Kdysi a dnes

Ceny Anděl symbolizuje od roku 1997 soška z dílny sochaře Jaroslava Róny. Původně nesly název Výroční československé hudební ceny (1991), následně byly přejmenovány na Gramy (1992–1995), později na Česká Gramy (1996). V roce 1997 byly udělovány i jako Ceny Hudební akademie a Ceny Akademie populární hudby (1998–2000). Od jiných hudebních ocenění se liší tím, že o vítězích nerozhodují posluchači, potažmo fanoušci jednotlivých interpretů, ale odborníci, kteří se zabývají současnou českou hudbou. Letos se jich do hlasování o vítězích v jednotlivých kategoriích zapojilo 432.

Dan Bárta při předávání hudebních cen Anděl. Dan Bárta při předávání hudebních cen Anděl v roce 2014Zdroj: Deník/Martin Divíšek

Anděl na dně Vltavy

Mezi zpěváky, kteří na cenu dosáhli, jednoznačně dominuje Dan Bárta. Dostal jich deset – toho prvního v roce 1994, posledního v roce 2013. „Deset Andělů v průběhu dvaceti let – připadám si malinko jako Schumacher českých Grammy,“ vtipkoval v rozhovoru pro Deník Dan Bárta. „Musím přiznat, že první a poslední Anděl plus ten, kterého jsme získali v roce 2000 s Illustratospherou za album roku, jsou pro mě nejcennější. Když si uvědomím, že se mnou byli nominovaní mladí šikovní kluci Vojta Dyk a Matěj Ruppert, normálně ješitně mě to na prahu pětačtyřicítky potěšilo,“ podotkl zpěvák, který jednoho ze svých Andělů hodil do Vltavy.

Zpěvák, hudebník a mentální kouč Radek Banga
Radek Banga: Odjakživa se cítím jako mimozemšťan

Odůvodňoval to tím, že mu stejně nepatřil, protože v roce, kdy ho dostal, nic nenatočil. „Možná ze mě tehdy vyběhla určitá hořkost. Navíc to bylo v období, kdy jsem Anděla dostával každý rok. Myslím, že bylo namístě, abych jím tak jako trošku pohrdal, abych se z toho nezbláznil,“ vysvětlil.

Kapela Lucie při udílení Cen Anděl v roce 2016Kapela Lucie při udílení Cen Anděl v roce 2016Zdroj: Profimedia

Nakopnutí Lucie

První Anděly v kategorii skupin získala v roce 1991 Lucie za album In the Sky, obsahující skladby Černí andělé, Lucie, Rouháš se bohům nebo Zkamenělý dítě. V roce 2011 se pak členové kapely, v té době nefungující, sešli v rámci dvacátého ročníku udílení Andělů opět na jednom pódiu, aby převzali ocenění za album dvacetiletí (Černý kočky mokrý žáby), za skupinu i interpreta dvacetiletí. Nakoplo je to tehdy k opětovnému hraní. „Sedm let jsme se neviděli in natura, otázky o návratu jsou předčasné,“ prohlásil tehdy klávesista Michal Dvořák.

Aneta Langerová vydává desku ke dvaceti letům na scéně.
Březen si lidé užijí s hudbou Anety Langerové či Justina Timberlakea

„Naše setkání je velmi příjemné. V nějakém období to holt bylo jinak – přece jen, když jsou spolu lidi pětadvacet let, podobně jako třeba v manželství, tak je to někdy náročné. Každý má svůj názor, z něhož nechce couvnout, a pak zákonitě dochází k opotřebení vztahů. Čas ale všechno hojí, takže všechno je možné,“ doplnil ho baskytarista P.B.CH. Dnes už je ale situace zase jiná, protože řady Lucie nedávno opustil zpěvák a bubeník David Koller.

Kapela J.A.R. s cenou Anděl za skladbu Zhublas.Mezi nominovanými je i kapela J.A.R. Ta si v roce 2018 sošku převzala za skladbu Zhublas.Zdroj: ČTK

Letošní očekávání

Celkem se letos bude udělovat šestnáct andělských sošek. Mezi nominovanými se objevují dvě jména třikrát. Jedním z nich je rapper Viktor Sheen, který se za své sólové album Planeta opic může stát nejlepším interpretem. Akademiky zaujalo i album Roadtrip, které Viktor Sheen natočil ve spolupráci s Calinem. A se singlem Safír, který z něj pochází, mají oba šanci i v kategorii Skladba roku.

Tři nominace má i rocková kapela November 2nd, která se loni po dvanácti letech vrátila na scénu s eponymním albem. To u akademiků zabodovalo v kategoriích Album, Skupina a Rock. V královské kategorii Album roku se November 2nd utkají s deskami Jezus Kristus Neexistus? od J.A.R. a LP XXIII od Davida Kollera. J.A.R. i Koller přitom mají po dvou nominacích, stejně jako například Anna K., která zabodovala svým počinem Údolí včel. „Nominace jsou letos celkově žánrově hodně pestré a rozkročené. Mimo jiné ukazují i to, že se česká hudba nejen generačně proměňuje,“ sdělil předseda rady České hudební akademie Honza Vedral.

Zdroj: Youtube

Novinka: Společný projekt

Novinkou letošních Andělů je kategorie Společný projekt, která se bude vyhlašovat vůbec poprvé. Figurují v ní operní pěvec Adam Plachetka s hudebníkem Ondřejem Havelkou, Calin a Viktor Sheen a Sofian Medjmedj s Benem Cristovao. „Chceme, aby Ceny Anděl reflektovaly aktuální hudební vývoj a trendy. V posledních letech jsme na jednáních rady České hudební akademie řešili, kam zařadit mnoho výrazných novinek, pro které byly osobnostní kategorie Sólový interpret a interpretka malé. Zároveň se ale nehodily ani do kategorie Skupina. Jde přitom o opravdu rovnocenné spolupráce. Dlouho jsme proto pro novou kategorii používali pracovní název collab, ale nakonec dostala obecně srozumitelnější jméno Společný projekt. V tuto chvíli o ní bude podobně jako o Žánrových cenách rozhodovat jen část akademiků,“ uvedli zástupci akademie.

Nominace:

Album
David Koller - LP XXIII
J.A.R - Jezus Kristus Neexistus?
November 2nd - November 2nd

Alternativa
Petra Hermanová – In Death´s Eyes
Anna Vaverková – Pozdravy z polepšovny
Toyota Vangelis – Výklopný světlomety

Folk
Bratři Ebenové – Co my víme
Marie Puttnerová – Laila Tov
Pavel Čadek – Stepní vlk

Interpret
David Koller - LP XXIII
Jakub König – Hvězdy
Viktor Sheen – Planeta opic

Interpretka
Anna K. - Údolí včel
Barbora Poláková – On/off
Pam Rabbit – I Love the Internet

Jazz
Dorůžka, Fischmann, Novák – Gilgul
Štěpánka Balcarová – Emotions
Tomáš Sýkora Trio & Aid Kid – Alchemy

Klasika
Martinů Voices – Britten
Josef Špaček, Miroslav Sekera, SOČR – Martinů koncert pro housle a klavír, houslová sonáta č. 3, pět krátkých skladeb
Lukáš Vondráček, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Tomáš Brauner – Rachmaninov: klavírní koncerty (komplet), Rapsodie na Paganniniho téma

Objev
Barbora Mochowa – Will-o’-the-Wisp
Marcell – Déšť
Tereza Balonová – Lampiony

Rap
Mc Gey – O tatínkovi, který usnul
Smack, Huclberry – End 2 End
Yzomandias – Zpátky na svoji planetu

Rock
Exorcizphobia – Spiritual Exodus
November 2nd - November 2nd
Pan Lynx – Kdo se bojí, musí do lesa

Skladba
Anna K. - Údolí včel
Calin & Viktor Sheen – Safír
Sofian Medjmedj & Ben Cristovao – Slzy

Skupina
J.A.R - Jezus Kristus Neexistus?
Jelen – Všechno bude dobrý
November 2nd - November 2nd

Slovenské
Hex – Kde je tu láska?
Peter Lipa – Nola
Zuzana Smatanová – Rozprávač

Společný projekt
Adam Plachetka, Ondřej Havelka – Nebe na zemi
Calin & Viktor Sheen – Roadtrip
Sofian Medjmedj & Ben Cristovao – Slzy

Videoklip
Annet X a NobodyListen – Vrstvy
Bert & Friends – Night Rider
Dné – Traps in My Feed