Čechomor vyráží na turné s mottem „Podpořte s námi pomocné tlapky.“ Začíná se v úterý na strakonickém zámku, ve středu zavítá kapela na zámek Chýše, ve čtvrtek na zámek Znojmo a v pátek na zámek Slavkov.

Jako host vystoupí japonská skupina Taiko Drummers, vedená virtuózem na bubny taiko Jojim Hirotou. „Předchozí hraní s Jojim nás bavilo a chceme ve spolupráci pokračovat. Plán na turné vznikl, když jsem Jojimu pomáhal produkovat jeho desku,“ říká houslista Karel Holas.

Proč „zámecké“ turné a proč právě tyto zámky?

Máme pocit, že prostředí zámků se k naší hudbě hodí. Lokality jsme vybírali podle toho, kde jsme dlouho nehráli, což je případ Strakonic, Karlovarska i Znojma. Na slavkovském zámku jsme hráli naposledy v roce 2004, rádi se tam vracíme. Bohužel Joji nemá víc času, jinak bychom udělali turné delší.

Proč jste se rozhodli podpořit právě výcvik asistenčních psů?

Přišlo nám smysluplné podpořit občanské sdružení Pomocné tlapky, které co si nevydělá, to nemá. Stát sdružení nepodporuje, přestože asistenční psi, společníci handicapovaných lidí, jsou velmi užiteční. Dokáží třeba sundat ponožky, přinést mobil nebo přivolat pomoc. Připadá nám fascinující, co vše se psi dokáží naučit, jak účelně mohou pomáhat.

Jste také „pejskaři“?

Já jsem vyrůstal v hospodářství,kromě hospodářských zvířat a psa jsme měli doma třeba i zaběhlou srnku, protože táta byl lesník. Můj vztah ke zvířatům je logicky vřelý. Mohu potvrdit, že domácí zvíře může mít na člověka ohromný léčebný dopad. Je to spřízněná duše.

Chystáte se točit vánoční album. To vždy hrozí riziko laciného sentimentu.

Přesně. Vždycky jsme si říkali, že kdo má díru do zadku, dělá vánoční album. (smích) Točit koledy se nám dřív nechtělo. Ale zjistili jsme, že tu díru máme také. (smích) Ale chceme natočit vánoční písně tak, aby nás bavily. Hledáme málo známé koledy, které pro nás mají kouzlo objevování, do kterých můžeme dát kus sebe.

Na albu se mají objevit zajímaví hosté. Prozradíte jména?

Koledy pocházejí z území Čech, Moravy, Slovenska a Polska, jednáme s polskými, slovenskými atd. zpěvačkami. Ale nic zatím není na 100 procent potvrzené, konkrétní jména prozradit nemohu. Záleží na tom, která z nich bude mít hezčí nohy. Teda chtěl jsem říct povahu.

 

Mini turné

úterý – Strakonický zámek

středa – Zámek Chýše

čtvrtek – Znojemský zámek

pátek – Zámek Slavkov