Jarní muzikálovou sezonu odstartuje romantický příběh lásky z tajuplné Transylvánie – Ples upírů (premiéra je v GoJa Music Hall na Výstavišti v Holešovicích ohlášena na 17. února). Mezinárodně proslulé dílo vzniklo na motivy stejnojmenného filmu Romana Polanského a slibuje nejvýpravnější upíří podívanou od dob Draculy. Režií pověřil producent František Janeček zkušeného Radka Balaše, o překlad původního libreta se postaral Michael Prostějovský.

„Kdybychom vzali třicet deka hororu a tajemna, třicet deka humoru a nadsázky a čtyřicet deka romantiky, to všechno nasypali do zkumavky, přidali špetku krásných kostýmů a nápadité scény, celé to zalili naprosto báječnou hudbou a pak to zamíchali, máme třaskavou směs, která se jmenuje Ples upírů. Je zcela výjimečný v tom, že jsou v něm namíchány snad všechny žánry, které mají jiné muzikály odděleně. A to je jedna z věcí, která mě okamžitě dostala do varu, když jsem si představil, že bych se mohl na této věci podílet," sdělil Balaš.

Texty k této podívané napsal Michael Kunze, hudba je dílem Jima Steinmana (jeho písně nazpívali Celine Dion, Meat Loaf, Barbra Streisand nebo Cher). Steinman do muzikálu mimo jiné využil hit Totale Eclipse of the Heart (Úplně zatmění), který proslavila zpěvačka Bonnie Tyler. V GoJa Music Hall jej zazpívají Marian Vojtko/Bohuš Matuš jako Hrabě von Krolock a Natálie Grossová/Michaela Gemrotová v roli Sáry. V dalších úlohách účinkují Pavel Vítek, Michal Bragagnolo, Michaela Nosková či Jiří Zonyga. Autorem scény je Daniel Dvořák, choreografii pro dvě desítky tanečníků sestavila Leona Kvasnicová a pohádkové kostýmy navrhl Roman Šolc. Za speciálně vyrobené upíří zuby zodpovídá Roman Šmucler.

Absolonová jako Fanny Briceová

Následující „novinka" – Funny Girl (divadlo Studio DVA, premiéra 24. února) – je opakovanou příležitostí pro zpěvačku Moniku Absolonovou. Ztvárňuje v ní jednu z největších hereckých hvězd své doby, Fanny Briceovou. Diva populární ve 20. letech minulého století zářila na newyorských divadelních prknech a bavila tisíce lidí, ale v soukromí se jí příliš nedařilo. „Fanny miluju. Myslím, že v tom jejím se odráží příběh každé ženy a umělkyně – že i když zažíváme smutek, musíme dělat, že jsme v pohodě. I já sama jsem si tím smutkem prošla, takže mám při zkoušení z čeho čerpat. Jenom doufám, že už je definitivně pryč," říká Absolonová, která se postavy Fanny Briceové chopila s úspěchem už před pěti lety v Severočeském divadle v Ústí nad Labem. V dalších rolích tohotokusu, který napsali Jule Styne (hudba), Bob Merrill (texty písní), Isobel Lennart (libreto) a režíruje jej Ondřej Sokol, se objeví Roman Zach, Ladislav Frej, Carmen Mayerová, Jana Stryková či Jana Krausová. O hudební nastudování se stará dirigent Kryštof Marek, scéna je dílem Adama Pitry a kostýmy vytvořila Kateřina Štefková.

Rocky se zahraniční účastí

Drsný, strhující a láskyplný příběh boxera Rockyho Balboy, jenž vešel ve známost díky oscarovému filmu se skvělým Sylvesterem Stallonem, vtrhne na české divadelní jeviště, konkrétně Kongresového centra, 3. března (v produkci týmu úspěšné české verze Mamma Mia! ve spolupráci se Stage Entertainment). V hlavní roli se budou alternovat Kryštof Michal, Jan Kříž a Peter Pecha. Protože jsou si vědomi náročnosti tohoto kusu, zejména co se fyzičky týče, začali trénovat už na podzim minulého roku. „Všechno mě bolí, každý den běhám deset kilometrů a k tomu mám ještě boxerský trénink," vyprávěl Kryštof Michal – na znamení odhodlání v pravidelném cvičení nepolevit si tehdy se svými kolegy připil čerstvě rozklepnutými vejci, která, jak praví odborníci, urychlují nárůst svalové hmoty a jsou brána za zdroj kvalitních proteinů.

Roli boxerského šampióna Apolla Creeda vytvoří v muzikálu Rocky Američan Luther Raphael Simon. Herec, který účinkoval ve světových hitech jako Lví král, Bídníci nebo Rent, se kvůli angažmá učí zpívat česky. V dalších úlohách se představí Hana Holišová, Markéta Procházková, Milan Šteindler, Vojtěch Bernatský, Roman Vojtek nebo Michaela Nosková. Režií českého zpracování je pověřen Němec Christoph Drewitz, který se podílel i na verzích muzikálu Rocky pro Broadway a Hamburk.

Vedle příběhu samotného (autorem libreta je Thomas Meehan) se mohou diváci těšit na originální hudbu (zkomponoval ji Stephen Flaherty, texty napsala Lynn Ahrens) včetně hitparádových hitů Eye of the Tiger, Fight from the Heart a Gonna Fly Now. Autorem českých textů je Michael Prostějovský. Velkolepou podívanou má kromě světelných efektů vygradovat především unikátní scénografie Martina Černého, jaká prý v českých muzikálech nebyla dosud k vidění.

Trnitá cesta k Času růží

Další dávku emocí nabídne muzikál Čas růží s písněmi Karla Gotta, jehož premiéru připravuje na 16. a 17. března Hudební divadlo Karlín. Nebude životopisem naší největší pěvecké hvězdy, ale přinese zcela nový příběh sepsaný Sagvanem Tofim, který má přece jen určité paralely s tím „mistrovým" vykazovat. V symbióze s ním zazní největší hity z Gottova repertoáru – celkem jich má být 25, včetně jedné novinky, jejímž autorem je Ondřej Soukup, který se ujal hudební dramaturgie muzikálu. „Je to nejvíc, co se mi v životě stalo, že můžeme zrealizovat projekt, který jsem nosil v hlavě osm let. Cesta k němu byla velmi trnitá, dlouho jsem ho držel pod pokličkou, ale dnes můžu říct, že se mi splnil sen," říká Tofi.

Samotný Karel Gott, o jehož účasti v muzikálu se dá zatím jen spekulovat, protože ji tvůrci nepotvrdili, se ujal pro něj zcela nové role – totiž uměleckého supervizora. „To zní nádherně! Supervizor znamená, že do toho budu trošku kafrat, že třeba řeknu svůj názor. Ale nebudu velmi ovlivňovat to, co mi připadá, že se rodí velmi krásně, co už má své obrysy," povídá Karel Gott. Postavy v tomto díle ztvární Roman Tomeš, Eva Burešová, Martin Písařík, Petr Dopita, Jiří Langmajer či Adéla Gondíková.

Sekorův hrdina je zpět

Nejen dětské publikum by měl potěšit Ferda Mravenec – ryze český, téměř národní hrdina, známý generacím čtenářů z knížek Ondřeje Sekory. Na jeviště Divadla Hybernia (premiéra 17. března) převedli příhody z hmyzí říše Iva Peřinová a Lešek Wronka (libreto), který je zároveň autorem hudby. Texty písní napsali Vladimír Čort a Václav Kopta. Režisérem inscenace je Libor Vaculík, scénu vytvořil Martin Černý a kostýmy Roman Šolc. Role v muzikálu, v němž nebude nouze o napínavá dramata, milostnou zápletku, komické prvky ani akrobatická vystoupení, ztvární Vojtěch Drahokoupil, Andrea Gabrišová, Aleš Slanina, Zbyněk Fric či Martin Šemík.

Muzikál je již ověřený titul, který měl premiéru v roce 1994 na české scéně Těšínského divadla. „Představení budou koncipována tak, aby bavila nejenom děti, ale i jejich rodiče. Realizace bude takzvaně se vším všudy. Pestrost postav, situací a prostředí skýtá tvůrcům obrovský umělecký prostor a divákům nevšední zážitek," uvádí Wronka.

České publikum může v Praze vyrazit i na West Side Story Stephena Sondheima a Leonarda Bernsteina, světově proslulý unikát v originální podobě, původním znění a s hvězdným broadwayským obsazením, a to u příležitosti stého výročí jeho tvůrců. Věčný příběh zakázané lásky na motivy Romea a Julie zasazený do ulic západního New Yorku znovu ožije v Kongresovém centru 23. až 26. března. Od 11. února se navíc do Divadla Hybernia vrátí Mefisto s Josefem Vojtkem (čerstvě nominovaným na Thálii) a od 6. dubna bude jeviště Divadla Broadway patřit Kleopatře s hudbou Michala Davida. Mimochodem – hitmaker právě pracuje na novém titulu. Bude jím Muž se železnou maskou, s jeho premiérou se ale počítá až na podzim.