V noci na pondělí se v losangeleské hale Staples Center už po dvaašedesáté udělovaly prestižní hudební ceny Grammy. Tentokrát se dá říci, že okázalost ustoupila temné kráse. Ta alespoň prostupuje debutovou desku Billie Eilish, Kaliforňanky s Tourettovým syndromem, která udělala díru do světa v pouhých sedmnácti letech.

Dost bylo princezen

Album se jmenuje When We All Fall Asleep, Where Do We Go? a je společným dílem Billie a jejího staršího bratra – skladatele a producenta Finnease O’Connella. Členové americké hudební akademie jejich hudbu ověnčili hned sedmi (z toho čtyřmi hlavními) cenami z celkového počtu 80 kategorií.

Billie Eilish ovládla letošní ceny Grammy
Billie Eilish. Jaká je deska oceněná sedmi Grammy?

Prvotina zpěvačky, která se ještě nedávno chtěla ze zoufalství zabít, si vysloužila ocenění za album, píseň, nahrávku i objev roku. Popové princezny Ariana Grande a Taylor Swift se musely spokojit s pouhými nominacemi. Zdá se, že letos „poletí“ černá se zelenkavým nádechem…

Favoritka večera

To detroitská Afroameričanka Lizzo už má za sebou tři desky. Ale teprve ta loňská s názvem Cuz I Love You ji nyní dovedla až na stupně vítězů. S rekordními osmi nominacemi byla jednoznačnou favoritkou večera. Cenu si nakonec odnesla mimo jiné v kategorii Nejlepší album současné městské hudby a Nejlepší popový sólový výkon.

Porazila tak i svou nejnebezpečnější soupeřku Beyoncé. Ta se zahojila až při udílení ceny za nejlepší hudební film, kterou získal její snímek Homecoming.

Slavnostním ceremoniálem pro velký úspěch už podruhé provázela zpěvačka a klavíristka Alicia Keys, která má doma podobných cen patnáct. V úvodu zavzpomínala na tragicky zesnulého basketbalistu Kobeho Bryanta, jenž v neděli zahynul při havárii vrtulníku i se svou třináctiletou dcerou.

Roger Waters v kapele Pink Floyd působil jako baskytarista, zpěvák a později také hlavní skladatel
Frank Zappa i Pink Floyd. Archivy slavných se otevírají

Při svém živém vystoupení věnovala Bryantovi titulní skladbu vítězného alba také jedenatřicetiletá Lizzo. V průběhu večera dále vystoupili tři bratři Jonas Brothers či Gwen Stefani, známá ze skupiny No Doubt, společně s countryovým zpěvákem Blakem Sheltonem. Velkou podívanou předvedla též Ariana Grande. A po nezbytné písničce v podání královny mejdanu Billie Eilish přišla na řadu pocta rockové skupině Aerosmith, která letos vstává z mrtvých.

Kytarista Joe Perry a front-man kapely Steven Tyler připomněli dnes už klasický hit Livin’ On The Edge, načež se k nim v další pecce Walk This Way přidali ti, kdo ji s nimi před bezmála 35 lety nahráli: hiphopeři Run-DMC z newyorského Queensu.

Vystoupila rovněž španělská zpěvačka Rosalía, jejíž album El Mal Querer uspělo ve škatulce Latin Rock. Zajímavá jména se ovšem objevují i v jiných „vedlejších“ kategoriích od country přes folk až po blues a gospel.

Velká jména v latině

Nejlepší pěvecký výkon v žánru country music odvedl podle porotců šestaosmdesátiletý matador Willie Nelson na své nejnovější desce Ride Me Back Home. Nejlepší jazzovou zpěvačkou je Esperanza Spalding, jazzovým instrumentalistou Brad Mehldau. Nejlepší album ve stylu latin jazz natočil Chick Corea se svým The Spanish Heart Bandem.

Vladimír Mišík
Vladimír Mišík vede nominace na Anděly. Ve výběru nechybí ani Karel Gott

Grammy znají i odrůdu zvanou tropical latin, v níž letos září skvělý Marc Anthony (dříve manžel Jennifer Lopez). Své čestné místo má v této soutěži i žánr americana, ve kterém tentokrát zabodovalo album Oklahoma sedmašedesátiletého Kevina Roosevelta Moorea, jemuž ve světě hudby nikdo neřekne jinak než Keb’ Mo’.

„Vždycky jsem se považoval za písničkáře,“ prozradil Keb’ Mo’ v létě 2019 v rozhovoru pro Deník. „Pak jsem se ale ponořil do studia blues a pochopil, co mému repertoáru do té doby scházelo.“

V oblasti elektroniky skončilo hlasování šťastně pro oblíbené The Chemical Brothers. Nejlepší rockovou píseň nazpíval všestranný Gary Clark Jr. Albem roku v kategorii Tradiční pop je podle akademiků deska Look Now od Elvise Costella.