Jeho jméno je spojeno se stylem, který dostal jméno art rock nebo progresivní rock. Jde o zřejmě nejpodivnější období v historii moderní hudby, ve všem zcela odlišné od dnešní doby. Jedná se o éru, v níž hudební vydavatelství, nadšená z úspěchu Beatles, dala mladým kapelám naprostou volnost.

K jejich velkému překvapení se to vyplatilo. Bylo to období velkých experimentů: vznikly kapely jako Queen, Yes nebo zmínění ELP. Dlouhé kompozice, často v lichých rytmech a širokých harmoniích, které by současného běžného posluchače k smrti vyděsily, se ve své době prodávaly v milionových nákladech.

Ryzími představiteli tohoto stylu jsou vlastně jen kapely Emerson, Lake & Palmer a Yes. Poblíž stojí například skupiny Jethro Tull, King Crimson, Asia, ale i některé desky Pink Floyd a Genesis. Všechno jsou to hlavně anglické formace, jejichž členové se někdy prolínali a často znali. Carl Palmer hrál hned ve dvou z nich: v kapelách ELP a Asia, na jejichž zásadních deskách se podílel.

Rockové aranžmá motivů z vážné hudby

Ze všech skupin hrajících progresivní rock měli Emerson, Lake & Palmer nejblíž k vážné hudbě. Na jejich albech se objevují témata z děl neoklasicistních skladatelů, jako jsou Béla Bartók, Igor Stravinskij, ba dokonce i náš Bohuslav Martinů. Samozřejmě, že v rockových aranžmá.

U nás se této tvorbě nejvíce přiblížil Marián Varga a jeho Collegium Musicum. Také Vargu mohli fanoušci slyšet v jabloneckém Eurocentru, kde hudebník předvedl Bartókův koncert Mikrokosmos.

Ukázka na YouTube i název koncertu ukazují, že vystoupení Carla Palmera v Jablonci bude navazovat hlavně na tvorbu tria ELP zejména na Palmerovo oblíbené album Trilogy z roku 1972. Z něj si interpret vybral do programu dlouhé instrumentální pasáže. Jen „hammondky“ Keitha Emersona nahradí kytara.

Emerson, Lake & Palmer
Anglická skupina, kterou tvořilo trio Keith Emerson (klávesy), Greg Lake (kytara, baskytara, zpěv) a Carl Palmer (bicí, perkuse), hrála art rock a progresivní rock. Hlavním autorem působivých lyrických textů byl Pete Sinfield, spolupracující i s kapelou King Crimson.
Výborní instrumentalisté Emerson, Lake & Palmer bývají často označováni za nejvýznačnější představitele žánru „classical rock“, v němž dochází ke skloubení rocku a vážné hudby. Přes všemožné peripetie a odstředivé tenden-ce spolu ELP vydrželi skoro deset let. V devadesátých letech se pokusili o comeback.

Jan Krajník, autor je hudebník