V květnu bude ve švédském Malmö usilovat o přízeň diváků 37 zástupců zemí Evropské vysílací unie. První mezinárodní semifinále soutěže se bude konat 7. května, druhé semifinále je naplánováno na 9. května. V sobotu 11. května pak diváci během finále rozhodnou o výherci Eurovize.

Loňskou vítězkou se stala švédská zpěvačka Loreen, dívčí skupina Vesna hájící české barvy skončila na desátém místě.

Aiko, vlastním jménem Alena Shirmanova, se v soutěži představila se svou písní Pedestal. Narodila se v Moskvě, vyrůstala v Česku a nyní žije v britském Brightonu. V roce 2018 Aiko debutovala se stejnojmenným EP, o dva roky později vydala album Expiration Date, letos pak desku Fortune’s Child, z níž je i skladba Pedestal.

Zpěvačka Aiko a její vystoupení v národním kole Eurovize:

| Video: Youtube

Vystupuje na tuzemských i zahraničních hudebních festivalech.

„Do historie se Aiko zapsala jako první česká umělkyně, která ozdobila newyorské Times Square díky zapojení do celosvětové kampaně Spotify Equal, čímž zdůraznila svůj postoj na prosazování rovnosti v hudebním průmyslu,“ uvedla Česká televize.

Nejlepší český výsledek? Šesté místo

Eurovize se koná každoročně od roku 1956 s výjimkou covidového roku 2020, což z ní činí nejdéle trvající mezinárodní televizní hudební soutěž.

Podle ČT se jedná o nejsledovanější nesportovní televizní událost světa. Každoročně ji sleduje v průměru 180 milionů diváků a alespoň jednou se jí zúčastnilo 52 zemí.

Tuzemským interpretům se v Eurovizi zatím příliš nedaří. Rocková kapela Kabát se v roce 2007 umístila na posledním místě, o rok později skončila Tereza Kerndlová o jedno místo lépe. Poté, co kapela Gipsy.cz zůstala v roce 2009 bez bodu, čeští hudebníci tuto soutěž na několik let opustili.

Návrat se uskutečnil až v roce 2015, kdy Česko reprezentovali Marta Jandová a Václav Noid Bárta. Před pěti lety se do finále Eurovize poprvé dostal český zástupce - zpěvačka Gabriela Gunčíková obsadila 25. místo. V roce 2017 ČR reprezentovala Martina Bárta, která neuspěla v prvním semifinále. Mezi nejlepší se naopak v roce 2018 dostal Mikolas Josef, který ve finále získal pro ČR dosud nejlepší umístění, šesté místo. Česká indie-popová kapela Lake Malawi o rok později skončila se skladbou Friend Of A Friend na 11. místě.