se nezapomíná. Po zahajovacích tónech Stravinského Svěcení jara se kapela v čele s kytaristou Charliem Sextonem a basistou Tonym Garnierem rovnou pustila do svižné písně Things Have Changed z filmu Skvělí chlapi, za kterou Dylan získal Oscara i Zlatý glóbus.

„Dřív jsem se staral, ale to se změnilo,“ zakrákoral starý havran do setmělého hlediště, načež zvolnil a velice komorně odvyprávěl jednu ze svých nejstarších písniček – It Ain’t Me Babe. „Říkáš, že chceš někoho, kdo tě podrží, bude ti nosit kytky a přiběhne na zapískání – ale to já nejsem.“

Karel Zich
V Lucerně proběhne vzpomínkový koncert. Uctí Karla Zicha

Ke slovu přišla foukací harmonika a s ní příjemné zjištění, že po období určité rozevlátosti se Dylanova hra na všechny možné nástroje tak nějak usadila a vyladila. Vše bylo, jak má být – včetně Mistrovy pověstné zamlklosti, na kterou si jeho věrní už dávno zvykli a nepovažují ji za nezdvořilost.

Zvukově i jinak se Bob Dylan na tomto turné ohlíží za svým možná nejlepším albem Time Out Of Mind. Právě z něj pocházejí balady Tryin’ To Get To Heaven, Make You Feel My Love a Love Sick, jež v Lucerně odzpíval zrovna tak dobře jako na desce.

Vesele i líně

Znalce ohromil rozvernou verzí písně When I Paint My Masterpiece z roku 1971, kterou proslavila skupina The Band. Přimrazil je rockovou vánicí Gotta Serve Somebody a okouzlil pomaloučkou, skvostně vyklenutou trvalkou Don’t Think Twice, It’s All Right. Neodbyl jedinou notu, nezklamal jediného návštěvníka. Nedělní koncert si Dylan vychutnal.

Tomáš Klus zazpíval vězňům ve Znojmě.
Netradiční koncert. Klus zpíval vězňům, odměnili ho ovacemi i potleskem vestoje