Loni v březnu Brian Johnson nečekaně přerušil pěveckou kariéru uprostřed amerického turné AC/DC. Lékaři mu diagnostikovali ztrátu sluchu a doporučili mu, aby přestal zpívat na velkých koncertech.

V květnu ho v Česku i na dalších evropských zastávkách turné zastoupil Axl Rose z Guns N' Roses a neudělal ostudu. I sám Johnson uvedl pro server NDR.de: „Vedl si dobře. V situaci, v níž se kapela nacházela, udělal správné gesto a nabídl se, že turné odjede. Musel se naučit hodně rychle spoustu songů a zvládl to skvěle.“

Zdroj: Youtube

Rozpad AC/DC?

Během oznámení svého odchodu z kapely Brian Johnson ujistil fanoušky, že nechce s muzikou skončit nadobro. Chtěl pokračovat minimálně prací ve studiu a kdyby se jeho stav zlepšil, začít opět vystupovat živě.

Po skončení Rock or Bust Tour ovšem odešel další zakládající člen. V září 2016 svůj odchod potvrdil basák Cliff Williams. Uvažoval o něm už od července. Dušoval se, že neopouští kapelu kvůli personálním změnám, ale samozřejmě k tomu přispěly.

Už dříve šel do důchodu kvůli nemoci v roce 2014 kytarista Malcolm Young.

Bubeník Phil Rudd opustil skupinu již podruhé, tentokrát dostal osmiměsíční domácí vězení za vyhrožování vraždou a za držení drog a později vyjel na samostatné turné, které je v Česku přeložené na příští rok.

Navzdory tomu se letos zdravotní stav Briana Johnsona lepší a vypadá to, že se ke koncertování vrátí. Objevil se na dvou velkých akcích.

S Bad Company

Tou první byl v květnu letošního roku koncert skupiny Bad Company v Oxfordu, na kterém byl přítomný samozřejmě zpěvák Paul Rodgers, ale také bývalý člen Led Zeppelin Robert Plant.

Společně zazpívali klasický rock'n'rollový song z roku 1959 - Money (That's What I Want). Johnson se na pódiu objevil jako vždy v čepici s kšiltem a v ruce třímal tamburínu.

Jeho silný, nezaměnitelný hlas song vyloženě zvedl, a když zrovna nezpíval hlavní vokál, pomáhal kolegům se sbory. Bylo vidět, že si návrat na scénu vyloženě užíval.

Zdroj: Youtube

S Muse

Podruhé se představil na Reading Festivalu v jižní Anglii společně s výrazně mladší kapelou, britskými Muse.

Britové už před koncertem avizovali, že večer na pódiu představí zajímavého hosta. Johnson si s nimi střihl hit Back in Black.

Zdroj: Youtube

Glamrockové začátky

Zpěvák ovšem v minulosti nezpíval jen s legendárními AC/DC. V roce 1972 založil glamrockovou kapelu Geordie a stal se jejím zpěvákem. Kapela se však po vydání několika úspěšných singlů rozpadla. A i když se na chvíli v roce 1980 dala dohromady, jejímu plnému rozjezdu zabránil sám Johnson, který přijal lukrativní nabídku od kolegů z AC/DC, kteří přišli o Bona Scotta.

S Geordie nahrál pět studiových alb. S AC/DC jedenáct. Zahrál si také v několika filmech.

Přišel do AC/DC během nahrávání nejslavnější desky Back in Black

Po příchodu Briana Johnsona dokončila kapela písně pro album Back in Black, které začala psát ještě za života původního zpěváka Bona Scotta. Back in Black se stalo nejúspěšnějším albem AC/DC a také jedním z nejúspěšnějších hardrockových alb všech dob. Album obsahuje zásadní skladby jako Hells Bells, You Shook Me All Night Long a titulní píseň Back in Black. Ve Spojených státech amerických prodalo přes 21 milionů kopií. Celkově bylo prodáno více než 50 milionů kopií, čímž se stalo po Jacksonově Thrilleru druhým nejprodávanějším albem všech dob.