Hapka & Horáček – Kudykam: Opět nezapomenutelný zážitek

Nové CD Hapky a Horáčka Kudykam

Geniální dvojice H&H přichází po úspěchu s titulem Strážce plamene s další řadou skvělých písní k lyrikálu Kudykam. Písně zosobňují umělecký talent obou autorů, jejichž smysl pro poezii ze strany Michala Horáčka a dokonalá hudební aranžmá pod taktovkou Petra Hapky nemají obdoby. Pro interpretaci svých písní si zcela záměrně vybírají nadané zpěváky a herce z řad mladých tváří, kteří písním dodávají šmrnc a originalitu. Zajímavé je ovšem zařazení i božského Káji Gotta a jeho podání písně Tante cose da vedere, kterou můžeme slyšet též z úst Vojty Dyka. Stáváme se tak svědky dvou naprosto odlišných pojetí jedné písně napříč generacemi. Žánrově se zde setkáme jak s klasickým hapkovsko-horáčkovským šansonovým podáním, tak i s písněmi, připomínající říkanky, nebo též s „klasickými“ populárními melodiemi. Ať už jsou songy ploužákové nebo rychlejšího tempa, všechny se drží jednotného stylu. Stylu, který charakterizuje jen dva guru české hudební písničkové scény. Díky jejich lahodným a inteligentním textům, doprovázených instrumentálně propracovanou hudbou, se zážitek z poslechu stává zkrátka nezapomenutelným.

Marta Jandová & Die Happy – Most Wanted (Best Of 1993-2009): Rozhodně jedna z těch lepších „bestofek“

Nové CD Marty Jandové a skupiny Die Happy


Rockerka Marta Jandová, spojována poslední dobou především ze soutěží Česko Slovenská SuperStar, přichází s výběrem největších hitů za 16 let působení se svojí kapelou Die Happy. Na CD se nám představí tři předělávky starších písní, které mají v nové podobě větší nářez a z pěveckého podání je cítit větší rocková vyzrálost. Zařazeny jsou punkovější pecky z dob začátků kapely, pomalejší rytmy, hity s popíkovým naladěním a konečně i pořádné rockové hity. Kapela Die Happy má smysl pro rytmus a dobře zapamatovatelné melodie. Její rockové nadšení a slušné kytarové riffy jsou na české poměry úctyhodné. Ovšem připomeňme, že i přes české kořeny zpěvačky kapela vznikla v Německu, kde zažívala své největší úspěchy. Titul Most Wanted se podle mého názoru dá zařadit mezi lepší „bestofky“ současných rockových kapel.

Aneta Langerová – Jsem: Tentokrát jen lepší průměr

Nové CD Anety Langerové Jsem


Řadová třetí deska Anety Langerové nepřináší nic, co bychom od této divy, startující svojí kariéru v pěvecké soutěži, nemohli očekávat. I přesto jde však o velmi příjemný a dobře odvedený kus práce. Aneta sice vsází na unylé texty s názvy, plnými klišé, ovšem v jejím případě jde o jinou přednost. Její hlasový fond je neuvěřitelný a její projev originální a osobitý. Co se hudební složky týče, jedná se o standardní Anetin styl. Najdeme zde jak lehké kytarové věcičky, tak i rychlejší písně v doprovodu smyčců. Povětšinou jde o slušně propracované melodie, které sem tam doplní netradiční aranžmá. V tvůrčím týmu, který se okolo Anety a její nové desky v době nahrávání pohyboval, působily postavy jako Tomáš Klus, Oskar Petr nebo Michal Hrůza. Ti se hudebně podíleli na některých písních. Dojem z celkového poslechu tedy rozhodně přináší své ovoce, avšak v hlubším kontextu se někomu může zdát, že písně působí příliš homogenně. To naštěstí nemění nic na slušné kvalitě nosiče, který potěší nejednoho posluchače.

Kryštof – Jeviště: V diskografii skupiny lehce nadprůměrný kousek

Nové CD skupiny Kryštof Jeviště

Páté studiové album české stálice Kryštof přináší opět klasické postupy, na které jsou fanoušci ostravsko-havířovské bandy zvyklí. Příjemný poprock, valící se ve středním tempu, okořeněný o trumpety, klávesy a moderní samply, vytváří příjemnou atmosféru, která umí zasáhnout zvukovody napříč celým posluchačským spektrem. Typickým kryštofovským znakem jsou hry se slovy, zvukomalebné výrazy a slovní spojení, o která opět není nouze. Titulní píseň CyRano, která zazněla v pokračování vinného filmu Bobule, je jistě siglem na svém místě. Barevná a rytmická muzika, která chytne za ucho i sebevětšího ignoranta. Intimně silným momentem je pomalá skladba Molotov s výrazným emotivním textem - takové kousky skupině vždy šly na výbornou. Veselou tečkou na konec je track OstravSKA balada, kde se veselý ska podklad nakrásně snoubí s „ostravskym“ dialektem. Jeviště je příjemné album. Lehce nadprůměrnou muziku vytahuje charismatický projev slezského barda Richarda Krajča. Touto nahrávkou si kapela Kryštof opět upevnila místo na výsluní české populární hudby.


Lucie - The Best Of: Příjemně nostalgické vzpomínání na velikou kapelu

Nové CD Lucie The Best of

Lucie je patrně naší nejvýznamnější kapelou let devadesátých. Její hity zná téměř každý a některé se staly postupem času klasikou. Nebýt kvarteta výrazných osobností ve složení Koller, Kodym, P.B.CH.a Dvořák, nebyla by Lucie tím, čím je. Silná čtyřka vtiskla rocku moderní lidskou tvář a otevřela ho širokému postkomunistickému publiku. Od roku 2004 má kapela tzv. uměleckou pauzu, zatím bohužel nic nenasvědčuje o znovuobnovení spolupráce. Dvoudiskový výběr největších hitů nebyl žádný problém sestavit, vždyť Lucie se za víc než patnáct let na scéně postavila do čela českého rocku. Písně nejsou nikterak chronologicky seřazené, není zde nějaká očividná logika v track listu. To však na kouzlu tohoto kotouče neubírá, neboť jeden šlágr střídá druhý. Nemohou tak chybět takové pecky jako Sex je náš, Andělé, Oheň, Amerika, Sen či kontroverzní Medvídek. „Bestofka“ slavné Lucie je příjemné nostalgické zavzpomínání na velikou kapelu, která nás obohacovala celou minulou dekádu. K tomu jako bonus DVD plné videoklipů - tak má vypadat pořádná výběrová nahrávka, která pořádně zatřese milovníkem poctivé muziky.

Zdeňka Brychtová, Kateřina Mydlářová