Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lubomír Brabec: Horší než snobismus je strach z něj

Se známým virtuosem a dobrodruhem o bilančním albu, svatokrádežných aranžmá a sjíždění vody bez kytar.

17.3.2009
SDÍLEJ:

Lubomír BrabecFoto: DENÍK / Anna Sotolářová

Lubomír Brabec není úplně typickým virtuosem. Zatímco jiní se o své ruce strachují natolik, že je raději ani nevystrkují z kapes, on se s nimi klidně vydá na divokou vodu, do velehor nebo do Antarktidy. Je to dobrodruh, na druhé straně však dokáže strávit celé hodiny a dny v hloubi archivů, aby zde čas od času učinil objev. Loni na podzim vydal tento všestranný člověk a umělec bilanční album Guitar Solo Collection, na kterém se vrací ke skladbám svých oblíbených autorů J. S. Bacha, Fernanda Sora či Franciska Tárregy.

Zajímalo by mě, jestli dělá kytarový virtuos chyby.
Myslíte v životě? (smích) Já si myslím, že kytarový virtuos dělá chyby jak v životě, tak na pódiu. Samozřejmě, nesmí to být chyba za každou notou. Nadruhé straně, i proto se chodí na koncerty. Ne kvůli špatně zahraným pasážím, ale z toho důvodu, že každý koncert je jiný. Chybovat se dá různě. Třeba mě napadne zahrát skladbu úplně jinak, než ji celý život hraju. Někdy to vyjde, jindy ne.

Můžete se ve vašem oboru ještě něčemu naučit, nebo už kytaru znáte od a do z?
Žádný hudební nástroj nemůžete znát od a do z. Možnosti hraní jsou nekonečné, a lidé navíc pořád znovu objevují, co už kdysi věděli, ale časem zapomněli. Vezměte si třeba, co znali hudebníci v baroku, a jak od té doby dokonale vymizelo z lidské paměti umění klarinistů. Bachovské klariny dnes v podstatě nikdo nedokáže zahrát správně. Anebo jiný příklad: nyní už se obnovila loutnová technika, ale před takovými dvaceti třiceti lety ještě nikdo nechápal, jak ti loutnisté mohli zahrát tak těžké laufy.

Na vašem posledním CD vyniká technicky náročná skladba Alborada. Jak dlouho takovou kompozici studujete, jak často ji musíte cvičit?
Zase tak dlouho to netrvá. Na způsob, jakým skladbu zahrát, přijdete třeba už za týden. Ale je zajímavé, že pak sevámto určitou dobu daří a po určité době to zase přestane jít. Při hraní je podle mého názoru všechno otázka myšlení. Manuální zručnost je samozřejmě nezbytná, ale především jde o to, správně rozdělit myšlení rukou a hlavy. Zklidnit se a uvědomit si, na co máte myslet, když skladbu hrajete.

Kritici často zmiňují, že máte vybraný tón. Nakolik je to zásluha kytaristy a nakolik jeho nástroje?
Řekl bych to takhle: jámám úžasnou japonskou kytaru, na kterou jsem čekal deset let, takže jsem šťastný, že na ni mohuhrát. Otázka nástroje to ale není. Pokud chce mít kytarista hezký tón, musí sám objevit, jakým způsobem cvičit, aby ho vytvořil. Jinakmě ovšem má kytara ohromně inspiruje, protože mi objevuje další a další barvy, které bych z jiného nástroje nedostal.

Je logické, že většina skladeb pro španělskou kytaru pochází z jižních zemí. Lze však najít vhodné skladby také v díle skladatelů ze severu nebo úplně odjinud?
Ve 20. století už vlastně všichni skladatelé píší pro kytaru, protože je to běžný nástroj. Když se podíváte na barokní literaturu a jejím prostřednictvím na literaturu loutny, opět zjistíte, že pro loutnu se psalo po celé Evropě. Co se týče raného romantismu, na kytaru uměl Niccolo Paganini i Franz Schubert. Ano, v kytarovém repertoáru jsou mezery, způsobené střídavými vlnami zájmu a nezájmu o tento nástroj, které se týkaly především severnějších zemí. Ale tato bílá místa se podle mě dají velmi dobře zaplnit různými aranžemi. Já si myslím, že je obrovské množství skladeb, které jdou fantasticky zaranžovat pro kytaru, a že takto upravená skladba pak často vyzní mnohem lépe než originál. Sámjsem takových aranží udělal moc, některé byly až svatokrádežné, přitom však úspěšné. Dokonce jsem si troufl i na Janáčkův cyklus Po zarostlém chodníčku v úpravě pro dvě kytary. Tato skladba byla původně napsaná pro harmonium a dnes ji každý hraje na klavír. Ale když ji zahrajete na kytaru, úplně se rozezpívá.

Jste znám tím, že pro svůj repertoár objevujete zdánlivě ztracená či zapomenutá díla. Co všechno je ještě nutné vynést z archivů na světlo a co z toho byste sám rád interpretoval?
Kdybych věděl, co všechno se v těch archivech skrývá, tak bych tam teď seděl a tahal to z nich ven. To ale bohužel nikdo neví. Já jsem se třeba jen tak rozhlížel v Městské knihovně, a najednou vidím: trio a kvarteto Niccola Paganiniho. Tak jsem si je objednal a zjistil jsem, že jde o skladby, které se ve všech hudebních encyklopediích uvádějí jako ztracené. Takové náhody se stávají, a leckdy je to dobrodružství. Měsíce se honíte po dálnicích z koncertu na koncert, a pak si vlezete do archivu, kde se hrabete v papírech, až objevíte něco, o čem si všichni myslí, že to už neexistuje. Krásný pocit.

Hrál jste v netradičních prostředích – dá se říci, že je přímo vyhledáváte. Děláte to proto, že na vás působí genius loci, nebo že jste schopen hrát za jakýchkoli podmínek?
Já bych neřekl, že to vyhledávám. Ono to tak vypadá, ale ve skutečnosti si ten zážitek hledá mě. Já za to v podstatě nemůžu, protože třeba v Antarktidě jsem vůbec nechtěl hrát. Prostě za mnou přišel polárník Jarda Pavlíček, který tam vybudoval českou stanici, a povídá: „Pojď, udělej mi v Antarktidě koncert.“ Moje první reakce byla, že se úplně zbláznil, až potom jsem si uvědomil, že to je dobrý nápad. Když jsme dělali první jachtařské závody, přišel zase jiný kamarád Jiří Zindulka a říkal: „Pojď, uděláme koncert na lodi.“ Taky mi to nejdřív přišlo jako pitomost, ale pak jsme zjistili, že to je vlastně úžasné. Jako když hrajete v kostele nebo v synagoze – duch toho místa vstoupí nejen do vás, ale i do lidí, kteří sedí okolo.

Co si myslíte o tradici poslouchání vážné hudby v obleku?
Myslím, že když člověk jde na koncert, máto pro něj být zážitek. A to i v tom, že se umyje, oholí, navoní, použije dražší parfém než obvykle. Dáma se pěkně oblékne, konečně na sebe může vzít slavnostní toaletu, a pán si vezme smoking. Prostě se na ten koncert připraví. Ono za kulturu by se mělo platit – nemusí to být moc a nejde jen o to, platit penězi, ale zadarmo by být neměla. Nemyslím si, že je špatné poslouchat hudbu v obleku. Nadruhé straně mě neruší, když ho někdo nemá, pokud je znát, že se o to, co se děje na pódiu, upřímně zajímá. Velice se mi líbí atmosféra anglických koncertů, na kterých vidíte pána ve smokingu,dámu v nejvyšší toaletě, a vedle nich sedí člověk v úplně ošoupaném svetru. A nevadí si, protože pocházejí z jiné společenské třídy a uvnitř sdílejí tentýž zážitek. Myslím, že horší než snobismus je strach z něj.

Jak se dívají klasičtí kytaristé na amatéry?
Já jsem vodák. Mám proježděné nejen všechny české řeky, ale i hodně evropských. A právě u nás jsem se potkal se strašnou spoustou lidí, kteří hrají na kytaru a jde jim to úžasně. Za první republiky se říkalo „co Čech, to muzikant“ a myslelo se tím, že každý hraje ve smyčcovém kvartetu nebo chodí zpívat do sboru Smetany. Později se začalo říkat: Dnes už ta hudebnost není taková, už se nescházíme v kvartetech, se sborovým zpěvem je ámen… Pak ale jedete vodu a zjistíte, že lidi mají místo kvarteta kapelu, hrají naprosto senzační písničky, zpívají skvělé sbory a to, co zvládnou na kytaru, bych já takhle z fleku zahrát neuměl. Takže já na vodě neberu kytaru do ruky, nechávám to na kamarádech, a když mě přemlouvají, abych zahrál, říkám jim: „Hele, kup si sako a přijď na koncert.“

Autor: Michal Bystrov

17.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 73 Kč

Uklízeči a pomocníci v domácnostech, hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech pracovníci úklidu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce: Praha - Vojenská ubytovna AS-PO, Ruzyně, Dědina, Podbaba, kontakt: Veselá Martina, tel.: 735777466, e-mail: martina.vesela@bartonapartner.cz, požadavky: chuť pracovat v kolektivu, komunikativnost a spolehlivost. Pracoviště: Bartoň a partner s.r.o. praha, . Informace: Martina Veselá, +420 735 777 466.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 40 000 Kč

Programátoři počítačových aplikací specialisté Programátor softwarové aplikace "Diadema". Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Čechova 239/9, Praha 7 - Bubeneč (Osobní návštěva v sídle firmy pouze po předchozí domluvě.), Kontaktní osoba: Vyoral Petr, e-mail: petrvyoral@imc.finance. , , Pracovní smlouva na dva roky s možností prodloužení., , POŽADAVKY:, Jazyky: plynule AJ, RJ., ŘP: B, Znalost SW Diadéma, programovacího jazyka MT4, znalosti práce na burze Forex., , Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, pružná pracovní doba, home office.. Pracoviště: International money consulting (imc) s.r.o., Čechova, č.p. 239, 170 00 Praha 7. Informace: Petr Vyoral, .

Gastronomie - Burgrárna Říčany u Prahy 20 000 Kč

Hledáme kuchaře nebo člověka se zkušenostmi ve fast foodu. Nový fast food v Říčanech u Prahy 120 Kč/hod. čistého. Otevřeno od 11-20 7 dní v týdnu. Jede k nám bus z metra Háje cca 20 min. Prosím jen vážné zájemce. Hledáme spolehlivé a milé lidi. Na všem se lze domluvit. Životopis na email.

Informační technologie - Informační technologie Systémoví analytici 65 535 Kč

Systémoví analytici Systémoví analytici. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 70000 kč, mzda max. 95000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce: Praha, kontakt: Silijanoska, tel.: 225578013, e-mail: a.silijanoska@acceture.com, osobní schůzka pouze po předchozí domluvě, interní pozice v pracovní smlouvě: Senior System Analyst, vzdělání v IT nebo vzdělání technického směru nebo v příbuzných oborech, středně pokročilá AJ, Transfer zaměstnance v rámci korporace Accenture. Pracoviště: Accenture services, s.r.o. místo výkonu práce, . Informace: Silijanoska, +420 225 578 013.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vladimír Kořen
1 6

Vladimír Kořen: Účelové lži, které jsou motivované nedobrem, mi ubližují

Dům v německém Wuppertalu, který v noci zničil výbuch.
AKTUALIZUJEME
1

Výbuch v Německu zcela zničil patrový dům, pět lidí je zraněno

Když se závod mění v umění. Podívejte se na Le Mans objektivem českého fotografa

Čtyřiadvacetihodinovka v Le Mans patří mezi nejslavnější automobilové závody planety. Na letošní ročník, který se jel minulý víkend a ovládla jej Toyota, vyrazil také známý český fotograf Ondřej Kroutil. A vybral pro nás nejlepší snímky, které během závodu pořídil. Kromě toho přidal svůj pohled na Le Mans, legendárního klání se totiž zúčastnil poprvé.

Vojtěch Filip: Vládu budeme tolerovat, protože předloží naše návrhy

/ROZHOVOR/ Místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip je mužem, od jehož postoje se odvíjí budoucí podoba české vlády. Pokud se komunisté rozhodnou nepodpořit menšinový kabinet ANO a ČSSD, premiér Andrej Babiš si o vládnutí s důvěrou může nechat jen zdát. Jsou to právě oni, kdo řekl, že budou-li sociální demokraté trvat na Miroslavu Pochem jako ministrovi zahraničí, Babišův tým tolerovat nebudou.

Zeman by rád udělil státní vyznamenání olympijské hvězdě Ledecké

Prezident Miloš Zeman chce udělit státní vyznamenání snowboardistce a lyžařce, dvojnásobné olympijské vítězce Ester Ledecké. Zeman to dnes řekl v rozhovoru pro Blesk.cz. Ledecká patří ke sněmovním nominantům na ocenění. Prezident uvedl, že by vyznamenání dostala i z jeho vlastní iniciativy.

Koně a mašiny. Pražská zoo v Gobi pomáhá i k ochraně divokých velbloudů

/FOTOGALERIE/ Nejspíš jste zaregistrovali, že na palubě vojenských letounů CASA byli kromě zvířat také koně v přeneseném významu slova. A to v podobě výkonu motocyklů. Spolu s transportem čtyř klisen ohrožených koňů Převalského pražská zoo dodala do mongolské Gobi také stroje sloužící k ochraně divokých velbloudů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT