Proměny poprvé zazněly před sedmnácti lety v lednu 2001 v pražském Rudolfinu. Čechomor tehdy doprovodil komorní orchestr Collegium českých filharmoniků. „Vracíme se do Rudolfina se stejným doprovodem, ale s novým dirigentem, který přinese nová aranžmá i překvapení,“ slibuje zakládající člen, kytarista a zpěvák František Černý.

Polský dirigent Adam Sztaba v minulosti spolupracoval s hvězdami, jako jsou například Sting, Caro Emerald či Dita von Teese. V Polsku je oblíbený i díky svému působení v místní verzi oblíbené soutěže SuperStar a StarDance.

Koncepce Proměn nadchla Adama Sztabu natolik, že se rozhodl pro tyto výjimečné koncerty a ke stávajícímu repertoáru zaranžovat několik dalších písní Čechomoru, které na turné zaznějí ve světové premiéře.

„Když jsem Čechomor slyšel před lety poprvé, doufal jsem, že si spolu jednou zahrajeme. Když mě pozvali, abych přijel a oslavil s nimi třicetileté výročí právě třemi koncerty Proměn, neváhal jsem,“ řekl Adam Sztaba.

Třicet let

Skupina letos slaví 30 let, tyto čtyři koncerty rozhodně nebudou jediné. Navíc na nich Čechomor bude opět pomáhat. Podpoří jimi obecně prospěšnou společnost Pomocné tlapky, která vychovává vodicí psy pro handicapované.

Projektu Proměny propojuje originálně pojaté lidové písně spolu s komorním orchestrem, a to v nadčasových aranžích punkového muzikanta Jaze Colemana. V roce 2001 získal Čechomor za album Proměny mnoho ocenění, například tři hlavní ceny Anděl (Skupina roku, Album roku a Skladba roku) a další.

V době svého vzniku na desce zpívala stejnojmennou píseň Lenka Dusilová, před dvěma lety převzala pomyslnou štafetu Martina Pártlová.

„Proměny jsou naše přelomová deska. Naše začátky vypadaly tak, že jsme hráli na výstavišti u stánku s pivem, od roku 1997 jsme chtěli hrát už jen v klubech, pak přišla turné s Lucií a Jarkem Nohavicou a došli jsme k Proměnám a Roku ďábla, a tam se to celé otevřelo. Od roku 2001 se dá říct, že jsme známější,“ popsal vývoj kapely houslista a zpěvák Karel Holas.

Proměny Tour
14. října - Gong, Ostrava
17. října - Bobycentrum Laser Show Hall, Brno
21. října od 16.00 a 19.30 - Rudolfinum, Praha