Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lubomír Brabec: Horší než snobismus je strach z něj

Se známým virtuosem a dobrodruhem o bilančním albu, svatokrádežných aranžmá a sjíždění vody bez kytar.

17.3.2009
SDÍLEJ:

Lubomír BrabecFoto: DENÍK / Anna Sotolářová

Lubomír Brabec není úplně typickým virtuosem. Zatímco jiní se o své ruce strachují natolik, že je raději ani nevystrkují z kapes, on se s nimi klidně vydá na divokou vodu, do velehor nebo do Antarktidy. Je to dobrodruh, na druhé straně však dokáže strávit celé hodiny a dny v hloubi archivů, aby zde čas od času učinil objev. Loni na podzim vydal tento všestranný člověk a umělec bilanční album Guitar Solo Collection, na kterém se vrací ke skladbám svých oblíbených autorů J. S. Bacha, Fernanda Sora či Franciska Tárregy.

Zajímalo by mě, jestli dělá kytarový virtuos chyby.
Myslíte v životě? (smích) Já si myslím, že kytarový virtuos dělá chyby jak v životě, tak na pódiu. Samozřejmě, nesmí to být chyba za každou notou. Nadruhé straně, i proto se chodí na koncerty. Ne kvůli špatně zahraným pasážím, ale z toho důvodu, že každý koncert je jiný. Chybovat se dá různě. Třeba mě napadne zahrát skladbu úplně jinak, než ji celý život hraju. Někdy to vyjde, jindy ne.

Můžete se ve vašem oboru ještě něčemu naučit, nebo už kytaru znáte od a do z?
Žádný hudební nástroj nemůžete znát od a do z. Možnosti hraní jsou nekonečné, a lidé navíc pořád znovu objevují, co už kdysi věděli, ale časem zapomněli. Vezměte si třeba, co znali hudebníci v baroku, a jak od té doby dokonale vymizelo z lidské paměti umění klarinistů. Bachovské klariny dnes v podstatě nikdo nedokáže zahrát správně. Anebo jiný příklad: nyní už se obnovila loutnová technika, ale před takovými dvaceti třiceti lety ještě nikdo nechápal, jak ti loutnisté mohli zahrát tak těžké laufy.

Na vašem posledním CD vyniká technicky náročná skladba Alborada. Jak dlouho takovou kompozici studujete, jak často ji musíte cvičit?
Zase tak dlouho to netrvá. Na způsob, jakým skladbu zahrát, přijdete třeba už za týden. Ale je zajímavé, že pak sevámto určitou dobu daří a po určité době to zase přestane jít. Při hraní je podle mého názoru všechno otázka myšlení. Manuální zručnost je samozřejmě nezbytná, ale především jde o to, správně rozdělit myšlení rukou a hlavy. Zklidnit se a uvědomit si, na co máte myslet, když skladbu hrajete.

Kritici často zmiňují, že máte vybraný tón. Nakolik je to zásluha kytaristy a nakolik jeho nástroje?
Řekl bych to takhle: jámám úžasnou japonskou kytaru, na kterou jsem čekal deset let, takže jsem šťastný, že na ni mohuhrát. Otázka nástroje to ale není. Pokud chce mít kytarista hezký tón, musí sám objevit, jakým způsobem cvičit, aby ho vytvořil. Jinakmě ovšem má kytara ohromně inspiruje, protože mi objevuje další a další barvy, které bych z jiného nástroje nedostal.

Je logické, že většina skladeb pro španělskou kytaru pochází z jižních zemí. Lze však najít vhodné skladby také v díle skladatelů ze severu nebo úplně odjinud?
Ve 20. století už vlastně všichni skladatelé píší pro kytaru, protože je to běžný nástroj. Když se podíváte na barokní literaturu a jejím prostřednictvím na literaturu loutny, opět zjistíte, že pro loutnu se psalo po celé Evropě. Co se týče raného romantismu, na kytaru uměl Niccolo Paganini i Franz Schubert. Ano, v kytarovém repertoáru jsou mezery, způsobené střídavými vlnami zájmu a nezájmu o tento nástroj, které se týkaly především severnějších zemí. Ale tato bílá místa se podle mě dají velmi dobře zaplnit různými aranžemi. Já si myslím, že je obrovské množství skladeb, které jdou fantasticky zaranžovat pro kytaru, a že takto upravená skladba pak často vyzní mnohem lépe než originál. Sámjsem takových aranží udělal moc, některé byly až svatokrádežné, přitom však úspěšné. Dokonce jsem si troufl i na Janáčkův cyklus Po zarostlém chodníčku v úpravě pro dvě kytary. Tato skladba byla původně napsaná pro harmonium a dnes ji každý hraje na klavír. Ale když ji zahrajete na kytaru, úplně se rozezpívá.

Jste znám tím, že pro svůj repertoár objevujete zdánlivě ztracená či zapomenutá díla. Co všechno je ještě nutné vynést z archivů na světlo a co z toho byste sám rád interpretoval?
Kdybych věděl, co všechno se v těch archivech skrývá, tak bych tam teď seděl a tahal to z nich ven. To ale bohužel nikdo neví. Já jsem se třeba jen tak rozhlížel v Městské knihovně, a najednou vidím: trio a kvarteto Niccola Paganiniho. Tak jsem si je objednal a zjistil jsem, že jde o skladby, které se ve všech hudebních encyklopediích uvádějí jako ztracené. Takové náhody se stávají, a leckdy je to dobrodružství. Měsíce se honíte po dálnicích z koncertu na koncert, a pak si vlezete do archivu, kde se hrabete v papírech, až objevíte něco, o čem si všichni myslí, že to už neexistuje. Krásný pocit.

Hrál jste v netradičních prostředích – dá se říci, že je přímo vyhledáváte. Děláte to proto, že na vás působí genius loci, nebo že jste schopen hrát za jakýchkoli podmínek?
Já bych neřekl, že to vyhledávám. Ono to tak vypadá, ale ve skutečnosti si ten zážitek hledá mě. Já za to v podstatě nemůžu, protože třeba v Antarktidě jsem vůbec nechtěl hrát. Prostě za mnou přišel polárník Jarda Pavlíček, který tam vybudoval českou stanici, a povídá: „Pojď, udělej mi v Antarktidě koncert.“ Moje první reakce byla, že se úplně zbláznil, až potom jsem si uvědomil, že to je dobrý nápad. Když jsme dělali první jachtařské závody, přišel zase jiný kamarád Jiří Zindulka a říkal: „Pojď, uděláme koncert na lodi.“ Taky mi to nejdřív přišlo jako pitomost, ale pak jsme zjistili, že to je vlastně úžasné. Jako když hrajete v kostele nebo v synagoze – duch toho místa vstoupí nejen do vás, ale i do lidí, kteří sedí okolo.

Co si myslíte o tradici poslouchání vážné hudby v obleku?
Myslím, že když člověk jde na koncert, máto pro něj být zážitek. A to i v tom, že se umyje, oholí, navoní, použije dražší parfém než obvykle. Dáma se pěkně oblékne, konečně na sebe může vzít slavnostní toaletu, a pán si vezme smoking. Prostě se na ten koncert připraví. Ono za kulturu by se mělo platit – nemusí to být moc a nejde jen o to, platit penězi, ale zadarmo by být neměla. Nemyslím si, že je špatné poslouchat hudbu v obleku. Nadruhé straně mě neruší, když ho někdo nemá, pokud je znát, že se o to, co se děje na pódiu, upřímně zajímá. Velice se mi líbí atmosféra anglických koncertů, na kterých vidíte pána ve smokingu,dámu v nejvyšší toaletě, a vedle nich sedí člověk v úplně ošoupaném svetru. A nevadí si, protože pocházejí z jiné společenské třídy a uvnitř sdílejí tentýž zážitek. Myslím, že horší než snobismus je strach z něj.

Jak se dívají klasičtí kytaristé na amatéry?
Já jsem vodák. Mám proježděné nejen všechny české řeky, ale i hodně evropských. A právě u nás jsem se potkal se strašnou spoustou lidí, kteří hrají na kytaru a jde jim to úžasně. Za první republiky se říkalo „co Čech, to muzikant“ a myslelo se tím, že každý hraje ve smyčcovém kvartetu nebo chodí zpívat do sboru Smetany. Později se začalo říkat: Dnes už ta hudebnost není taková, už se nescházíme v kvartetech, se sborovým zpěvem je ámen… Pak ale jedete vodu a zjistíte, že lidi mají místo kvarteta kapelu, hrají naprosto senzační písničky, zpívají skvělé sbory a to, co zvládnou na kytaru, bych já takhle z fleku zahrát neuměl. Takže já na vodě neberu kytaru do ruky, nechávám to na kamarádech, a když mě přemlouvají, abych zahrál, říkám jim: „Hele, kup si sako a přijď na koncert.“

Autor: Michal Bystrov

17.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 46 000 Kč Vývojáři softwaru. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 46000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo e.mailem., , anglický jazyk: aktivně slovem i písmem. Pracoviště: Jj solutions s.r.o. praha, . Informace: Meznik, +420 602 278 776. Řemeslné práce - Hledáme montážníky vzduchotechniky 35 000 Kč Montážník VENTILA vzduchotechnika s.r.o. přijme montážníky vzduchotechniky, rekuperace, klimatizace a digestoří. Vyučení a praxe v oboru chlazení nebo elektro výhodou, né podmínkou. Požadujeme řidičské oprávnění skupiny B aktivní řidič, samostatné rozhodovací schopnosti, pracovitost, beztrestnost, poctivost. Nabízíme dobré platové ohodnocení se spoustou benefitů. Management - Management Ředitel 45 000 Kč Výrobní a techničtí náměstci (ředitelé) v průmyslové výrobě Manažer/ka oddělení výroby Č.VM 11511290798. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z:23.9.2016, , místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu, , Náplň práce:, vedení oddělení výroby, plánování a řízení výroby , vyhodnocování a zpracovávání údajů z každodenní výroby jednotlivých linek, reportování do HQ v Koreji, koordinace jednotlivých oddělení (kvalita, výroba, logistika) v návaznosti na výrobu, zodpovědnost za dodržování specifikací jednotlivých materiálů při využívání metod- PAINT, AL TARGET, atd., , Požadujeme:, VŠ vzdělání , znalost korejského jazyka na úrovni rodilého mluvčího, znalost anglického jazyka výhodou, samostatnost, flexibilita a zodpovědnost, orientace na dosažení cíle, řidičský porůkaž skup. B výhodou, znalost práce na PC , znalost systému SAP výhodou, , Nabízíme: , kariéru ve stabilní zahraniční společnosti, práci v profesionálním kolektivu , špičkovou technologii a vybavenost při výrobě autodílů a modulů, možnost vzdělávání i v zahraničí (Korea, Slovensko) , odborný a kariérní růst, zaměstnanecké výhody, , Nástup možný ihned., Výše platu podle dohody.. Pracoviště: Mobis automotive system czech s.r.o., Hyundai, č.p. 171, 739 51 Dobrá. Informace: Petra Rýcová, . Výroba - Výroba Zámečníci strojů 15 890 Kč Zámečníci strojů MONTÁŽNÍ DĚLNÍK/ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15890 kč, mzda max. 21186 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: A16 z:8/10/2018 a:19/10/2018, Požadujeme:, - vyučen v oboru,, - praxe na obdobné pozici výhodou,, - znalost čtení výkresové dokumentace,, - občasné svařování metodou MAG (stačí základní kurz) - výhodou,, - manuální zručnost, pečlivost, zodpovědnost, samostatnost, spolehlivost,, - flexibilita, týmový přístup, ochota učit se novým věcem., Náplň práce:, - provádění prací souvisejících se sestavováním částí strojů a strojních zařízení,, - ruční opracování strojních součástí (pilováním, řezáním, rovnáním, ohýbáním a vrtáním),, - čtení a použití technických podkladů,, - možnost provádění svařovacích prací., Nabízíme:, - práci na hlavní pracovní poměr,, - zajímavé finanční ohodnocení s vazbou na pracovní výsledky,, - místo výkonu práce ve Starém Městě u Frýdku-Místku,, - firemní benefity (zaměstnanecký program vodafone, příspěvek na stravování ve firemní jídelně, cafeterie - finanční příspěvky na sportovní a společenské akce, na rekreační pobyty, do lékáren…),, - příspěvek na ubytování (ubytovna je v areálu firmy). , Kontakt e-mailem viz výše.. Pracoviště: Ferrit s. r. o. - prac. na zbytkách 41, baška, 739 01 Baška. Informace: Vendula Nováková, +420 775 797 118.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výlov Hradeckého rybníka v Tovačově
47

Výlov v Tovačově přilákal tisíce lidí. Takto to vypadalo u rybníka

Motorkář najel v Mohelnici do policistky, která se jej pokoušela zastavit. Snímek z kamery policejního vozu
2 7

VIDEO: Motorkář najel přímo do policistky, skončila v nemocnici

Do ulic Londýna vyšly stovky tisíc lidí. Požadují další referendum o brexitu

Britům došla trpělivost a v době, kdy je stále reálnější hrozba tzv. tvrdého brexitu bez dohody s Evropskou unií, vyšli do ulic. Podle odhadů až stovky tisíc lidí se v sobotu sešly v britské metropoli a požadovaly vypsání referenda o finální dohodě o brexitu.

V Opavě unikal plyn. Hasiči evakuovali sedmdesát lidí

Čtyři minuty před šestnáctou hodinou byl v sobotu na operační středisko hasičů ohlášen únik plynu v křižovatce ulic Olomoucká a Krnovská.

Jste lepší než Ronaldo? Porovnejte se! Zapojte svůj klub do projektu Deníku

Zbystřete! Deník rozjíždí mimořádný projekt pro fotbalové fanoušky. Jinde takový nenajdete. Bude vás bavit. Umíme zjistit detailní statistiky hráčů českého „pralesa“ a srovnat je se špičkovými hvězdami. První díl vyjde ve Sportovním deníku v pondělí 22. října. V článku čtěte, jak zapojit i váš fotbalový tým.

Komunista Ondráček dostal medaili od svazu bojovníků za svobodu

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček obdržel tento týden ocenění od Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Pamětní medaili s nápisem Za vlast a za svobodu mu předal předseda svazu Jaroslav Vodička. Vyplývá to z fotografií na Ondráčkově facebookovém profilu, na které dnes upozornily servery Forum 24 a iDNES.cz.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT