Zelmerlöw, kterého kurzy staví do role vítěze dlouhodobě, by v případě vítězství zajistil své vlasti již šestý triumf v eurovizní soutěži. Jako největší rivalové v jeho cestě k výhře jsou vnímáni umělci z Ruska, Itálie a Austrálie. Velké šance jsou ale připisovány také Estonsku, Srbsku, Belgii či Norsku.

Do Vídně, kde se dnes večer koná druhé semifinálové kolo soutěže, odjeli Jandová a Bárta s písní Hope Never Dies (Naděje nikdy neumírá). Finále je plánováno na sobotu.

V předvečer druhého semifinálového kola se v rakouské metropoli uskutečnila panelová diskuze na téma zpolitizování soutěže. Ačkoli pravidla zakazují činit na pódiu politická prohlášení či narážky, soutěž je podle australského akademika Deana Vuletice politická. Vuletic, který o Eurovizi přednáší na univerzitě ve Vídni, tvrdí, že jinak tomu ani být nemůže.

Diskuze se zúčastnil také Radek Banga z česko-romské skupiny Gipsy.cz, která z Eurovize v roce 2009 vypadla v semifinále. I když kapela skončila ve vyřazovacím souboji na posledním místě, Banga podle agentury APA hovořil o úspěchu. "Chtěli jsme být poslední. Měli jsme dokonce radost, že jsme nezískali ani jeden bod. Na vítězství jsme ani jednou nepomysleli. Šlo nám o to, abychom se zúčastnili a svou písní učinili prohlášení," řekl.

Soutěž je často kritizována jako přehlídka kýčovité hudby. V roce 2009 Česká republika oznámila, že se už soutěže nebude účastnit. České televize, která klání vysílá, tehdy jako důvod uvedla malý zájem o soutěž i negativní ohlasy u části hudební kritiky. Nyní ale postoj k eurovizní soutěži přehodnotila.