S Martinem Hrbáčem jste se pracovně sešli už dřív na folklorních slavnostech Ozvěny Horňácka. Inspiruje vás, dostali jste se třeba skrze něj k písničkám, které máte v repertoáru?

Karel Holas: Určitě. Dřív jsme jezdili na Horňácké slavnosti, moc se nám tahle oblast líbí, protože tam folklor v nějaké podobě stále přežívá. Díky Martinu Hrbáčovi jsme se dostali k písničkám, které bychom jinak třeba vůbec nenašli nebo je ani neslyšeli. Takže ano, je pro nás inspirativní.

Franta Černý: Například Katerinka husy pásla nebo Brodil Janko koně…

Karel Holas: Taky Už som sa dozvěděl, V zeleném háji, je jich hodně.

Koncerty
20. 8. Beroun, 21. 8. Praha,
22. 8. Třeboň, 24. 8. Popovice u Uherského Hradiště,
25. 8. Mikulov, 26. 8. Jaroměřice nad Rokytnou

Barbara Gąsienicová Giewontová je specialistka na goralský folklor. Představíte ji blíže českému posluchači?

Karel Holas: Jezdíme hrát do Polska už strašně dlouho a s tamními hudebníky nějak koketujeme a spolupracujeme. Barbaru jsme objevili díky naší kamarádce z Varšavy, která nám ji doporučila. Zaměřili jsme se na ni a pak jsme na YouTube zjistili, že prošla i nějakou tou soutěží Hlas Polska, což nás ani nezajímalo. Zaujalo nás ale to, co udělala tedy folklorní písničky v experimentální nebo nové aranži. Na to konto jsme jí zavolali a dohodli se, že s námi letos pojede na turné. Je jí 22 let, nebo 23.

Franta Černý: Je mladá a krásná.

Karel Holas: Zpívá dlouho, pochází z folklorního rodu ze Zakopaného, oni to tam mají v krvi. A protože to přes Tatry není tak daleko, je to blízké i nám.

Vůbec máte za sebou spolupráci s mnoha domácími i zahraničními umělci, jejichž výčet by byl dlouhý. Kterou z těch spoluprací považujete z hlediska uměleckého přínosu za nejstěžejnější?

Karel Holas: Jednoznačně tu s Jazem Colemanem na Proměnách, byla to vlastně první taková spolupráce, která se velmi povedla a na niž navazovalo spousty dalších. Ať už s Jojim Hirotou, Gerrym Leonardem, který nám nahrál coby světová ikona ve svém oboru všechny basové party na desku Místečko, či Tonym Levinem, jenž hraje s Peterem Gabrielem. S těmito lidmi jsme chtěli vždycky pracovat, proto jsme je oslovili a jejich odpověď byla vždycky kladná. Takže to bylo velmi příjemné.

Máte za sebou nějakou čerstvou spolupráci, o kterou se chcete podělit?

Karel Holas: Ano, hráli jsme v červenci v Zakopaném, kam jsme se vlastně dostali poprvé, ačkoliv jsme o tom už dlouho přemýšleli. Přizval si nás ke spolupráci na dobročinné akci polský dirigent, skladatel a aranžér Adam Szabo, který zaranžoval některé naše písničky pro sbor. Zpívaly v něm děti se zdravotním postižením a spousta z nich byla opravdu výborná. Mě kupříkladu v jejich podání naprosto nadchla píseň Velické zvony, kterou zazpívaly v trojhlase do té doby by mě ani nenapadlo, že bychom takovou věc takto mohli hrát. Bylo to něco tak emotivního a inspirativního, že si myslím, že v této spolupráci budeme pokračovat.

Od roku 2007 spolupracujete s obecně prospěšnou společností Pomocné tlapky, která se specializuje na výchovu asistenčních psů. Nakolik se vám vaše fanoušky daří upozornit na to, že kolem nás je pořád hodně handicapovaných lidí, pro které je pomoc asistenčního psa důležitá?

Karel Holas: Musím poděkovat našim fanouškům, protože jsou těmto věcem skutečně otevření. Každý rok společně s nimi vybereme psa, který přijde ke klientovi jak říkají člověku, který je postižený a jemuž pes pomáhá.

Chci poděkovat i našemu generálnímu partnerovi, že neděláme promo nějakému jejich výrobku, ale propagujeme věc, která je prospěšná někomu úplně jinému. Pod názvem Čechomor Kooperativa Tour pojedeme k posluchačům osmý rok a sledujeme, že se lidé nebojí přispět na skvělou věc. Celé turné je koncipované jako pomoc Pomocným tlapkám. Koncerty, které děláme v průběhu roku, si děláme pro jinou radost.

Franta Černý: Za těch sedm nebo osm let se vybralo 1 500 000 Kč a za minulý rok sto tisíc, což je ukázka toho, že naši fanoušci mají srdce.

Co čeká Čechomor po létu? Pomýšlí snad na novou desku, chystá další koncerty?

Karel Holas: Teď jsme udělali jednu písničku, kterou zamýšlíme dát na novou desku. K ní se natočil i klip a na podzim by se měla hrát v televizi. Co se týče další desky, pomalinku se nám vyvíjí, budeme ji tlačit před sebou, aby vyšla příští rok. Ale ještě než vyjde, pojedeme na velké vánoční turné, na které se samozřejmě už teď v létě těšíme, a opět pojedeme s Pomocnými tlapkami.